Skocz do zawartości

Układ z diodą IR nie świeci


Bajek

Pomocna odpowiedź

Zbudowałem taki układ do świecenia diodą IR:

Jednak powyższy układ nie działa. Sprawdzałem aparatem i dioda nie świeci. Sygnał 36kHz generuję za pomocą poniższego programu:

#define F_CPU 1000000L
#include <avr/io.h>
#include <util/delay.h>

int main(void)
{   
  DDRD = 0xFF;


  while(1)
  {
     PORTD = 0xaa;
     _delay_us(13); 
     PORTD = 0x55;
     _delay_us(13);
  }
}

Z góry dziękuję za wszelakie wskazówki i uwagi 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Sprawdź miernikiem napięcie na bramce tranzystora, powinno wynosić 0.5*Vcc. Jeśli jest inacze jsprawdź połączenia. Jeśli jest ok, spróbuj inny tranzystor (chociaz ten powinien być ok), jesli dalej będzie źle, sprawdź czy poprawnie wlutowałeś diodę.

Link do komentarza
Share on other sites

Przez bramkę rozumiesz bazę? Jak tak to zmierzyłem tam 0,6V (Vcc = 5V). Układ jest na płytce stykowej więc wszystko sprawdzone i ok. Jak zamieniam diodę IR na zwykłą LED to świeci.

Sprawdziłem na dwóch diodach IR i obie ani rusz.

Link do komentarza
Share on other sites

Sprawdzałem aparatem i dioda nie świeci.

Pomiar aparatem fotograficznym nie zawsze jest skuteczny, bo niektóre aparaty posiadają filtr w paśmie podczerwonym (np. Nikon D90 nie rejestruje mi obrazu z diody IR)

Jeśli spadek napięcia na diodzie IR podczas zamkniętego tranzystora (bez modulacji 36kHz) zbliżony jest do wartości w nocie katalogowej to chyba można przyjąć że ta dioda działa poprawnie.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Pomiar aparatem fotograficznym nie zawsze jest skuteczny

To jest aparat w komórce (bo Canon faktycznie nie łapał), ale diodę z pilota widać, więc tą chyba też.

Jeśli spadek napięcia na diodzie IR podczas zamkniętego tranzystora (bez modulacji 36kHz) zbliżony jest do wartości w nocie katalogowej to chyba można przyjąć że ta dioda działa poprawnie.

Jutro to sprawdzę i dam znać.

Link do komentarza
Share on other sites

Maxo, niestety niczego w życiu nie można być pewnym na 100%, okazuje się, że są diody IR, których dłuższa nóżka to jest Katoda! To nie jest moja pomyłka, sam sprawdzałem pięć razy wszystko, miernik, kable, diodę, dopiero po wglądzie w dokumentację utwierdziłem się w 100% przekonaniu. Diody o których mówię to SFH 4550 firmy OSRAM, dobrze, że przynajmniej ustawienie pinów względem wcięcia zgadza się z ogólnie przyjętą zasadą (katoda przy wcięciu).

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.