Skocz do zawartości

Jakie roboty na zajęcia z dziećmi?


dondu

Pomocna odpowiedź

Jako, że mam możliwości czasowe (i co najważniejsze chęci), to przymierzam się do prowadzenia jako wolontariusz zajęć z robotyki dla dzieciaków z podstawówek i gimnazjum. Szkoła chętna się znalazła, pozostaje więc się przygotować i rozpocząć. Nie nastąpi to we wrześniu, ale listopad jest już realnym terminem.

W związku z tym muszę przygotować kilka (kilkanaście) prostych robotów tak, aby mieć na starcie dla dzieciaków jakieś gotowce.

Założenia ogólne:

- prosta konstrukcja

- w miarę tanie

- być ciekawe dla tego przedziału wiekowego

Założenia częściowo sprzeczne, bo najciekawsze byłyby roboty LEGO 🤣

W pierwszym roku program będzie obejmował podstawy:

- mikrokontrolerów,
- LEDy,
- przycisków,
- PWM,
- w porywach może także ADC,
- generowania prostych dźwięki.

- sterowania silnikami.

Podstawą programu będzie język C na AVR-y.

Prośba dotyczy wskazania jakie typy lub konkretne projekty robotów (oprócz line followerów, odmian sumo) sugerowalibyście na ten przedział wiekowy i podane założenia.

Link do komentarza
Share on other sites

Założenia częściowo sprzeczne, bo najciekawsze byłyby roboty LEGO 🤣

Bzdura.

W pierwszym roku program będzie obejmował podstawy:

- mikrokontrolerów,
- LEDy,
- przycisków,
- PWM,
- w porywach może także ADC,
- generowania prostych dźwięki.

- sterowania silnikami.

To po co Ci już teraz roboty? A skoro planujesz takie zajęcia na dłuższy termin, to proponowałbym zacząć od elektroniki, co to jest rezystor, tranzystor, kondensator itd.

Prośba dotyczy wskazania jakie typy lub konkretne projekty robotów (oprócz line followerów, odmian sumo)

Dlaczego odrzucasz najpopularniejsze i jedne z najciekawszych konstrukcji? Line follower moim zdaniem jest świetnym tematem na pierwszego robota. Tak to ci zostaje jakieś odbijadło tudzież robot wykrywający przeszkody, ewentualnie manipulator albo robot kroczący na 3 serwach.

[ Dodano: 13-08-2011, 10:07 ]

PS, sory, nie doczytałem że chcesz mieć na starcie roboty. IMO na starcie nie potrzebujesz kilkunastu robotów, wystarczą 2-3 roboty, jak będą estetyczne i dobrze działające to się dzieciakom i tak spodobają.

Link do komentarza
Share on other sites

Mindstormsy istotnie zawsze się dzieciakom podobają, no i mają tą zaletę, że na jednych zajęciach można mieć humanoida, a na innych sumo, albo katapultę 🙂

Jeśli nie chcesz klocków, to możesz zobaczyć podwozia w moim sklepie. Polecam zwłaszcza RP5 , czyli podwozie gąsienicowe, które naprawdę fajnie wygląda, albo MiniQ , które jest zwyczajnie najtańsze. MiniQ

Aha, co do języka programowania, myślę, że najlepsze byłoby Arduino: składnię ma taką jak C, czyli jest dobrym wstępem do programowania właściwie czegokolwiek 🙂, a jest zdecydowanie bardziej czytelne i uwalnia od ciągłego sięgania do datasheet'a uC w poszukiwaniu nazw odpowiednich rejestrów.

Aha, nie wiem jak dużych grup się spodziewasz, ale tak jak pisał KD93, nie potrzebujesz kilkunastu robotów - jeden na 2-3 dzieciaków w zupełności wystarczy.

Link do komentarza
Share on other sites

To po co Ci już teraz roboty? A skoro planujesz takie zajęcia na dłuższy termin, to proponowałbym zacząć od elektroniki, co to jest rezystor, tranzystor, kondensator itd.

Dzieciaki lubią gdy coś się rusza, piszczy, świeci, itd

Dlaczego odrzucasz najpopularniejsze i jedne z najciekawszych konstrukcji? Line follower moim zdaniem jest świetnym tematem na pierwszego robota.

Nie odrzucam, linefollowery będą jako jedne z pierwszych. sumo w dalszej kolejności.

Napisałem po to, aby skierować Was na takie projekty jak np. ten:

http://tinkerlog.com/2009/07/24/tiny-braitenberg-vehicle/

lub podobne.

Aha, nie wiem jak dużych grup się spodziewasz, ale tak jak pisał KD93, nie potrzebujesz kilkunastu robotów - jeden na 2-3 dzieciaków w zupełności wystarczy.

Dokładnie taki mam zamiar by pracowały w takich grupach, ale chcę mieć przygotowane ze 2-3 rodzaje robotów właśnie po to by:

... na jednych zajęciach można mieć humanoida, a na innych sumo, albo katapultę 🙂

3 rodzaje robotów po 5 sztuk to już 15 robotów 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Polecam najprostsze zabawki - na przykład taki solarny samochodzik doskonale wyjaśniają reakcję na światło - więcej światła więcej energii. Od tego prosta droga do linefolowera, który "bada" światło odbite.

Solarny świerszcz lub karaczan to próby poruszania się w sposób naśladujący owady. Nie da się jednak tym sterować. Może gdyby połączyć ze sobą dwa takie owady w parę to ten, który dostanie więcej światła poruszy się szybciej i pokona dłuższą drogę a zespół owadów wykona skręt. Zamiast łączenia owadów można zrobić model mydelniczki na szczotkach*. W środku mydelniczki dwa silniki mimośrodowe, zamiast kół dwie pary główek szczotek do zębów. Włosie szczotek na gorąco odkształcone w jednym kierunku pod wpływem wibracji nadają postępowy ruch mydelniczce. Regulacja może być w jednym modelu choćby potencjometrami aby w kolejnej konstrukcji była zastąpiona bardziej zaawansowaną elektroniką (typu światłolub) i następnej już na mikroprocesorze.

* - model mydelniczki na szczotkach poznałem za sprawą obowiązkowej lektury gazet radzieckich: modelist konstruktor chyba w którymś numerze z 93 lub 94 roku to było.. 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Jeżdżące szczoteczki z wibratorkami z tel. komórkowych widziałem.

Jeden taki wykonam tak dla pokazania idei klubu, czyli roboty z czego się da.

Ale w programie nie będzie ich budowy z powodów o których napisał kol. KD93.

Przy okazji konkurs na nazwę dla tych zajęć: Jak nazwa dla koła naukowego?

Link do komentarza
Share on other sites

jak wyskoczy z brushbotami to nikomu nie zaimponuje

Imponowanie nie jest najlepszą metodą dzielenia się umiejętnościami.

Nie czytasz ze zrozumieniem, nie zrozumiałeś na co chciałem zwrócić uwagę pomysłodawcy koła naukowego dla młodzieży.

Tu chodzi o narzędzie, a nie cel. Proste urządzenie ma być narzędziem uzupełniającym do tego aby zabawa tym co zaawansowane nie była przerażająca. Aby na samym starcie nie stracić najsłabszych uczestników. Tak się składa, że "występowałem" w różnych sytuacjach i posługując się prostymi zabawkami. Trzeba się zastanowić czy robi się to dla wszystkich czy tylko tych najlepszych.

Link do komentarza
Share on other sites

Trzeba się zastanowić czy robi się to dla wszystkich czy tylko tych najlepszych.

I tak przetrwają najlepsi. Teraz zobacz z drugiej strony, będzie kilka osób które się już trochę w temacie interesowały, coś tam potrafią, przęgladały na przykład forum, chcą się nauczyć a tu im koleś brushbota przynosi na zajęcia. Szkoda by było żeby to właśnie ci co rokują lepiej się zrazili. Ale to tyko moja subiektywna opinia.

Link do komentarza
Share on other sites

Mam taki pomysł zastosować czujnik pir na servie i odpowiedni algorytm i mamy robota śledzącego ruch niestety tylko w linii prostej ale dla dzieciaków to będzie frajda.

Ps.

Taki czujnik najtaniej można dostać w biedronce. 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Taki czujnik najtaniej można dostać w biedronce. 😉

Mam taki z rozpłyniętą obudową - dostał parą z pękniętej rury pionu CO w czasie zimy 😃, ale elektronika działa więc mogę wykorzystać.

Link do komentarza
Share on other sites

Jak starczy czasu to napiszę o tym artykuł 🙂 A możesz powiedzieć z czego masz ten czujnik, jeśli z lampki led z czujnikiem ruchu to jutro mogę zamieścić gdzie masz się podpiąć tak żeby mieć stan wysoki jeśli jest i stan niski jeśli niema Albo odwrotnie bo już nie pamiętam 😉 Przyszło mi jeszcze do głowy że to samo mośna uzyskać z dalmierza tylko program bardziej skomplikowany 😕

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.