Skocz do zawartości

Cóż wybrać do sterowania by mieć LAN i WiFi?


Marooned

Pomocna odpowiedź

Uszanowanko.

Co byscie polecili do budowy ukladu zasilanego z 5V (USB) by na wyjsciu moc podawac sygnal TTL oraz PWM i aby uklad mogl komunikowac sie ze swiatem poprzez Internet przez WiFi oraz LAN? Istotnym tez by bylo, by sam mogl serwowac strony www (konfiguracja przez przegladarke). Do wymogow dorzuce aktualizacje firmware przez usb (czyli jakis bootloader wymagany).

Czesc zalozen sugeruje opcje typu Raspberry Pi, ale po pierwsze, to jak armata na komara (nie potrzebuje karty graficznej etc), a po drugie, to nie jest RTOS, a wiec ciezko o precyzyjne PWM.

Z kolei AVR moze byc za slabe. Kumpel wszakze napisal na atmege stos TCP/IP i serwowal prosta strone, ale juz laczenie sie ze swiatem zewnetrznym (rowniez po https) moze byc za ciezka sprawa.

Pomiedzy wspomnianymi opcjami lokuja sie nowe uC 32bit z rodziny ARM, ale nie mialem jeszcze okazji poznac tematu na ile latwo byloby dodac do nich WiFi/LAN, komunikacje przez TCP/IP i postawic na tym mini serwer www. Bo o wyjscia typu PWM tu chyba nie problem (chetnie widzialbym ich 8, ale mniejsza liczba tez sie moglbym zadowolic).

Za wszelkie sugestie wyraze swa wdziecznosc 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Pamiętaj że masz jeszcze XMegi w AVRach, które mają na pokładzie sprzętowy USB 2.0 i dodatkowo jednostki kryprograficzne w standardzie AES/DES. Korzystając z DMA, pewnie da się na tym obsłużyć, co chcesz. Niektóre potrafią nawet obsługiwać zewnętrzne pamięci SDRAM.

Ostatecznie jakby było mało są układy AVR32, czyli 32-bitowe AVRy, i nie ustępują one wbrew pozorom mocą obliczeniową popularnym ARMom C-M3, a nawet jest w nich sprzętowy Etrneth.

Przykład AVR32, ma chyba wszystko co potrzebujesz w sobie:

http://www.atmel.com/devices/AT32UC3A0128.aspx?tab=parameters

Link do komentarza
Share on other sites

Nie znam raspberry, ale czy on przypadekiem też nie ma jakiś PWM?

Jak nie ma to zawsze możesz dodać po SPI/I2C jakąś małą atmegę odpowiadającą tylko i wyłącznie za PWM, sterowanie serwami itp. czasowo krytyczne funkcje.

Co do raspberry to może i jak strzelanie z armaty, ale cena bardzo kusi, a mieć więcej oznacza móc dalej coś rozwijać...

Link do komentarza
Share on other sites

Popieram Mirka, taniej wyjdzie cie kupic Raspberry niż robić coś swojego. Nie mówiąc już o zaoszczędzonym czasie na projektowanie i pisanie masy kodu. Najtańszy STM32 za 5zł ma chyba 5 timerów z 4 kanałami pwm każdy.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Z dalszym rozwojem to oczywiscie prawda, ale tu celuje w prototyp i jak sie sprawdzi, to moze jakas wieksza skala, wiec to byloby zwyczajne marnotrastwo, bo docelowy sprzet nie bedzie korzystal z dobrodziejstw.

Ma sie dac skonfigurowac przez www, ma umiec sie zalogowac (glownie po https) na jakas strone i na tej podstawie sterowac serwami i innymi bajerami.

Od paru dni nie mam netu, wiec moje poszukiwania sa ograniczone klikaniem na komorce, stad to pytanie wspomagajace tutaj by skorzystac z wiedzy spolecznosci 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki za info, poczytam, choć już na start widzę, że ogromny zapas mocy jak na moje potrzeby.

5 dni nie miałem neta, ale coś tam na komórce sobie szperałem na niższej półce w stylu avr32 czy płytki kompatybilne z Arduino. Celuję w opcję jak najtańszą więc nadal się rozglądam, ale dla potrzeb rozwojowych nie ukrywam, że na starcie rozglądałem się za jakimś gotowcem w stylu płytki ewaluacyjnej, starter kit etc.

Link do komentarza
Share on other sites

Chyba nie obędzie się bez jakiejś fuzji w takim razie - czyli część z Linuksem do obsługi LAN/WiFi/SSL i część do obsługi wykonawczej (PWM etc).

Bo solo niestety:

- coś na linuksie - nie wypluje mi PWMa (chyba, że jakaś odmiana RTOS?)

- coś na jakichś atmegach - chyba nie ma co liczyć na obsługę SSL

Elektronika w routerze jest raczej spora i nawet jeśli do testów będzie ok, to wykonanie potem na tej podstawie małego gotowca może być ciężkie, dlatego zależy mi na otwartości.

[ Dodano: 10-01-2013, 03:53 ]

Przekopałem neta wzdłuż i wszerz i chyba trzeba zdecydować się na płytkę z linuksem + zewnętrzny sterownik PWM.

Na start padnie chyba jednak na Raspberry Pi model B (z portem Ethernet) + WiFi dongle + 16 kanałowy sterownik PWM, ale wybór RP to w sumie ułatwienie tylko na start, bo jeśli projekt wypali, to będzie trzeba raczej wymyślać wszystko całkowicie od nowa... Ale zakładając małe prawdopodobieństwo powodzenia to przynajmniej zostanie mi płytka ze sporą społecznością. Coś za coś 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

O ile nie potrzebujesz naprawdę miniaturowych rozmiarów to dlaczego nie miałbyś zostać przy raspberry?

Chyba, że chciałbyś naprawdę wejść w masową produkcję, bo inaczej to nie będzie miało żadnego sensu.

Link do komentarza
Share on other sites

Marooned, Pamiętaj, że RPi to otwarty projekt i możesz zrobić własne takie urządzenie z tym schematem, ale własnym projektem PCB. Oczywiście jest to problematyczne jeśli chodzi o projekt, ale gdyby była masowa produkcja to nei ma problemu. Możesz podać dokładniejsze założenia?

Link do komentarza
Share on other sites

Dokładne założenia. Coś sobie wymyśliłem, chciałbym złożyć prototyp i spróbować wrzucić to na jakiegoś Kickstartera. Takich jak ja są setki, więc tak jak pisałem o prawdopodobieństwie powodzenia, różnie może być - stąd niechęć do wielkich inwestycji. Ale gdyby się udało, to produkcja może sięgnąć xxset sztuk, a wtedy wydaje mi się, że lepiej zaprojektować wersję docelową i zlecić jakiejś firmie wykonanie. Dlatego tak bardzo próbuję nie udziwniać przy prototypie by później skorzystać z włożonej pracy, a nie zaczynać od nowa.

Urządzenie powinno być łatwe w konfiguracji - stąd pomysł na formularz www (a to implikuje serwer http na urządzeniu). Łączność ethernet/wifi dla łatwości użytkowania.

Samo urządzenie będzie miało za zadanie zalogować się na kilka stron (z czego z obecnej listy wszystkie są po https - stąd utrudnienie) i na podstawie wyniku i zgodnie z lokalną konfiguracją wykonać zaprojektowane czynności (ustawienie wyjść, z czego będzie kilka PWM, kilka on/off i jeszcze myślę nad innymi opcjami).

Do czego to zostanie wykorzystane to już inwencja twórcza. Może to być od banalnego gaszenia światła telefonem przez www, po autonomicznego robota pobierającego komendy do wykonania z internetu. Kilka przykładowych projektów już mam w głowie.

Link do komentarza
Share on other sites

Ciekawe jak ekipa od RepCrafta (nota bene też z Poznania) to obeszła?

Nie czytałem jeszcze regulaminu Kickstartera i nie wiem, czy potrzebna jest osoba z amerykańskim obywatelstwem. Dane zbieram powoli, ale chętnie posłucham co i jak.

To co zacytowałeś to robienie zbiórki. Nie wiem czy projekty typu KS nie omijają tego? Bo to nie Ty robisz zbiórkę, tylko ten portal. Ty niejako sprzedajesz swój produkt za jakąś tam kwotę? Nie jestem prawnikiem.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.