Skocz do zawartości

Robot do czyszczenia dna basenu II


darek...

Pomocna odpowiedź

Witam ponownie

Minął miesiąc od pierwszej wizyty, czas zatem na spowiedź :

Przez ten czas wybrałem koncepcję budowy, materiały i podzespoły. Materiał podstawowy to ciśnieniowe rury i kształtki PVC. Pompy znalazłem w katalogu i sprowadziłem z Chin. Znajomy kupił tam meble, więc wsadził je do kontenera i już je mam) ( foto)

Parametry : 12VDC / 2,5A / 18000rpm. Silnik to bezszczotkowiec chłodzony przepływającą wodą. Wydajność 30l/min/szt. Sama pompa wirnikowa,2 stopniowa. Cena $25/szt.

Jako że w moim robocie siła ssąca to jeden z ważniejszych parametrów, sprawdziłem pompy na piechotę popychając platformę ręką. Czyszczą dno ładnie. Dodatkowo komora ssąca ograniczona będzie szczotką, a z przodu będzie ( chyba )szczotka obrotowa, naganiająca syf do komory ssącej ( Jeżeli uda się połączyć koło z wałkiem szczotki paskiem zębatym i zapewnić sensowne przełożenie)

Napęd to 2 silniki z przekładniami planetarnymi i 2 fazowymi enkoderami umieszczone "plecami" do siebie w widocznej na zdjęciach 2" , ciśnieniowej rurze PVC.

Dane: 12VDC / 0,5A / wał 6rpm / moment 300Ncm. Niestety przesyłka z Polski kosztowała by więcej niż cały robot. Muszą więc poczekać na okazję. Cena 190 PLN/ szt

Za tymczasową obudowę ( a może i nie ) posłużyła jakaś marketowa kuweta. Kiedy ją kupowałem miałem odruch wymiotny. Teraz w komplecie, nawet polubiłem

Wychowałem się na książkach Jules'a Verne, więc taki XIXw design trochę mnie kręci. Jeszcze jakiś diodowy reflektor i będzie w nocy 20000mil podmorskiej żeglugi , jak nic. Zresztą zawsze mogę ją okleić folią do oklejania aut, albo pomalować.

Mały kłopot!

Jak widać na zdjęciu od spodu, zostało sporo miejsca na baterie. Akumulator żelowy

12V / 18 Ah, wchodzi swobodnie. Pobór prądu przez całość to max 10A. Nie mam zupełnie doświadczenia w tych sprawach, ale wujek Google twierdzi, że to może się udać

( czas pracy robota to 1h)

Bardzo proszę o wasze opinie w tej sprawie. Drugie marzenie, to "jama " dla mojego smoka na dnie w szczytowej ścianie basenu ( Basen jest ponad poziomem gruntu, jego kontynuacją jest garaż). Chował by się tam na czas dnia i ładował, nie trzeba by go było wyjmować. Moje pytanie dotyczy właśnie ładowania: Czy jest ktoś w stanie policzyć parametry bezkontaktowej ładowarki dla aku, jak powyżej. Wyobrażam to sobie jako rura w rurze, z nawiniętymi cewkami. W trakcie wjazdu robota do " jamy" parkingowej , wystająca ze ściany rura wsuwała by się w rurę umieszczoną w robocie i chłopak mógłby sobie pojeść.

 

Dalej nie rozstrzygnięta jest sprawa orientacji robota w czasie pracy, tu też proszę serdecznie o pomoc ( wym. basenu w pierwszym wpisie). Kuszą te ultradźwięki, ale...

Podpowiedzcie coś.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Nie wiem czy są potrzebne silniki z enkoderami. Dało by się trochę zaoszczędzić.

Mam to w " pakiecie" . Wykorzystam , albo i nie . W zależności jaką koncepcję orientacji ostatecznie przyjmiemy. Piszę" przyjmiemy", bo moja wiedza kończy się na mechanice robota.

Poważnie liczę na pomoc forumowiczów !

Pozdrawiam i dziękuję, że się odezwałeś

Link do komentarza
Share on other sites

Co do orientacji poszukaj dobrych sonarów ultradźwiękowych przystosowanych do pracy w wodzie. Pamiętaj o tym że dźwięk w wodzie rozchodzi się jakieś 4 razy szybciej także będzie trzeba zastosować jakieś specjalne specjalne sonary.

EDIT: Albo niestandardowy program

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Co do orientacji poszukaj dobrych sonarów ultradźwiękowych przystosowanych do pracy w wodzie. Pamiętaj o tym że dźwięk w wodzie rozchodzi się jakieś 4 razy szybciej także będzie trzeba zastosować jakieś specjalne specjalne sonary.

EDIT: Albo niestandardowy program

Dobrze wiesz, że jeśli chodzi o sonary, nie mam zbyt wielkiego wyboru. Szukam pomysłu na orientację robota w prostokątnym basenie ( kształt dna). Tak żeby proces czyszczenia był logicznie uporządkowany.

Dziękuję za odpowiedź

Link do komentarza
Share on other sites

Tak naprawdę to nie jest Ci potrzebna dokładna orientacja robota. Potrzebna jest tylko wiedza czy znajduję się równolegle (nie licząc chwil, w których zawraca) do np. dłuższej ściany. Możesz uzyskać już za pomocą 2 czujników odległości (choć ja dla bezpieczeństwa użyłbym 4).

Link do komentarza
Share on other sites

Tak naprawdę to nie jest Ci potrzebna dokładna orientacja robota. Potrzebna jest tylko wiedza czy znajduję się równolegle (nie licząc chwil, w których zawraca) do np. dłuższej ściany. Możesz uzyskać już za pomocą 2 czujników odległości (choć ja dla bezpieczeństwa użyłbym 4).

Dokładna , pewnie nie jest potrzebna, ale jakieś ify napewno tak. Pomiar drogi przebytej z obrotu kół, może być zawodny. Raz, że dopuszczam poślizg (szczotki ograniczające komorę ssącą mogą trochę mieszać, a i napędy kół mogą mieć różne obroty, bo koła będą używane do korekty kursu ). Dodatkowo zależy mi, żeby doczyszczał rogi basenu, bo jak mam włazić do wody i po nim poprawiać, to się mija z celem. Sposób czyszczenia na dzisiaj wyobrażam sobie tak :

Jazda wzdłuż dłuższej ściany. Po dojechaniu do rogu cofnięcie o promień skrętu, skręt, jazda wzdłuż krótszej ściany. Po zamknięciu obwodu z tym samym manewrem we wszystkich rogach,jazda po zacieśniającej się spirali ze zbliżaniem się do środka basenu i zakładką 5 cm przy każdej następnej pątli, na doczyszczenie granicznego śladu.

Pytania :

Jak to zrealizować, jakie potrzebuję informację, co powinien zrobić jak się pogubi ? itp itd...

(edit) Czy realne jest rozwiązanie, że do lokalizacji gdzie jest wysyła w z 4 nadajników sygnał w kierunku ścian . Czy taki pomiar określi go w płaszczyźnie dna ? Robot będzie poruszał się bardzo powoli, zresztą gdyby uznał, że się zgubił, na czac pomiaru mógłby się zatrzymać.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Wystarczy nawet jeden czujnik ultradźwiękowy z boku i jeden z przodu. Należało by trzymać stała odległość od ściany. Przykładowo czujnik był by z prawej strony, to gdy jesteśmy zbyt blisko skręcamy lekko w lewo, a gdy za daleko to w prawo.

Link do komentarza
Share on other sites

Wystarczy nawet jeden czujnik ultradźwiękowy z boku i jeden z przodu. Należało by trzymać stała odległość od ściany. Przykładowo czujnik był by z prawej strony, to gdy jesteśmy zbyt blisko skręcamy lekko w lewo, a gdy za daleko to w prawo.

Może nie zrozumiałem idei. Wydaje mi się, że pomiar różnicowy da lepszą kontrolę i pozwoli wyeliminować błąd ( jeżeli basen ma 8m długości, a jeden sonar daje 5, drugi powinien dać 3 )

Taki pomiar, plus analogiczny w prostopadłej płaszczyźnie da konkretny punkt w układzie współrzędnych x,y. Każdy inny wynik, który w sumie nie daje wymiaru basenu, świadczy o błędzie pomiaru, lub nierównoległości pudła do którejś ze ścian. Wtedy powinien się zacząć obracać ( koła w przeciwnych kierunkach ), aż któryś z pomiarów nie znajdzie się w zbiorze akceptowalnych proporcji. Mówię o sytuacji, kiedy się zgubił, lub np pozycjonuje się do startu.

Nie wiem czy dobrze myślę ?

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Niestety mając dane wyłącznie z tych 4 czujników nie określi jednoznacznie położenia robota. Dla każdego przypadku będą 2 takie miejsca na dnie basenu. Potrzebna byłaby jeszcze wiedza o aktualnej orientacji.

A do orientacji chyba można by użyć cyfrowego kompasu np. KMZ51 lub CMPS03. Nigdy ich nie używałem, ale nie wydaje mi się, że jest to problem.

Link do komentarza
Share on other sites

Wystarczy się nie gubić 🙂. Dojeżdżamy do ściany i robimy obrót o 90° i dajemy do przodu korygując się według tego co podają czujniki. Po 4 takich obrotach zmieniamy zadaną odległość i przykładowo ¾ szerokości robota (¼ na zapas bo robot nie zawsze pojedzie prosto) i powtarzamy czynność powyżej. I tak w kółko aż robot dojedzie do środka basenu.

Robot będzie wówczas zakreślał kwadratową spiralę, zaczynając od jednego z rogów basenu a kończąc w środku.

Link do komentarza
Share on other sites

Niestety mając dane wyłącznie z tych 4 czujników nie określi jednoznacznie położenia robota. Dla każdego przypadku będą 2 takie miejsca na dnie basenu. Potrzebna byłaby jeszcze wiedza o aktualnej orientacji.

A do orientacji chyba można by użyć cyfrowego kompasu np. KMZ51 lub CMPS03. Nigdy ich nie używałem, ale nie wydaje mi się, że jest to problem.

Piszesz 2 takie miejsca, a ja się zaczynam cieszyć, że tylko 2 🙂. To spory postęp, do tej pory w ogóle nie wiedział gdzie jest. Potrzebny mu zatem wyróżnik umożliwiający eliminację wyboru niewłaściwego.

Nie wiem jak taki kompas działa pod wodą, druga sprawa to stalowe zbrojenie w dnie basennu.

Pozdrawaim

( edit) Tak sie zastanawiwm nad tym co napisałeś i nie do końca rozumiem ( u mnie juz późno). Jeżeli wiemy który czujnik zmierzył jaki wynik w czasie tego cyklu pomiarów i wiemy też na jakiej ścianie robota jest umieszczony, to też będą dwa punkty na dnie, o identycznych współrzędnych ?

[ Dodano: 03-05-2012, 20:10 ]

Wystarczy się nie gubić 🙂. Dojeżdżamy do ściany i robimy obrót o 90° i dajemy do przodu korygując się według tego co podają czujniki. Po 4 takich obrotach zmieniamy zadaną odległość i przykładowo ¾ szerokości robota (¼ na zapas bo robot nie zawsze pojedzie prosto) i powtarzamy czynność powyżej. I tak w kółko aż robot dojedzie do środka basenu.

Robot będzie wówczas zakreślał kwadratową spiralę, zaczynając od jednego z rogów basenu a kończąc w środku.

Przemyslę to jeśli pozwolisz. Trudna do zrealizowania jest taka metoda jeśli chodzi o program?

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

W zasadzie to jest to realizacja z wykorzystaniem wszystkich zawartych w tym temacie pomysłów. W sumie prościej chyba tego nie zrobisz. Masz enkodery to obrót o 90 stopni to prosta sprawa a robot czyści każdy fragment basenu. Trzeba tylko uważać aby czujniki ultradźwiękowe nie wysyłały fali w tym samym czasie.

Link do komentarza
Share on other sites

W zasadzie to jest to realizacja z wykorzystaniem wszystkich zawartych w tym temacie pomysłów. W sumie prościej chyba tego nie zrobisz. Masz enkodery to obrót o 90 stopni to prosta sprawa a robot czyści każdy fragment basenu. Trzeba tylko uważać aby czujniki ultradźwiękowe nie wysyłały fali w tym samym czasie.

Widzisz jakąś możliwość realizacji systemu sterowania w taki sposób, żeby możliwa było doskonalenie wybranego algorytmu, bądż zmiana systemu orientacji bez wywalania wszystkich bebechów ? Trochę się obawiam pomiaru ultradźwiękami, czytałem opinie w różnych działach forum i nie były one specjalnie zachęcające, a pod wodą nie mierzył nikt.

Chodzi mi o dobranie elementów sterowania i procesora w taki sposób, żeby możliwe były

kolejne adaptacje, bez rewolucji ?

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Niestety mając dane wyłącznie z tych 4 czujników nie określi jednoznacznie położenia robota. Dla każdego przypadku będą 2 takie miejsca na dnie basenu. Potrzebna byłaby jeszcze wiedza o aktualnej orientacji.

A do orientacji chyba można by użyć cyfrowego kompasu np. KMZ51 lub CMPS03. Nigdy ich nie używałem, ale nie wydaje mi się, że jest to problem.

Piszesz 2 takie miejsca, a ja się zaczynam cieszyć, że tylko 2 🙂. To spory postęp, do tej pory w ogóle nie wiedział gdzie jest. Potrzebny mu zatem wyróżnik umożliwiający eliminację wyboru niewłaściwego.

( edit) Tak sie zastanawiwm nad tym co napisałeś i nie do końca rozumiem ( u mnie juz późno). Jeżeli wiemy który czujnik zmierzył jaki wynik w czasie tego cyklu pomiarów i wiemy też na jakiej ścianie robota jest umieszczony, to też będą dwa punkty na dnie, o identycznych współrzędnych ?

Będą 2 punkty o identycznych pomiarach, ale co to nam szkodzi? W obu punktach robot będzie wykonywał to samo, więc nie obchodzi nas czy znajduje się akurat bardziej z prawej czy lewej strony basenu. Przykładowy rysunek, robot kręci kwadratową spiralę i musi skręcić. W obu przypadkach skręca w tę samą stronę. Jedynym problemem może być ustalenie w którym miejscu ma zacząć robić mniejsze "koło", ale równie dobrze może zaczynać jak trzeci raz dojedzie do takich samych współrzędnych, na czasie nam nie zależy a chyba nie szkodzi jak pół basenu wyczyści 2 razy.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.