Skocz do zawartości

Zmiana napięcia na lini sygnałowej BTM112 <-> Atmega


Mateusz

Pomocna odpowiedź

Z 3.3V na 5V nie trzeba, gdyż atmega traktuje jedynke od napięcia bodajże 1.2V co w zupełności da rade. Sam z tego korzystam bez problemów.

Link do komentarza
Share on other sites

gdyż atmega traktuje jedynke od napięcia bodajże 1.2V

A skąd ty takie nowinki masz? bo w pdf'ie pisze że:

L - -0,5 do 0,3Vcc czyli <1,5V dla zasilania 5V

H - 0,7Vcc - Vcc+0,5 czyli >3,5V dla zasilania 5V

I w każdym innym układzie wykonanym w technologii cmos ( z wyjątkiem tych zgodnych z ttl'ami) tak jest.

można drobić 2 kierunkowy translator jak do I2C (np http://www.sparkfun.com/products/8745 masz tam schemat)

Ja to zrobiłem tak że dałem od procka rezystorki i na BTM zenerki na 3,6V. Działa dobrze

Link do komentarza
Share on other sites

Napisałem bodajże bo nie pamiętałem dokładnie tych wartości. Ale sam podłączam bezpośrednio BTM do wejścia atmegi i działa bezproblemowo przy zasilaniu btm z 2.6V poniżej już się moduł wyłącza.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Bardzo łatwo i tanio można to zrobić stosując przerzutnik Smitta - 7414.

Dwa przerzutniki w szereg (na 1 linie) i działa bardzo elegancko(dwa w szereg bo 7414 jest odwracający).

Link do komentarza
Share on other sites

Można zastosować układ z serii HCT np. 74HCT245 jest to bufor którego napięcie zasilanie dajesz na 5V do wejścia doprowadzasz 3.3V i na wyjściu będzie 5V. Podłączając go trzeba ustawić odpowiednio DIR (direction) oraz OE (output enable)

Sztuczka ze Schmittami nadaje się do konwersji z 5 na 3.3V nie na odwrót...

Link do komentarza
Share on other sites

A to ciekawe przyznaje. Muszę powiedzieć moim układom że nie mają prawa działać 🙂

Z tej noty katalogowej wynika że działać będzie konwersja w obie strony. Producent twierdzi że układ zaskakuje na + już od 1v4, a to chyba dobry próg dla transmisji na 3v3.

Rzecz jasna mówimy o wersji HCT (choć bez literki T również powinno działać, bo próg będzie wynosił około 2v6).

http://www.nxp.com/documents/data_sheet/74HC_HCT14.pdf

Aż spojrzałem w notę Twojego układu - poziomy napięć są porównywalne - ach te standardy napięciowe 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

to przeczytaj jeszcze raz mój post, nigdzie tam nie pisałeś o HTC więc tamta wersja nie miała prawa działać musisz przyznać i musisz też wytłumaczyć swoim układom 😉

Ja dość wyraźnie zaznaczyłem że HTC będą działać 😉 więć Schmitt w wersji HTC będzie elegancki - to muszę przyznać do tego ja podałem jeszcze inny układ.

BTW niedawno natknąłem się na coś takiego: ADG3300 - sam wykrywa kierunek i jest 8bitowy! potrafi przetłumaczać napięcie od 1,15 V..

Link do komentarza
Share on other sites

Moje układy zignorowały Twoją wypowiedź - działają nadal.

ADG3300 fajne - tyle że HCT też łapią od 1v1 - przy zasilaniu 3v(pewnie "chłyt matekingowy" producenta)

A że 8 bitowy, tu są potrzebne 2 więc trochę marnotrawstwo. Dorzucić następną cegiełkę też nie problem.

Swoją drogą ciekawe jakby się zachował na liniach typu 1 wire gdzie rezystor podciągający linie jest przesilany podczas transmisji. Z jednej strony 5v z drugiej 0, zwarcie i bum czy w ogóle brak transmisji.

Link do komentarza
Share on other sites

Prawda jest taka że HCT zadziałają zawsze, a inne w niektórych warunkach mogą działać a w niektórych nie. Czysta teoria mówi że nie powinno działać, ale widać może z BTM222 jest inaczej.

Ja jednak będę się upierał nad HC/HCT skoro tak czy inaczej autor musi je zakupić, bo staram się dobierać elementy tak by w każdych warunkach działały.

Przyznam że nigdy HTC nie zasilałem 3V więc ciężko mi tu stwierdzić czy będą dobrze współpracowały z poziomami 1V1, DS milczy na ten temat, chyba pora na testy 🙂 Ale pewnie jest to że za pomocą jednego układu scalonego nie dasz rady zbudować konwertera 1v1 na 5V. Skoro ADG3300 ma pracować właśnie tam gdzie dane są przesyłane z dużą szybkością to myślę że producent coś tam wymyślił żeby nie dopuścić do takiej sytuacji. Wczytam się w DS. Poza tym ja to jako taki przykład bardziej podałem 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Teraz ja się przyczepię do literek HC != HCT, literka T jest istotna bo ona odpowiada za obniżony poziom zapłonu.

Jasne że tak, jeśli ma kupować nich kupi HCT, ale jeśli leżą w szufladzie gdzieś HC to można spróbować bo powinno działać.

A ja się nie czepiam o tą 1 wire czy coś, po prostu jestem ciekaw i miałem nadzieję że miałeś to w ręku, bo z noty katalogowej za dużo nie wynika.

Link do komentarza
Share on other sites

Ostatnio też natrafiłem na problem konwersji napięć, oto co może tutaj również pomóc:

SN74LVC1T45 - 1-bitowy, wybór kierunku, od 1.65V do 5.5V

http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/82958/TI/SN74LVC1T45DBVT.html

ST2378E - 8-bitowy, bez wyboru kierunku, od 1.8V do 5.5V

http://mikrokontroler.pl/content/st2378e-–-8-liniowy-dwukierunkowy-konwerter-poziomów-logicznych

http://www.kamami.pl/dl/st2378e.pdf

74ALVC164245 - 16-bitowy, wybór kierunku dla dwóch połówek, od 1.5V do 5.5V

http://www.kamami.pl/dl/74alvc164245.pdf

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.