Skocz do zawartości

Mosfet na 3,3V do sterowania silnikami


sosnus

Pomocna odpowiedź

Witam.

W swoim robocie zastosowałem tranzystory mosfet IRLZ44, i w pełni się sprawdziły. Teraz potrzebuję podobnych, z tym że chciałbym aby tranzystor załączał się w pełni przy podaniu na bramkę 3,3V. Macie jakieś propozycje?

__________

Komentarz dodany przez: Treker

Link do komentarza
Share on other sites

THT nie polecam, bo tam masz same byki. Duze tranzystory maja duza pojemnosc bramki i ciezko bedzie sie Tobie je otwierac/zamykac, ale jak sie uparles to patrz na cos w stylu IRL2203 itp. Przewaznie otwieraja sie <3V.

Osobiscie zastosowalbym cos w sot23 pokroju IRLML0030TRPBF (pojemnosc bramki 2.6nC zamiast 60nC...)

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

THT nie polecam, bo tam masz same byki.

Napisałem, że IRLZ44 się sprawdziły, więc mam na myśli właśnie coś podobnego.

patrz na cos w stylu IRL2203 itp. Przewaznie otwieraja sie <3V.

A mogę prosić o podanie dokładnego prądu bramki? Bo ja potrzebuję dokładnie 3v3 lub 3v

Osobiscie zastosowalbym cos w sot23 pokroju IRLML0030TRPBF (pojemnosc bramki 2.6nC zamiast 60nC...)
w sumie to IRLML0030TRPBF może być, tylko czy to jest na pewno 3v3? Jaki maksymalny prąd może przez ten tranzystor przepłynąć?
Link do komentarza
Share on other sites

THT nie polecam, bo tam masz same byki.

Napisałem, że IRLZ44 się sprawdziły, więc mam na myśli właśnie coś podobnego.

patrz na cos w stylu IRL2203 itp. Przewaznie otwieraja sie <3V.

A mogę prosić o podanie dokładnego prądu bramki? Bo ja potrzebuję dokładnie 3v3 lub 3v

Osobiscie zastosowalbym cos w sot23 pokroju IRLML0030TRPBF (pojemnosc bramki 2.6nC zamiast 60nC...)
w sumie to IRLML0030TRPBF może być, tylko czy to jest na pewno 3v3? Jaki maksymalny prąd może przez ten tranzystor przepłynąć?

Ad.1

Tak, napisales, tylko teraz sie zmienia napiecie wiec wszystko moze dzialac inaczej. Jak? - zalezy od schematu

Ad.2

Wybacz, ale mylisz pojecia. Co to jest prad bramki tranzystora? Dlaczego chcesz liczyc go w V? Ten tranzystor sie otworzy dobrze obojetnie czy podasz na niego 3V czy 10V (zakladajac, ze pozostale warunki zostana spelnione).

Ad.3

Sprawdz w dokumentacji. Tranzystor sie otworzy od ok. 2,5V(patrzysz na wykres GS), wiec przy 3V spokojnie bedzie dzialac. Prad maksymalny jak dobrze pamietam to 5A (przy 10V, przy 3V bedzie mniejszy - pewnie ok 3,5-4A -, ale dla Ciebie to spokojnie wystarczy.

Link do komentarza
Share on other sites

Ale mocy strat może nie wystarczyć. Z wykresu widać, że dla prądu 2A i napięcia bramki 3V na tranzystorze będzie coś około 0.2V. To daje 0.4W a to już dużo jak na takiego malucha bez żadnych szans na chłodzenie. Nie znamy max. wypełnienia i w ogóle układu pracy i nawet gdyby w docelowych warunkach było trochę lepiej to i tak jakoś wygląda mi to "na styk".

Może weź coś w SO8? Też są SMD a już dużo mocniejsze. Taki IRF8113 (TME) ma poniżej 0.1V dla prądu 10A i sterowania 3V. IRF7862 podobnie choć trochę gorzej. Oba na 2-3A będą śmigać bez obaw o stopienie.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.