Ta strona używa ciasteczek (plików cookies), dzięki którym może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem i akceptuję
Sprawdź ofertę filamentów!

Moduł FatFs - stm32

Autor Wiadomość
simba92 

Otrzymał 18 piw(a)
Programuję w:
C
Wysłany: 15-12-2017, 20:05   Moduł FatFs - stm32

Witam!

Próbuje zaimplementować system plików FAT na stm32 wg. artykułu obsługa FAT i o ile znalazłem potrzebne pliki biblioteki na stronie fatfs web i w zakładce RESOURCES -> DOWNLOAD (FatFs sample projects for various platforms ) folder z implementacją dla STM32 oraz sd_stm32 , to w pliku integer.h w, którym widnieje zamieszczony fragment :

Kod programu: Zaznacz cały
#ifndef _FF_INTEGER
#define _FF_INTEGER

#ifdef _WIN32    /* FatFs development platform */

#include <windows.h>
#include <tchar.h>
typedef unsigned __int64 QWORD;

#else            /* Embedded platform */

zawiera on biblioteki

#include <windows.h>
#include <tchar.h>
,które zawierają kolejne i kolejne biblioteki...i tu moje pytanie : Jeżeli dodam wszystkie biblioteki uda się skompilować program??? dodawanie kolejnych bibliotek powoduje wzrost programu niestety. Trochę się w tym pogubiłem, czy ktoś implementował moduł Fatfs na stm32f1 i mógłby mi powiedzieć jakie minimum potrzebuje do skompilowania tego modułu.

Poniżej zamieszczam poglądowy obrazek pokazujący idee systemu FatFs :

PS :programuje w CooCox.

Polecany artykuł » Kurs Intel Edison - #1 - zaczynamy!

Postaw piwo autorowi tego posta

Harnas 

Otrzymał 51 piw(a)
Programuję w:
C, JS, Python
Moje roboty:
Stuart

Wysłany: 16-12-2017, 10:57   

Ja po prostu dołączałem FatFs w CubeMX. Do tego trzeba sobie zdefiniować jeden plik drivera, w którym są funkcje inicjalizujące SPI, GPIO i obsługujące między innymi pin CS. Pamiętam że wygrzebałem go z examplów które są w bibliotece do F1 którą się ściąga a która siedzi gdzieś w appdata.

simba92 

Otrzymał 18 piw(a)
Programuję w:
C
Wysłany: 16-12-2017, 11:37   

Dzięki Harnas za wskazówkę, ja akurat programuje stm32f1 wykorzystując standardową bibliotekę ale faktycznie jest przykład dla Nucleo w appdata, spróbuje to zaimplementować w ten sposób. Już zauważyłem, że zamiast biblioteki windows.h jest stdlib.h.

simba92 

Otrzymał 18 piw(a)
Programuję w:
C
Wysłany: 12-01-2018, 20:42   

Udało mi się zaimplementować moduł Fatfs w oparciu o przykłady z książki pana Marka Galewskiego "STM32 Aplikacje i ćwiczenia w języku C", streszczając opis programu :

1. Montuje dysk.

Pętla:
2. Otwieram i tworze plik.
3. Wybieram joystickiem (wciśnięcie środkowego przycisku) opcje startu zapisu danych na kartę microSD (plik.txt) lub opcje końca zapisu danych po wciśnięciu przycisku w prawo.

Ale...

Program generalnie działa do czasu, aż się nie zawiesi i nie zostanie wygenerowane przerwanie
HardFault_Handler().
. Przeglądałem podobne problemy dot. implementacji modułu fatfs w oparciu o książkę i wiele osób wspomina o problemie : zbyt małego rozmiaru stosu na, którym przechowuje np. jakieś zmienne lokalne itd. Czy ktoś byłby wstanie mi pomóc i wskazać, gdzie mogę zmienić wartość rozmiaru stosu ? Programuje w środowisku CooCoox, wykorzystuje bibliotekę STD periph, a mikrokontroler to STM32f103vct6. Z góry dziękuje za pomoc :-)

Polecany artykuł » Kurs Arduino II - #10 - podsumowanie kursu

Odpowiedz do tematu