Skocz do zawartości

Dobór silników do robota ~1kg


rogu

Pomocna odpowiedź

Witam, zabieram się do stworzenia pierwszego robota i o ile z programowaniem nie będzie problemu i stworzeniem całej konstrukcji to mam problem z doborem odpowiednich silników.

Podstawa robota będzie zbudowana z aluminium, jego wymiary planuje na około 12x9 [cm].

Do zasilania wszystkiego mam zamiar użyć dwóch ogniw 18650 połączonych szeregowo, tak więc dobrze by było użyć silników 6V.

Chciałbym użyć 4 silników, koła będą mieć 4cm średnicy i 1,5cm szerokości a wagę całego pojazdu(bez silników) szacuje na około 650-750g chociaż chciałbym mieć zapas do 1kg.

Nie zależy mi zbytnio na prędkości, chciałbym raczej uzyskać dobrą precyzje sterowania.

Poszukałem troche na forum i znalazłem pewne wzory ale nie wiem czy dobrze je rozumiem.

Zaczynając od: F [N] = m[kg]* a[m/s^2]

F= 1kg * 0,5m/s^2 = 0,5N

Skoro używam 4 silników to moc dziele przez 4, tak?

czyli F= 0,125N

Kolejny wzór: I [mNm] = F[N] * r[mm]

I = 0,125N * 20mm = 2,5mNm

I na koniec wzór na Vobr[obr/min]=V[m/s]*60/ (Π *2* r[m])

Vobr= 0,4m/s * 60/(Π * 2 *0,02m) =~ 192 obr/min

Nie wiem czy dobrze to licze. Prosiłbym o pomoc, sprawdzenie obliczeń i ewentualnie propozycje silników.

Budżet na jeden silnik to maks 100zł

Link do komentarza
Share on other sites

Podłoże raczej "domowe". Chciałbym żeby dywan nie stanowił problemu.

Prędkość taka jak we wzorze użyłem to 0,4m/s. Wolę mieć zapas mocy, gdybym zwiększył masę niż większą prędkość.

Co do nachylenia to w domu go nie spotka oczywiście ale można by było policzyc dla 15 stopni gdybym go chciał gdzieś na pole wystawić.

Link do komentarza
Share on other sites

Przy okazji - podstawy matematyki/geometrii.

Mnożenie i dzielenie to naprawdę różne działania. Masz podzielić prędkość przez obwód a nie pomnożyć.

Skąd ten wzór na prędkość obrotową wziąłeś? Napisz dla potomności - aby nikt normalny tam nie zaglądał...

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.