Skocz do zawartości

Sprawdzenie schematu - Mega8 i Moduł Silników


bartekwr1335

Pomocna odpowiedź

Witam ponownie! Ostro się wziąłem za projektowanie mojego pierwszego LF i prosiłbym o sprawdzenie schematów. To one:

-MEGA8:

-SILNIKI:

PS. Mam takie małe pytanko do administratorów. Czy jak zrobię już płytki i będę chciał dać je do sprawdzenia to muszę zakładać nowy temat, czy mogę tu dodać?

__________

Komentarz dodany przez: Nawyk

Skoro odnoszą się do tego schematu, to zamieść je tutaj

Link do komentarza
Share on other sites

1.Brak podłączenia VCC w mikrokontrolerze

2.Brak kondensatora 100nF przy L293D od strony zasilania części cyfrowej

3.Zasilanie silników z tego samego 5V co mikrokontroler - podłącz zasilanie bezpośrednio z akumulatora

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Akumulator mam ze starego autka RC, mianowicie Ni-Cd AA 700mAh 4,8V. Ten stabilizator napięcia jest opcjonalnie w razie gdybym zdecydował się na zakup akumulatorka 7,4V. Jako, że będzie to mój pierwszy LF i nie wymagam żeby jeździł bardzo szybko to myślałem tylko nad serwomechanizmami. Najgorszym moim problemem będzie odczyt czujników linii w C. Dopiero się go uczę i nie za bardzo wiem jak to zrobić, ale mam książkę pana Mirosława Kardasia, więc mam nadzieję, że wszystko się uda. Dziękuję za odpowiedzi 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Akumulator mam ze starego autka RC, mianowicie Ni-Cd AA 700mAh 4,8V. Ten stabilizator napięcia jest opcjonalnie w razie gdybym zdecydował się na zakup akumulatorka 7,4V.

Oj, to problem będziesz miał spory, podłączając mikrokontroler (bez regulatora) oraz silniki do jednego akumulatora 4,8V. Jest wielkie prawdopodobieństwo, że zakłócenia z silników nie pozwolą uC na poprawną pracę.

Musisz się dobrze zastanowić jak to rozwiązać np. wydzielić zasilanie uC, za pomocą osobnej gałęzi (przewody + PCB) i filtrowania. Tutaj niestety napotkasz problem z minimalnym wymaganym napięciem zasilania czyli 4,5V dla tego mikrokontrolera.

Link do komentarza
Share on other sites

To mam 2 akumulatory kupić? Ten 4,8V np. dać na serwa, a kupiony 7,4V przez stabilizator na uC? Mógłbyś rozwinąć bardziej temat wydzielenia zasilania uC. Nie za bardzo rozumiem jak miałbym to zrobić.

Link do komentarza
Share on other sites

Bierzesz 7,2V i przez stabilizator 5V dajesz na mikrokontroler.

Z drugiej strony ten sam 7,2V dajesz na L293D. Tam masz spore spadki i w rzeczywistości na silniki pójdzie ok. 6V pod obciążeniem.

Link do komentarza
Share on other sites

Czy chodzi o takie coś?

[ Dodano: 04-12-2011, 17:12 ]

A jeśli chodzi o serwa, to miałem na myśli te:

http://www.emodel.pl/tower-pro-serwo-mini-sg90-airplane-p-1076.html

[ Dodano: 04-12-2011, 17:28 ]

Jeśli macie jakieś inne w miarę tanie propozycję na silniki to nie ma problemu, chętnie poczytam 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Dlaczego to z lewej co idzie do L293D nazywasz 5V? Przecież to będzie 7,2V i jest to zupełnie inn napięcie niż 5V za stabilizatorem z prawej strony.

Popraw cały schemat, bo znając życie podłączysz te 7,2V źle przy L293D - powinno być tylko od strony zasilania silników.

Pamiętaj też o kondensatorach...

Link do komentarza
Share on other sites

Witam! Z braku czasu dopiero teraz umieszczam płytki. Prosiłbym o sprawdzenie 😉

Płytka główna

Silniki:

i Czujniki:

Z góry dziękuję 😉

[ Dodano: 27-12-2011, 19:23 ]

Zapomniałem dodać, że zależałoby mi na czasie, więc byłbym bardzo wdzięczny gdyby ktoś to sprawdził 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Anonim
Ten temat został zamknięty.
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.