Ta strona używa ciasteczek (plików cookies), dzięki którym może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem i akceptuję

Nauka STM32, czy warto zacząć od kursu StdPerhib?

Autor Wiadomość
dejmieno 

Otrzymał 5 piw(a)
Programuję w:
Java, C
Wysłany: 12-02-2018, 14:16   Nauka STM32, czy warto zacząć od kursu StdPerhib?

Witam,

Chciałem zacząć naukę STM32 na Forbocie. Zamówiłem zestaw do kursu korzystającego z StdPeriph, jednak później zobaczyłem na rozpisce inny kurs STM32 korzystający z HAL i Cube. Teraz nie wiem czy dobrze zrobiłem zaczynając najpierw od StdPeriph? Rozumiem, że historycznie na forbocie najpierw pojawił się kurs do StdPeriph a później Hal & Cube. Jednak na liście kursów widzę że polecany jest najpierw Hal & Cube.

Myślicie, żeby zostać już przy aktualnym kursie, czy lepiej zmienić zamówienie w botlandzie na zestaw do Hal & Cube?

Popularny artykuł » ILIFE V7S - autonomiczny odkurzacz z Gearbest

Ostatnio zmieniony przez dejmieno 12-02-2018, 14:21, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta

Treker 

Otrzymał 526 piw(a)
Programuję w:
C, Arduino
Moje roboty:
Spectrum, Fuzzy

Wysłany: 12-02-2018, 14:48   

dejmieno, nie musisz nic zmieniać :) Twój zestaw pozwala na wykonanie również ćwiczeń z nowego kursu, który właśnie trwa: Kurs STM32 F1, migracja na HAL – #1 – wstęp, spis treści. Jest to "kontynuacja" kursu z StdPerhib, w nowej serii skupiamy się właśnie na bibliotece HAL.

Na udzielam odpowiedzi na pytania techniczne zadawane kanałami prywatnymi (maile, komunikatory, PW).
Sprawdź » Kurs ARDUINOKurs podstaw elektronikiZbuduj swojego robota - kurs!

dejmieno 

Otrzymał 5 piw(a)
Programuję w:
Java, C
Wysłany: 12-02-2018, 22:32   

Super, dzięki za odpowiedź :) .

Mam jeszcze pytanie. Czy płytka Nucleo może pełnić rolę płytki prototypowej tak jak Arduino Uno? W arduino można tworzyć wygodnie projekt na Uno a później zmigrować projekt na tańsze arduino mini.

Treker 

Otrzymał 526 piw(a)
Programuję w:
C, Arduino
Moje roboty:
Spectrum, Fuzzy

Wysłany: 12-02-2018, 23:39   

dejmieno, płytki Nucleo są właśnie płytkami prototypowymi - możesz później migrować na inne płytki lub projektować własną elektronikę z tym samym mikrokontrolerem ;)

Ostatnio popularny » Kurs elektroniki - #10 - Podsumowanie, Quiz

Na udzielam odpowiedzi na pytania techniczne zadawane kanałami prywatnymi (maile, komunikatory, PW).

dejmieno 

Otrzymał 5 piw(a)
Programuję w:
Java, C
Wysłany: 14-02-2018, 11:29   

A jak wygląda sprawa z kursem Hal & Cube. Czy warto go robić? Czy jest w tym kursie coś co można wynieść nowego po ukończeniu poprzednich kursów?

Treker 

Otrzymał 526 piw(a)
Programuję w:
C, Arduino
Moje roboty:
Spectrum, Fuzzy

Wysłany: 15-02-2018, 17:21   

dejmieno, oczywiście, że tak :) W tamtym kursie używamy innego procesora (z rdzeniem F4) oraz korzystamy z kreatora graficznego Cube, który nie jest używany w kursie F1.

Luuke 

Otrzymał 5 piw(a)
Programuję w:
C/C++
Należę do:
MKNM Synergia
Moje roboty:
Snuffie

Wysłany: 16-02-2018, 09:46   

Wg mnie nie warto już brać się z SPL. Samo ST przyznało się, że to była wtopa i wycofują się ze wspierania tych bibliotek. Jeśli chcesz po prostu uruchomić procka i następnie skupić się na części aplikacyjnej to pobaw się HALem. Natomiast jeśli chcesz pobawić się samymi peryferiami to proponuję Ci zapoznać się z biblioteką LL. Z grubsza można powiedzieć, że jest to zabawa z rejestrami, ale w trochę bardziej czytelnej formie. W Cubie można generować kod zarówno dla biblioteki HAL jak i LL.

dejmieno 

Otrzymał 5 piw(a)
Programuję w:
Java, C
Wysłany: 16-02-2018, 12:44   

Niestety kurs migracji na bibliotekę HAL jest dość ubogi i jeszcze pewnie trochę potrwa zanim zostanie w pełni ukończony więc jestem na chwile obecną zmuszony uczyć się STDPeriph.

No chyba, że mogę przejść kurs Hal & Cube na zestawie z Nucleo?

Luuke 

Otrzymał 5 piw(a)
Programuję w:
C/C++
Należę do:
MKNM Synergia
Moje roboty:
Snuffie

Wysłany: 16-02-2018, 12:48   

Oczywiście, że możesz! Jest to wręcz wskazane :)
Najlepiej w ogóle nie tykać SPL.

Elvis 

Otrzymał 303 piw(a)
Programuję w:
C, asm

Wysłany: 16-02-2018, 12:52   

dejmieno, nowa wersja kursu na stm32f103 omawia te same przykłady, więc jeśli najpierw przerobisz kurs StdPeriph, będzie Ci łatwiej poradzić sobie z HAL. To bardzo podobne biblioteki. Natomiast F4 to inny układ.
CubeMX to po prostu generator kodu - możeszgo używać z stm32f1, ale układy peryferyjne mocno się różnią, więc raczej ciężko będzie kurs przerobić

Odpowiedz do tematu