Ta strona używa ciasteczek (plików cookies), dzięki którym może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem i akceptuję

Komunikacja bezprzewodowa na niewielką odległość, małe paczki danych, za to stabilna oraz LE

Autor Wiadomość
Alvedro 

Otrzymał 3 piw(a)
Programuję w:
Bascom, C
Moje roboty:
[MS]Rush,[LF]Fibon

Wysłany: 09-10-2017, 11:29   Komunikacja bezprzewodowa na niewielką odległość, małe paczki danych, za to stabilna oraz LE

Cześć,
tworzę urządzenie, w którym w pewnym miejscu będzie występowała potrzeba bezprzewodowej transmisji pomiędzy dwoma podzespołami z mikrokontrolerami. Poszukuję do tego celu najlepszej metody, mając na uwadze kilka punktów, którymi się przede wszystkim kieruje, są to:
- przesyłane będą małe paczki danych, ok. 30B z częstotliwością ok. 50 razy na sekundę,
- odległość to ok. 10 metrów, możliwe, że nie wszędzie uda się wyprowadzić antenę na zewnątrz ze stalowej konstrukcji, ale raczej będzie taka możliwość,
- musi to być w miarę low energy, kalkuluje sobie, żeby nie przekraczało to ok. 20mA, im mniejszy pobór tym lepiej, ale te 10 - 20mA byłoby jeszcze akceptowalne,
- musi być stabilne, żeby na tej odległości 10 metrów nie dochodziło do jakichś niespodziewanych rozłączeń urządzenia, jeżeli już dojdzie to, żeby była możliwość ponownego automatycznego połączenia,
- żeby było w miarę proste do implementacji i raczej coś z tańszych rozwiązań i dostępnych na rynku.
Biorąc pod uwagę punkty, które tutaj rozpisałem co byście mieli do polecenia, czego byście użyli mając do spełnienia powyższe punkty?

Ostatnio popularny » Kurs elektroniki II - #1 - spis treści

Rush Minisumo, Fibon Linefollower
Postaw piwo autorowi tego posta

szczawiosław 

Moje roboty:
Rudy, Rudy Because

Wysłany: 09-10-2017, 11:37   

Moduł Bluetooth HC-06, tylko pobór ma większy (ok. 50mA), nie wiem na ile istotnym kryterium jest pobór. Ewentualnie HC-08 i HC-10, wg. specyfikacji są to moduły BLE, ale ta sama specyfikacja podaje maksymalny zasięg 10m.

Ostatnio zmieniony przez szczawiosław 09-10-2017, 11:45, w całości zmieniany 1 raz  

deshipu 

Otrzymał 172 piw(a)
Programuję w:
Python, C, Lua
Należę do:
Nigmalabs
Moje roboty:
uKubik, pKubik, Katka, Tote

Wysłany: 09-10-2017, 12:21   

A może dobry stary NRF21L01+? Pobiera mniej niż 1mA w uśpieniu, do około 12mA w czasie nadawania. Nadaje pakiety z sumami kontrolnymi i automatycznie powtarza jak nie dojdą. Klony gotowych modułów do nabycia u ulubionego chińskiego dealera już od 50 centów (choć jak to ma być niezawodne, to trzeba się rozejrzeć za czymś mniej podejrzanym).

Alvedro 

Otrzymał 3 piw(a)
Programuję w:
Bascom, C
Moje roboty:
[MS]Rush,[LF]Fibon

Wysłany: 12-10-2017, 11:44   

Okej, zapomniałem jeszcze o jednym punkcie, który będzie dla mnie istotny w najbliższym czasie, czyli możliwość łączenia się mastera nie z jednym, a z kilkoma (dwoma lub trzema) urządzeniami slave, co w takim wypadku? Zależy mi na tym, by działo się to w miarę szybko, żeby to przełączanie pomiędzy jednym a drugim slave nie trwało dłużej niż kilkanaście milisekund.

Warto przeczytać » Tworzenie aplikacji Android - #1 - Wstęp

Rush Minisumo, Fibon Linefollower

deshipu 

Otrzymał 172 piw(a)
Programuję w:
Python, C, Lua
Należę do:
Nigmalabs
Moje roboty:
uKubik, pKubik, Katka, Tote

Wysłany: 12-10-2017, 11:50   

Patrzyłeś chociaż na to, co zaproponowaliśmy? Bo w nocie katalogowej jest napisane co w takim przypadku.

Odpowiedz do tematu