Skocz do zawartości

Programowanie atmega8 [bascom]


kleofas

Pomocna odpowiedź

Witam, robię swojego pierwszego FL zgodnie z tym opisem https://www.forbot.pl/forum/topics20/dla-poczatkujacych-przepis-na-robota-w-pelni-programowalny-line-follower-vt2356.htm, wszystko połączone, zostało tylko wrzucić program na atmege. Problem w tym, że nie wiem jak to zrobić, widziałem 3 lekcje z bascoma ale na nic mi się zdały. Dodam, że mam programator o taki klik, z zainstalowanymi sterownikami krok po kroku jak w podanym linku. Czy ktoś mógłby mi pomóc zrzucić ten program na atmege? krok po kroku, bo naprawdę tego nie rozumiem...

[ Dodano: 19-05-2015, 13:18 ]

mam jeszcze jedno pytanie, czy robot z wsadzonym już mikrokontrolerem [ale nie zaprogramowanym] i podłączonym zasilaniem powinien powodować zapalenie się diody czy ruch silników?

Link do komentarza
Share on other sites

Problem w tym, że nie wiem jak to zrobić,

1. Uruchamiasz Bascoma

2. Wczytujesz plik .bas

3. Naciskach F7

4. Wchodzisz w opcje-> programator i wybierasz z listy usbasp

5. Naciskasz F4

mam jeszcze jedno pytanie, czy robot z wsadzonym już mikrokontrolerem [ale nie zaprogramowanym] i podłączonym zasilaniem powinien powodować zapalenie się diody czy ruch silników?

Niezaprogramowany nowy mikrokontroler nie będzie wykonywał żadnego programu bo go nie ma. Zaświecić czy zakręcić silnikiem nic nie powinno ale to już zależy od sposobu podłączenia tych elementów do mikrokontrolera.

Link do komentarza
Share on other sites

U mnie jak korzystałem z Bascom AVR, to nie mogłem bezpośrednio wrzucić programu na uC - musiałem zewnętrznym programem, np. Khazama Programmer, lub MkAVRCalculator, oba bezpłatne i łatwe w obsłudze. Wystarczy wybrać ścieżkę do pliku .hex (czyli naszego skompilowanego programu) i wgrać.

W przypadku MkAVRCalculator należy "zakropkować" funkcję "ZAPIS"wybrać "FLASH" i wybrać plik .hex i kliknąć "WYKONAJ".

Mam nadzieję, że pomogłem 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

okej, zaraz to sprawdzę 🙂 mam jeszcze pytanie co do połączenia pinów na płytce stykowej, w których miejscach je podłączyć? szukam w internecie i oczywiście znajduje informacje na ten temat ale jest kilka połączeń :|

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Przewodem, który dostałeś do programatora podłączasz z jednej strony programator a z drugiej strony podłączasz swojego robota, dokładnie do tej listwy goldpinów 10 pin (2 rzędy po 5 pinów). Dokładnie ta listwa jest pokazana na zdjęciach kursu i opisana jako złącze programatora KANDA.

Link do komentarza
Share on other sites

Podłączyłeś dokładnie z tym schematem co podałeś czy tylko się na nim wzorowałeś, pamiętając że Attiny ma inny układ pinów niż Atmega? Układ podczas programowania jest zasilony? Atmega jest nowa czy kiedyś była już programowana? Ogólnie polecam używać darmowego MkAVRCalculator, łatwo można wtedy zobaczyć czy błędy podczas programowania są po stronie układu czy źle skonfigurowanego środowiska, szczególnie na początku.

Link do komentarza
Share on other sites

więc tak, od programatora zrobiłem takie wyjscia link (z wyłączeniem LED i trzech GND), podłaczyłem je do atmegi do odpowiadających im wejść , + z VCC pociągnąłem kabel do AVCC. Zasilanie jest przez programator tak? zainstalowałem mcavr i wyskakuje błąd avrdude przy próbie komunikacji...amtega8 nówka

Link do komentarza
Share on other sites

Do MkAvrCalucalator jak nie masz zainstalowanego AvrDude musisz go zainstalować. Można to zrobić przez zakładkę Ustawienia w MkAvrCalculator. Układ może być zasilany z programatora przez złączenie odpowiedniej zworki na programatorze. Pokaż co pokazuje konsola z MkAvrCalculator.

Link do komentarza
Share on other sites

AVRDude zainstalowany z MKavr, dodam tylko że każda próba połączenia skutkuje "piknięciem" czerwonej diody na programatorze. Nie rozumiem za bardzo, prtsc czego chcesz? 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Układ może być zasilany z programatora przez złączenie odpowiedniej zworki na programatorze.
Mógłbyś luknąć na te połączenia? MOSI na programatorze - MOSI na uC (wejście 17), RST - RESET (wejście 10), SCK - SCK (wejście 19), MISO - MISO (wejście 18), VCC - VCC (wejście 7 + odprowadzenie do wejścia 20), GND - GND (wejście 8 + odprowadzenie na wejście 22)

[ Dodano: 21-05-2015, 13:23 ]

[ Dodano: 21-05-2015, 13:26 ]

atmega jest raczej okej, bo na dwóch sprawdzałem

[ Dodano: 21-05-2015, 13:32 ]

Dodam, że pracuje na W8 i wyłączenie podpisu cyfrowego nie zmienia nic.

Link do komentarza
Share on other sites

Połączenia teoretycznie są dobre. Układ zasilasz z programatora przez założenie zworki na goldpiny opisane na programatorze jako POWER (patrząc od góry na programator pierwsze piny od lewej). W MkAvrCalaculatorze wejdź do zakładki Ustawienia i zaznacz opcję "zawsze pokazuj konsolę AvrDude", i wrzuć screen z konsoli po próbie zaprogramowania.

EDIT.

Atmege programujesz w tym układzie co zrobiłeś czy na płytce stykowej?

Link do komentarza
Share on other sites

[ Dodano: 21-05-2015, 14:06 ]

to jest screen jak klikam "Sprawdź podłączony AVR". Co do zasilania, bo nie bardzo kapuje, podłączenie jakie Ci wysłałem wystarczy tak? Czy zasilanie jeszcze jakieś osobno? Jestem zielony w tym, mam połączenia jakie napisałem, 6 kabli od programatora do płytki stykowej i dwa dodatkowej kable na uC (GND-GND, VCC-AVCC). Całość jest na płytce stykowej.

Link do komentarza
Share on other sites

Takie podłączenie zasilania wystarczy, i wystarczy zasilanie z programatora. Pomierz miernikiem napięcie na zasilaniu Atmegi, jak będzie prawidłowe sprawdź dokładnie połączenia sygnałowe pomiędzy mikrokontrolerem a programatorem (MISO, MOSI, SCK, RST).

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.