Skocz do zawartości

Sterownik pod serwo, LCD etc.


ulik

Pomocna odpowiedź

Witam, chciałbym kupić jakiś ciekawy sterownik serwomechanizmów oparty o AVR, najlepiej Atmega8 . Mam do zrobienia autonomicznego robota, w którym też będzie możliwość sterowania standardowego przez radio RC. Chciałbym mu dodać w późniejszym czasie akcelerometru aby była możliwość sterowania za pomocą np tabletu. Najlepiej jakby płytka miała możliwość podpięcia wyświetlacza LCD i zaprogramowania w C++ bez konieczności instalowania dedykowanych programów do obsługi. Proszę zaproponować jakieś ciekawe rozwiązanie za rozsądne pieniądze.

Robocik będzie podobny do tego :

z tą różnicą, że chcę zrobić dodatkowo manipulator na korpusie aby mógł coś przenosić, coś jak policyjne roboty do rozbrajania bomb 🙂

Proszę o pomoc

Z góry dziękuję

Link do komentarza
Share on other sites

Mam do zrobienia autonomicznego robota, w którym też będzie możliwość sterowania standardowego przez radio RC. Chciałbym mu dodać w późniejszym czasie akcelerometru aby była możliwość sterowania za pomocą np tabletu.

Po co Ci akcelerometr W ROBOCIE do sterowania nim za pomocą tabletu? ;> akcelerometr musi być w tablecie, a nie w robocie 😉 Oczywiście jesli mowimy o przechylaniu tabletu (pełniącego rolę kontrolera) i reakcję robota (jazda w odpowiednim kierunku) na te przechylenia.

Link do komentarza
Share on other sites

Dokładnie o to mi chodzi co na końcu napisałeś . To ma działać dokładnie tak samo jak na filmiku który wrzuciłem. Głównie zastanawiam się nad sterownikiem do tego wszystkiego , bo manipulator będzie stał na 6 serwach i podstawa na 2 serwach + 2 DC. Widziałem parę fajnych sterowników, ale żaden nie był odpowiedni do tego co potrzebuję . Poza tym jak ktoś sie w tym orientuje to jak wygląda sprawa z Arduino ? Mam doświadczenie w Atmega8 bo robiłem już manipulatora na nim w C++ ,ale Arduino to jest dla mnie całkowita nowość .

Link do komentarza
Share on other sites

Poza tym jak ktoś sie w tym orientuje to jak wygląda sprawa z Arduino ? Mam doświadczenie w Atmega8 bo robiłem już manipulatora na nim w C++ ,ale Arduino to jest dla mnie całkowita nowość .

Jeśli pisałeś już coś w C na AVRki, to Arduino według mnie będzie krokiem wstecz. Wygodnym, ale jednak wstecz 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Treker, patrząc na to, jak rozrosła się ta platforma w ostatnim czasie (wersja 1 IDE), przy rozbudowanych projektach niekoniecznie musi to być krok wstecz - np. leonardo: wsparcie sprzętowe dla USB + uberproste biblioteki do tego (klawiatura, mysz, CDC), biblioteki do sterowania serwami i masa, masa innych. Jak ktoś już ogarnia to sam może złożyć sobie system kompatybilny z arduino, dostosować go do swoich potrzeb (piny analogowe na stałe jako wejścia itp) i zaoszczędzić sobie masy pisania niskiej warstwy abstrakcji, bo już została napisana i solidnie przetestowana. Do takiego robota imo jak znalazł 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Bobby, jasne, masz rację. Bardzie mam na myśli, że Arduino, to coś bliżej Bascoma, czyli dużo bibliotek i poleceń, które ułatwiają życie, a autor programu nie ma pojęcia jak działają.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Treker, ale czyż nie tak w większości pisze się programy pod np. PC? Nie wiesz dokładnie, jak działa sterownik dajmy na to portu szeregowego (w sensie najniższa warstwa), interesujące zwykle są dopiero gotowe komponenty do obsługi tego. Ale fakt, wypadałoby znać chociaż podstawy pisania pod mikrokontrolery i wtedy można używać wysokopoziomowych bibliotek. BTW, korzystasz z STM32? Jeśli tak, to czy przypadkiem nie korzystasz też z gotowych bibliotek producenta? 😉

OldSkull, nie wiedziałem o istnieniu ASF (albo raczej wiedziałem, że coś o takim skrócie istnieje), dzięki za info. Najprostszy obsługiwany uC chyba m8, i tak nie jest źle. W ostatnim czasie Atmel bardzo solidnie zabrał się za wsparcie swoich mikrokontrolerów, fajnie bardzo 🙂 Tym bardziej, że AS6 jest wg. mnie świetnym IDE.

Link do komentarza
Share on other sites

Po waszych wypowiedziach można wyciągnąć wniosek, że lepiej jest zostać przy pisaniu takich rzeczy samemu. Nawet to i dobrze, bo to jest robot na pracę inżynierską więc można się pokazać z umiejętności programowania i nie tylko . Co do sterownika którego szukam znalazłem coś takiego : http://zestawyuruchomieniowe.pl/pl/11-evb-43v4-atmega644p-profesional.html wydaje mi się, że będzie wystarczający, ale najlepiej jeszcze się was poradzić .

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.