Skocz do zawartości

Wybór języka po raz kolejny


amon

Pomocna odpowiedź

Jak już go mam to nie będę się rozwodził czy drogi czy nie .

A co do programowania to nie programowałem jeszcze nic i nigdy to dlatego nie napisałem w profilu w czym programuję.Szukałem po tych programach i niewiem czy bascom ,winavr, c ?

Który by był najlepszy dla totalnie zielonego w programowaniu???

Link do komentarza
Share on other sites

Szukałem po tych programach i niewiem czy bascom ,winavr, c ?

Wiavr to nie język programowania.

Który by był najlepszy dla totalnie zielonego w programowaniu???

Łatwiejszy jest bascom, ale daje kilka ograniczeń:

a) w wersji darmowej (DEMO) ograniczenie kodu do 4k

b) w bascomie nie zawsze da się napisać tyle co w C bo ograniczają go dyrektywy napisane przez Marka A.

c) kod wynikowy w porównaniu z kodem w C (podobno) jest większy.

Link do komentarza
Share on other sites

To teraz tylko znaleść jakiś kurs i zaczynam, zobaczymy co z tego wyjdzie.

A i mam jeszcze jedno pytanko :

jeżeli mam ten moduł http://gotronik.pl/zestawyuruchomieniowe/mod_avr_atmega16v1.html atmegę32 i kabelek rs232-usb (bo w laptopie nie mam innych wejść) to da radę coś zaprogramować?

Czy trzeba mieć lpt??

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

A ja bym jednak proponował poświęcenie ciut więcej czasu, ale poznanie C zamiast tego zmienionego Basica. Człowiek się rozwija i miło jest, gdy w nie dochodzi do momentu, gdzie narzędzie utrudnia mu pracę twórczą. Basic jak i Pascal to języki powstałe dekady temu, mają wiele naleciałości, które często są sztucznym utrudnieniem (np. silne typowanie*) i o ile mogą pomóc totalnemu amatorowi, to zaczynają przeszkadzać gdy nasze doświadczenie rośnie.

Pod uC pisałem zarówno w Bascomie, Assemblerze jak i C (obecnie) i powyższa opinia jest czysto subiektywna.

___

* moim klasycznym pytaniem jest "co robią w Pascalu funkcje chr i ord?" - odpowiedzi na PM, najciekawsza wygrywa paczkę krówek

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Ja używam Bascoma od początków mojej zabawy z mikrokontrolerami. Na początku był to Bascom 8051, później Bascom AVR, mnie ograniczył w którymś momencie rozmiar pliku wynikowego, ale na to był sposób i kupiłem sobie pełną wersję Bascoma AVR. Wszystkie moje programy są napisane w tym języku i naprawdę nie czuję potrzeby uczenia się C, bo Bascom w zupełności wystarcza. Moje 2 nowe lfr'y i micromouse również będą oprogramowane w Bascomie. Efekty mam nadzieję będzie można podziwiać po nowym roku 🙂.

Link do komentarza
Share on other sites

Ja z kolei nie rozumiem kompletnie zachwalania Bascoma. Może rzeczywiście jest prostszy do nauczenia i na tym jego zalety się kończą. Mi się od razu rzuca w oczy okropna składnia języka i fakt, że w jednej linijce można zrobić tylko jedną operację, brak uczucia kontroli nad kodem/programem - choć ekspertem w tej dziedzinie nie jestem 😉

Język C, czy C++ chyba nie jest taki straszy skoro jest jednym z najpopularniejszych języków programowania na świecie. Wiele osób, gdy rozmawiam z nimi na zawodach żałuje, że od początku nie uczyło się C, ponieważ bascom ich ogranicza, że błędy i takie tam... (np. z tego co zauważyłem Armir się teraz przerzuca na C)

Link do komentarza
Share on other sites

Jest jeszcze jeden ogromny plus nauki C niekoniecznie związany z tutejszym kierunkiem. Na jego składni opartych jest bardzo wiele języków (Java, C#, JavaScript, PHP) więc tym łatwiej nam później ich się nauczyć - składnię już znamy, dochodzą tylko drobne różnice oraz nowe klasy/funkcje.

Na składni Basica możemy co najwyżej pisać makra do Worda 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Ja z kolei nie rozumiem kompletnie zachwalania Bascoma. Może rzeczywiście jest prostszy do nauczenia i na tym jego zalety się kończą.

Jest kolega taki pewny? Nie chcę ryzykować stwierdzenia, bo za cienki jeszcze jestem w pisaniu softów, ale pokaże mi kolega soft napisany w C, którego nie można napisać w bascom'ie. Jedyna różnica będzie polegać na objętości kodu wynikowego.

Link do komentarza
Share on other sites

Pamiętam czasy technikum, gdy na '51 pisałem w Bascomie i też sam sobie "wyłączyłem" ograniczenie rozmiaru generowanego kodu (ktoś jeszcze twierdzi, że znajomość Assemblera jest zbędna? 😉 ). Ale to jakby nieoficjalnie i nie ma co tego poruszać na forum.

Natomiast co do pytania co się da w C a czego nie da w Bascomie. Nie tylko możliwości są istotne, ale przyjemność pisania. Mając papier światłoczuły i pudełko z dziurką też zrobię zdjęcie, ale wygodniej mi lustrzanką, większa władza nad procesem powstawania fotografii.

Myślę jednak, że nie ma co ciągnąć tematu "który język lepszy" bo to taka sama dyskusja jak "co lepsze - Windows czy Linux". Szkoda psuć sobie krwi, każdy pisze w czym mu wygodnie - acz zachęcam do poznania każdego z 3 języków i wyboru najlepszego dla siebie.

Link do komentarza
Share on other sites

Ja też byłem fanatycznym bascomowcem, dopóki nie spróbowałem C. Ma tą olbrzymią zaletę, że dużo łatwiej jest przenieść się na inne uC - chociażby ARM. W Basic'u na ARM chyba jeszcze nikt nie programował? 🙂

Swoją drogą, wydzielam offtopujące posty do nowego tematu.

Link do komentarza
Share on other sites

Na początek najlepiej bascom żeby poznać zasadę działania procesora,co to zmienne itp.A jak długo będzie się chciało zostać przy bascomie to sprawa indywidualna.

Z resztą ilu było początkujących którzy nie zaczynali od bascoma?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.