Skocz do zawartości

Projekt sygnalizacji świetlnej - Attiny2313


Le_Cheque

Pomocna odpowiedź

Schemat powyżej to mój projekt sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu (światła dla pojazdów i pieszych). Ma on mi służyć do nauki programowania tylko nie wiem czy jest poprawnie zrobiony. Chciałbym, żebyście powiedzieli mi co powinienem jeszcze dodać, co odjąć, a co zmienić oraz czy dobrze podłączyłem tranzystory i diody do nóżek procesora. Wartości R4, R5, R6 jeszcze nie podałem, a T1, T2, T3 to będzie tranzystor BC558 (jeśli jest nie odpowiedni to proszę podać nazwę innego).

Z góry dziękuję za pomoc 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Generalnie nie jest najgorzej ale mam parę uwag:

- przy takim połączeniu ledy D1,D2,D5 i D6 nigdy się nie zaświecą,

- powinno się zastosować oddzielny rezystor dla każdej diody,

- przeważnie przy sterowaniu diodami stosuje się tranzystory NPN choć przy takim połączeniu też będą działać,

- w tego typie stanowiska 3 kanały to za mało, różnie są zrobione sekwencje świateł na skrzyżowaniach lecz powinny być 2 X po 3 kanały dla dróg i 2 X2 kanały dla pieszych,

- dodatkowo możesz dodać przyciski przy światłach dla pieszych,

- procesor polecam attiny 2313 bo tego to nie wiem czy gdzieś jeszcze kupisz, poza tym przy attiny można skorzystać wewnętrznego oscylatora.

Link do komentarza
Share on other sites

Mam AT90S2313, dostałem od kolegi, ponieważ kiedyś ich używał i teraz mu ich mnóstwo zostało. Światła będą tylko z dwóch stron a nie z czterech, bo przecież i tak nie będę widział co się z tyłu dzieje. Mam jeden przełącznik do zmieniania sygnalizacji na awaryjną (dla pieszych nie będą działać, dla pojazdów migać się będzie żółte).

A teraz?

A jak nadal D1, D2 i D5, D6 się nie zaświecą to co powinienem zmienić?

PS: Z tego co mi wytłumaczył kolega to zaoszczędza się stosując takie podłączenie diod, ponieważ zamiast 10 pinów potrzebuje tylko 7. PB4 - PB2 będzie otwierać tranzystory, a PB1, PB0, PB6 i PD4 będzie robić za "masę". Działa to tak jak nowe domofony w blokach. Gdy dotkniemy 1 palec przerywa dwa promienie promień i wybrana jest odpowiednia cyfra. Przynajmniej ja to tak rozumiem.

Link do komentarza
Share on other sites

Co do tego ile diod podłączysz i co będą sygnalizować to już twoja sprawa lecz 3 kanały to według mnie za mała na jakiekolwiek światła poza tym masz jeszcze 8 wolnych pinów.

Co do tranzystorów NPN to źle mnie zrozumiałeś i tak to one działać nie będą, przy zastosowaniu NPN emiter należy dołączyć do masy, a pomiędzy kolektorem, a zasilanie wstawić diodę z rezystorem.

A tak poza tym to sposób ułożenia tych diod i rezystorów na schemacie jest niezbyt czytelny.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

No to już nie będę dawał schematu za każdym razem. To jak zmienię teraz podłączenie diod z tych tranzystorów na piny (każda dioda będzie miała swój pin i od diody do masy) to zadziała bez wykorzystywania tranzystorów, bo po co tyle tego tam upychać?

Link do komentarza
Share on other sites

Jak będziesz podłączał diody bezpośrednio do procka to rób to jako plus>dioda<=>rezystor>pin bo więcej prądu może wpłynąć do portu niż z niego wypłynąć, pozatym pamiętaj że maksymalne obciążenie portu to 20mA.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.