Skocz do zawartości

Modulacja podczerwieni do 36kHz za pomocą AVR


byxu

Pomocna odpowiedź

Witam, zabrałem się za budowę robota omijającego przeszkody, chciałem użyć podczerwieni, wyczytałem na forum, że tą podczerwień trzeba zmodulować tak aby częstotliwość pasowała do odbiornika który tą podczerwień wyłapuje, widziałem też takie generatorki na układzie ne555 tylko wyczytałem że do uruchomienia tego potrzebny jest oscyloskop, takiego urządzonka niestety nie posiadam, jedyne co mam to prosty miernik, znalazłem też informacje że można to zmodulować za pomocą uC, aktualnie w domu mam atmegę8 pracującą na oscylatorze wewnętrznym 8MHz, tylko nie wiem jak się zabrać za napisanie takiego programu, dodam że uC programowałem tylko w C za pomocą AVR Studio4 i WinAVR. Czyli pokaże mi ktoś kod w C dla takiego generatora?

Link do komentarza
Share on other sites

Nie do końca da sie łatwo i pewnie bez oscyloskopu generować 36kHz. Zresztą opisałem juz to w tamtym temacie: w NE555 trzeba użyć kondensatora i rezystorów. I o ile rezystory są dość precyzyjne (0.1% idzie kupić, ale 1% już są tanie), to kondensatory już nie, niedokładność rzędu 10% to standard. Innymi słowy można złożyć na NE555 z odpowiednio dobranymi elementami, ale może nie działać.Sytuację może nieco poprawić użycie miernika pojemności.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Tak uzupełniając trochę temat, z tą dokładnością tych 36KHz też bym tak znowu nie przesadzał. Układy odbiorników IR (TSOP i ich odpowiedniki) maję pewną tolerancję. Nawet na mikroprocesorze nie uzyskuje się dokładnie 36KHz np:

dla 2MHz CPU jest to 35,714Khz

dla 4MHz CPU -||- 36,363Khz

dla 8MHz CPU -||- 36,036KHz.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Właściwie to dla 4M można uzyskać 36036Hz z wypełnieniem 50.45%, ale to szczegół. Same TSOPy mają na pewno pewnątolerancję, szczególnie, że nawet jeśli mają w środku kwarc (w co wątpię, pewnie oscylator RC, ew. LC) to mają dokładność rzędu max 0.1%, czyli 36000Hz+-36Hz

Link do komentarza
Share on other sites

Znalazłem jeszcze takie coś: http://www.edw.com.pl/pdf/k07/76_56.pd

jest tu generator na ne555 z regulacją częstotliwości potencjometrem 100k, więc myślałem zrobić taki tester czyli czujnik 36kHz np. tsop podłącze pod zasilanie i masę a do lini danych dam rezystor 2,2k i diodę led, uruchomie to i naceluję diodę IR generatora na czujnik z odległości np. 60cm i będę kręcił tym potencjometrem aż zapali się dioda led. Czy to dobre rozwiązanie? Czy raczej nie wypali? Czy ten schemat jest poprawny?

Czy ten potencjometr będzie dobry? To jest 100k czy będzie on dokładny do takich zabaw z częstotliwością?, niby to jest 14obrotowy ale żeby niebyło że obróce 5st a on mi o 400ohm skoczy wartośćLink

Link do komentarza
Share on other sites

pomysł jest bardzo dobry, ale przygotuj się do tego, że mogą być potrzebne np. dwa potencjometry: 100k i np. 22k. Pomysł na ustawianie też jest niezły, może nie osiągniesz ideału, ale i tak nieźle. Jak już ustawisz potencjometry warto wymontować i sprawdzic jaką rezystancje zamiast nich trzeba włożyć.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

OK dziękuję wszystkim za pomoc, już biorę się do roboty jak zrobię robota to pokażę gościowi od fizyki może mi da 6 na koniec bo ja dopiero III gim 🤣🤣🤣

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.