Ta strona używa ciasteczek (plików cookies), dzięki którym może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem i akceptuję

Rozpoznanie silnika

Autor Wiadomość
bargai1234 

Wysłany: 07-12-2017, 16:22   Rozpoznanie silnika

Witam wszystkich,

mam lekką niepewność dotyczącą posiadanych silników. Czy mógłby ktoś wyrazić swoją opinię dotyczącą typu poniższego silnika ?

Dzięki za pomoc,

Pozdrawiam!

Popularny artykuł » 10 najciekawszych robotów z kategorii „Inne”

Ostatnio zmieniony przez bargai1234 07-12-2017, 16:38, w całości zmieniany 2 razy  
Postaw piwo autorowi tego posta

Treker 

Otrzymał 509 piw(a)
Programuję w:
C, Arduino
Moje roboty:
Spectrum, Fuzzy

Wysłany: 08-12-2017, 15:20   

bargai1234, bardzo ładne silniki ;) A tak bardziej serio... jakiej opinii oczekujesz? Nie wiesz co to za silniki, czy nadadzą się do Twojego projektu? Jaki prąd pobierają? Czy czegoś jeszcze innego? Jak zadasz bardziej konkretne pytanie, to łatwiej będzie rozwiązać Twój problem ;)

Zachęcam do korzystania z forum - nie pomagam indywidualnie przez PW/maila.
Sprawdź » Kurs ARDUINOKurs podstaw elektronikiZbuduj swojego robota - kurs!

bargai1234 

Wysłany: 08-12-2017, 16:08   

Opinia dotyczaca typu silnika, a nie opinie dotyczaca silnika ;) poprzez typ rozumiem przyporządkowanie go do grupy silniklów. Silniki komutatorowe szeregowe przyszly mi na myśl, ale myli troszkę układ drugi od prawej-nie wiem co to jest i jakie jest jego zadanie.

marek1707 

Otrzymał 613 piw(a)
Programuję w:
C, asm
Wysłany: 08-12-2017, 17:29   

To zwykły silnik komutatorowy jakich pełno w każdej zabawce. Nie szeregowy, bo stojan jest wyposażony w magnesy stałe więc gdzie tu miejsce na "szeregowość". Pod jedną plastikową czapeczką masz przekładnię, pod drugą jest enkoder a w zasadzie pewnie jakiś prosty czujnik obrotów. Wychodzą z niego dwa druty więc raczej nie wykrywa kierunku a jedynie daje impuls (dwa?) na obrót.
Przeczytaj co napisali na tabliczce. Może jest podane napięcie znamionowe, jakieś inne parametry albo typ? Złóż go, podłącz 5-10V z jakiegoś zasilacza i na pewno ruszy.
Jeśli masz wyprowadzone dwie blaszki z denka, to na 99% jest to taki właśnie silnik. Nie trzeba było rozbierać.

EDIT: Zrób lepsze zdjęcie tego zielonego z obu stron.

Polecany artykuł » Kurs FPGA - #5 - bramki logiczne, multiplekser

Ostatnio zmieniony przez marek1707 08-12-2017, 17:30, w całości zmieniany 1 raz  

bargai1234 

Wysłany: 08-12-2017, 20:41   

Enkoder odpada, brak tylu wyprpwadzeń. Nie wiem czemu tego nie mogłem znaleźć, ale znalazlem. Układ o którym mowa to wbudowany układ przeciwzakłóceniowy.
To nie jest zdjecie robione przeze mnie. Nie rozkręcalem silnika dlatego nie wiem co tam się w stojanie znajduje. Dlatego zapytałem o poradę ;)
Co do parametrów silnika to je znam, także chodziło mi tylko o typ silnika. Dzięki za ospowiedz, mysle ze masz rację.

marek1707 

Otrzymał 613 piw(a)
Programuję w:
C, asm
Wysłany: 08-12-2017, 21:03   

Jeżeli zielona płytka jest bezpośrednio połączona z wyprowadzeniami szczotek to rzeczywiście nie może to być czujnik obrotów (choć dwa druty by wystarczyły) a jeśli są na niej jakieś kondensatory i może jeszcze dławiki lub diody, to na pewno filtr.

Odpowiedz do tematu