Skocz do zawartości

Napięcie zasilania a napięcie sterowania serwomechanizmu


Propaganja

Pomocna odpowiedź

Witam

Zamierzam zabrać się za projekt sterownika do hexapoda i napotkałem na pierwszy problem.

Sercem układu będzie STM32 zasilany 3.3V, serwa to tower pro SG90. Całość chciałbym zasilić akumulatorem żelowym 6V. No i właśnie, wiem że serwa zasilanie z 5V da się wysterować z 3.3V a jak z większym napięciem zasilania?

Druga sprawa, jakie napięcie może osiągnąć w pełni naładowany aku 6V? Nie wiem czy serwa wytrzymają.

Link do komentarza
Share on other sites

Jeśli chcesz sterować 3.3V czymś co steruje się wyższym napięciem to używasz tranzystora, którego baza jest połączona właśnie z mikrokontrolerem( po drodze jeszcze trzeba dać rezystorek ). Pełno schematów znajdziesz w necie.

--edit--

Coś na wzór: http://users.adam.com.au/mnoble/Transistor_Inverter.JPG

--edit--

Opisz dokładniej drugie pytanie, bo wydaje mi się ono bezsensowne. 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Z 3.3V steruje serwomechanizmem(sygnał PWM), a ten serwomechanizm jest zasilany z 6V lub więcej. Nie planuje żadnych konwerterów napięcia na drodze uC-serwo.

Nie wiem jakiego napięcia mogę się spodziewać po naładowanym akumulatorze o znamionowym napięciu 6V. Pewnie będzie z 7,8V?

Chodzi mi o to że nie wiem jak wysokim napięciem mogę zasilić serwo by się nie spaliło i akceptowało sterowanie 3.3V(PWM)

Link do komentarza
Share on other sites

Propaganja, możesz spokojnie podawać sygnał 3.3V, u mnie działało. Serwo zasilałem z 5V. Testowałem nawet dla sygnału około 2.5V i serwo działało jak trzeba.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Sprawdź w dokumentacji jakie ma maksymalne dopuszczalne i minimalne napięcie zasilania/sterowania.Jeżeli napięcie sterowania wynosi np. 5V to musisz zastosować tranzystor, który przez bramkę podpiętą do procka będzie sterował wyższym napięciem np. ze stabilizatora 5V.

Serwo w zależności od max napięcie możesz zasilać z jakiegoś stabilizatora/przetwornicy lub bezpośrednio z akumulatora.

Harnas, Nie zauważyłem twojej wypowiedzi 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Wiem że dla 5V działa,to ja sam testowałem 😋

Muszę wiedzieć czy dla wyższych napięć zasilania wysteruje go z 3.3V

Co do zasilania to spotkałem się z widełkami 4.8V-6V i 3V-7.2V nie wiem które prawdziwe.

Link do komentarza
Share on other sites

Jeśli chcesz sterować 3.3V czymś co steruje się wyższym napięciem to używasz tranzystora, którego baza jest połączona właśnie z mikrokontrolerem( po drodze jeszcze trzeba dać rezystorek ). Pełno schematów znajdziesz w necie.

--edit--

Coś na wzór: http://users.adam.com.au/mnoble/Transistor_Inverter.JPG

To nie będzie działać.

Link do komentarza
Share on other sites

Mając takie wątpliwości zawsze zaczynaj od danych katalogowych producenta. Co z tego, że napiszę, że sprawdzałem (bo kiedyś rzeczywiście tak było)? Przyjedziesz i weźmiesz ode mnie te serwa? Czy może kupisz takie same? Takie same? Co to znaczy? Jeśli producent nie specyfikuje wymagań napięciowych na sygnał PPM (a tak jest w przypadku np. Hiteca i Futaby - wyznaczających standarty w tej działce) to ma pełne prawo zmienić układ wejściowy i nikogo o tym nie informować. Ma to łykać PPM przy założeniu, że serwo będzie pracowało w warunkach katalogowych 4-6V i że odbiornik będzie zasilany tak, jak w typowej konfiguracji modelarskiej: z BECa 5V lub z pakietu 4xNiMH. Ponieważ kiedyś odbiorniki RC miały na wyjściu zwykłe układy TTL, to gwarantowana wysokość sygnału nie była wyższa niż ok. 2.5V i tyle musiało elektronice serwa wystarczyć.

Akumulator żelowy 6V ładuje się prawie do 7.5V ale jest to napięcie w trakcie ładowania. Po wypięciu z ładowarki szybko spada a po podłączeniu obciążenia raczej nie przekracza 6V. Jeśli nadal martwi Cię napięcie zasilania to zainteresuj się serwami tzw. high-voltage. Sa one przystosowane do napędzania wprost z LiPol 2S tzn. wytrzymują do 8.4V. Poza tym do dynamicznego ileśtam-poda może warto zwrócić uwagę na szybkie serwa (cyfrowe?) high-torque? Te z tytanowymi przekładniami dają ponad 30kgcm a wcale nie są większe niż typowe. Popatrz na ofertę serw na stronach www.hitecrcd.com i www.futaba-rc.com. Przynajmniej będziesz miał pojęcie o tym co jest dostępne i jakie są obecne trendy w tym temacie. Informacje o tym, że ktoś coś sprawdził u siebie na biurku są w takich projektach nic nie warte.

Acha, zawsze możesz generować sygnały PPM o odwrotnej polaryzacji (procesorowi jest wszystko jedno a i dekoder z wyjściem aktywnym w stanie niskim łatwiej znaleźć) - wtedy jeden inwerter tranzystorowy będzie OK.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.