Skocz do zawartości

Ze schematu na płytke - eagle.


Mateusz

Pomocna odpowiedź

Witam.

Narysowałem schemacik w eagle i mam problemy żeby przerobić go na schemat płytki. Czy są jakieś metody które by mi w tym pomogły, czy trzeba robić to wszystko ręcznie ? Bo ręcznie próbowałem ale mnóstwo zworek musiałbym robić. Czy to normalne w tego typu układach ? 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Na górze programu Eagle masz ikonke (tam gdzie są SAVE, OPEN, PRINT itp.) Board która ci ze schematu zrobi płytke, ale przed tym sprawdź czy nie masz błędów przez ERC (Electrical Rule Check) na bocznym panelu, bo później będziesz miał niedociągnięcia na płytce.

Potem jak klikniesz na Board to ustaw sobie elementy które mają się znajdować na płytce, następnie użyj narzędzia na bocznym pasku Rastnet żeby skrócił ścieżki ze schematu, a potem ścieżki możesz automatycznie przerobić na Airwaves na płytce przez narzędzie Autorouter na bocznym panelu (wybierasz tam siatke [domyślnie 50] i klikasz OK).

Jak chcesz poprawić ścieżki to wybierasz narzędzie Ripup i klikasz na górze taką sygnalizacje świetlną (GO) aby zamienić wszystkie ścieżki spowrotem.

To tak w skrócie, ale lepiej przeczytaj se o tym w jakimś tutorialu.

Reszte robisz przez inne narzędzia na pasku jak Rect, Circle, Wire, Text itp.

Polecam http://www.cnc.info.pl//files/eagle_tutorial_123.pdf

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Większa szansa, że komuś się zechce, jak wrzucisz też plik eagla :]

I ja to robię tak:

Podłączam piny wszelkich kostek pod procesor tak, aby jak najłatwiej je było poprowadzić na płytce.

Prowadzę ścieżkę zasilania.

Później całą resztę.

A potem robię zworki, bo wychodzę z założenia, że lepsza moja, własna, płytka, niż zrobiona przez kogoś innego :] Prowadzenia ścieżek na PCB też trzeba się nauczyć.

A autorouter przydaje się najbardziej w momencie, jak już masz dużo ścieżek poprowadzone i chcesz sprawdzić, czy tą jedną, jedyną, ostatnią, da się poprowadzić jakoś :]

Piszesz "auto ", czyli np. "auto GND" lub dowolną inną.

I przy okazji, bo się już z tym spotkałem parę razy, lepiej puścić zasilanie czy masę drutem?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Od zera też można robić, ale taka metoda jak podałem jest bardzo przydatna, zawsze możesz sobie poprawić ścieżki po autorouterze. Jak chcesz cofnąć autoroutera klikasz na bocznym panelu Ripup i na górnym panelu klikasz na komende GO czyli takie jakby światła jezdne. (jeśli chcesz cofnąć wszystkie połączenia)

Co do błędu, to masz w schemacie podpięcia do VCC i GND, a ten układ wymaga V+ i V- więc wystarczy nawet że dodasz coś takiego:

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Olej te błędy po prostu :]

Autoruter robi nieraz taki syf na płytce, że ciężko to ogarnąć...

Mateusz, jak chcesz 1 warstwę, to w ustawienia Autor. dajesz N/A przy "top".

Link do komentarza
Share on other sites

Mateusz, włącz funkcje "Invoke" i kliknij na jeden z wzmacniaczy. W tedy zobaczysz, że w bibliotece tego elementu jest jeszcze zasilanie, te elementy z zasilaniem są pomijane przy wrzucaniu elementów do schematu. Można to zrobić tak jak pokazał Special11, albo wyciągnąć te element z biblioteki i podpiąć go do sygnałów zasilania.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Na pewno ostrzeżeni z grupy "Errors" powinny zostać wyeliminowane, mówią one o nie podłączeniu wyprowadzeń elementów. W grupie "Wasnings" komunikaty o braku wartości elementów, oraz o połączeni dwóch sygnałów o rożnych nazwach.

Link do komentarza
Share on other sites

Mam jedno, pewnie proste, pytanie - jak przesunąć element wrzucony na płytkę?

Gdy wybieram narzędzie przesuwania i klikam na interesujący mnie element, to zawsze przesuwa mi się ścieżka i za nic nie mogę trafić. W które miejsce klikać, albo co włączyć, bo już mi sił brakuje 🙁

Link do komentarza
Share on other sites

Staraj się kliknąć na krzyżyk na środku/rogu układu. Możesz też klikać prawym na elemencie dopóki się nie podświetli i wtedy z menu kontekstowego wybrać "move".

Ostatnia opcja - trochę wolniejsza 😉 - to wpisać tam u góry "move [nazwa elementu", czyli np. move d4 - w przypadku diody o nazwie d4.

Link do komentarza
Share on other sites

Staraj się kliknąć na krzyżyk na środku/rogu układu. Możesz też klikać prawym na elemencie dopóki się nie podświetli i wtedy z menu kontekstowego wybrać "move".

Ostatnia opcja - trochę wolniejsza 😉 - to wpisać tam u góry "move [nazwa elementu", czyli np. move d4 - w przypadku diody o nazwie d4.

Pierwszych dwóch próbowałem już wcześniej i prawie zerowe szczęście, ale ta trzecia metoda jest faktycznie może najwolniejsza, ale przynajmniej skuteczna - dzięki wielkie 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.