Skocz do zawartości

Działający mostek h, silnik DC 15V 20A


qbas0600

Pomocna odpowiedź

Jak w temacie borykam się od dłuższego czasu z schematem mostka h do sterowania silnikiem prądu stałego. Jest to silnik od wkrętarki akumulatorowej z przekładnią planetarną, pracuje on przy napięciu 15V a prąd podczas zatrzymania przekracza 20A. lm298 nie radzi sobie nawet jak tylko lekko obciążę silnik( lekko przyhamuje dłonią grzeje się okropnie a ma przykręcony radiator) mostek nie jest sterowany sygnałem PWM( do ENABLE A, ENABLE B podpięte 5V) próbowałem tez z innymi mostkami o wyższej wytrzymałości prądowej lecz ciągle coś się paliło skwierczało i dymiło. Ostatnim schematem nad jakim pracowałem był mostek oparty na tranzystorach bipolarnych lecz jak się okazało nie zadziałał tak jak powinien to znaczy po podpięciu silnika i zasilania od razu silnik dostaje napięcie nie zależnie czy podam sygnał sterujący czy nie. Proszę o pomoc ponieważ już mi brakuje pomysłów. Prosił bym tez o sprawdzenie schematu i wniesienie ewentualnie jakiś poprawek lub jakiś ktoś z kolegów taki posiada sprawdzony i wytrzymały schemat mostka h.

Pozdrawiam Qbas0600.

W załączniku działający schemat i PCB testowany 15V 20A

H2.rar

Link do komentarza
Share on other sites

Mostek l298 jest za słaby do tego silnika. Jeśli prąd przekracza 20A to się nie dziw, że nie daje sobie rady bo ma zdaje się 4A maksymalne obciążenie, ale szczegóły odsyłam do dokumentacji. Myślę, że najlepiej byłoby zrobić mostek na MOSFETach. Zerknij tu masz tam opisane różne mostki H.

Link do komentarza
Share on other sites

Zawsze pozostaje mostek VNH3SP30. Problem w tym, że jest to pojedynczy mostek, a jego cena to ~35zł.

Jak już kolega Phil wspominał warto przyjrzeć się MOSFET'om, bo to ciekawa alternatywa. Pojawią się jednak problemy z ich odpowiednim wysterowaniem, ale to nowe przeżycia i na pewno nauczysz się czegoś nowego 😉

W schemacie błędów nie widzę. Co nie zmienia faktu, że stosowanie tranzystorów bipolarnych do budowy mostków H, to niezbyt dobry pomysł.

Link do komentarza
Share on other sites

Phil, już ten artykuł nie raz czytałem i jeden z moich mostków był na mofetach lecz dopiero ten dał prawdziwego "ognia" lecz chyba tylko mosfety mi pozostają co do bipolarnych to może kolega piotreks-89, powie dlaczego uważa to za trywialny pomysł? zresztą sam nie uważałem go za zbyt świetny( osobiście jestem za MOSFETAMI lecz sprawiają mi dużo problemów) lecz jak to mówią tonący brzytwy się chwyta a mi się już skończyły nawet "dziewiątki" w rękawie.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Trywialny to może za dużo powiedziane (dlatego poprawiam post), ale nienajlepszy. Skoro czytałeś artykuł to zapewne wiesz dlaczego. Bipolarne wnoszą znacznie większe straty, dobre bipolarne tranzystory dorównują ceną lepszym odpowiednikom MOSFET'owym. Dla ciebie dobrymi MOS'ami byłyby produkty serii IRL. Dostosowane do napięć układów logicznych, więc mógłbyś sterować nimi bezpośrednio z wyjścia procesora (oczywiście jeszcze rezystor Rg).

Link do komentarza
Share on other sites

Tolo, przekaźniki odpadają zdecydowanie po pierwsze klikanie a druga sprawa to zużycie elementów stykowych piotreks-89, na jakiś irf'ach kiedyś robiłem sterownik diody RGB ale za nic nie mogę sobie przypomnieć co to za MOSFET'y były a sterowałem nimi bezpośrednio attiny13 po za tym i tak chciałbym je odizolować od uc np moc3020

A co kolega myśli o IRF540?

Link do komentarza
Share on other sites

Sterowanie bezpośrednio z procesora mostkiem na 20A jest kiepskim pomysłem - MOSFETy na taki prąd będą miały na tyle dużą pojemność bramki, że Attiny nie da rady przeładowywać jej odpowiednio szybko, aby mogły pracować z jakąś sensowną częstotliwością PWM. Lepiej zastosuj dodatkowe drivery, albo tak jak radził kolega wyżej, skorzystaj z gotowego układu VNH3SP30

Link do komentarza
Share on other sites

Prąd przy jakim sprawdziłem działanie mostka to 26,3A przy napięciu 14,4V mostek jest chłodzony aktywnie( jeden radiator na parę tranzystorów i na dwa radiatory jeden wentylator) temperatura podczas pracy na obciążeniu( 20s zatrzymania oraz 5 minut prądy powyżej 10A) nie przekroczyła 30*C najbardziej nagrzewa się komutator silników( max 38*C). Prąd mierzony był zaraz za zaciskiem akumulatora na szynie dodatniej miernikiem cęgowym pobór prądu przez układy sterujące pomijam ze względu ze są one bardzo małe I<0,5A. Temperatura mierzona była przy pomocy kamery termowizyjnej.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.