Ta strona używa ciasteczek (plików cookies), dzięki którym może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem i akceptuję

Komunikacja na duże odległości

Autor Wiadomość
wiciu 

Wysłany: 13-02-2018, 19:28   Komunikacja na duże odległości

Od pewnego czasu zajmuję się pewnym projektem, a mianowicie konstruuję rakietę.
komputerem pokładowym mojej rakiety będzie arduino. Mam zamiar przesyłać pewne dane do komputera znajdującego się na ziemi. I tu mam pewien problem zależało by mi aby komunikacja była możliwa na jak najwiekszą odległość. Najelpszy moduł radiowy jaki udało mi się znaleźć w internecie to nRF24L01, zapewnia on ponoć komunikację do 1000m. Tu chciałbym postawić pytanie, znacie może jakieś moduły radiowe o większym zasięgu ?
Nie muszą być to koniecznie moduły radiowe, jestem otwarty na sugestie.

Warto przeczytać » HAT do Raspberry Pi: przekaźniki, sterowniki silników i…

Postaw piwo autorowi tego posta

marek1707 

Otrzymał 672 piw(a)
Programuję w:
C, asm
Wysłany: 13-02-2018, 19:41   

"Na jak największą odległość.."
Dawno o takiej precyzji nie słyszałem. A ile by Cię zadowoliło? Duża ta rakieta? Jakie przepływności danych Cie interesują? To kluczowe pytania. Jaką tam możesz antenę zainstalować? Wszelkie wysokie częstotliwości odpadają, także 2.4GHz odpuść od razu. Wybór jest między dozwolonymi 433 a 868MHz. Z uwagi na wielkość anten - raczej 868MHz. Czy jesteś w stanie zrobić na stacji bazowej antenę kierunkową? Czy zawsze będziesz miał z telemetrii aktualną pozycję rakiety by w nią celować? To wymaga tez pewnego oddalenia bazy od wyrzutni, bo na początku kąty zmieniają się szybko. Masz do tego jakiś poligon?
Przeglądałeś to Forum, znasz kogoś stamtąd?
http://www.forum.rakiety....d516b026e762f21
Jeśli stacji nie zbudujesz w piwnicy, to przy łączności LOS możesz spokojnie uzyskać kilka kilometrów na modułach za 50zł.

wiciu 

Wysłany: 13-02-2018, 20:17   

Dziękuję bardzo za odpowiedź i przepraszam za tak mało sprecyzwoane pytanie.
Pytanie zadałem głównie żeby uzyskać trochę informacji na przyszłość, planowo rakieta ma osiągnąć własnie kilometr.
Jedyne informacje jakie mają być dostarczane na ziemię to wysokość ,prędkość i prędkość kątowa w 3 osiach. Jestem w stanie zmieścić antenę do 20cm długości.
Mógłbyś powiedzieć mi coś więcej o łączności LOS ?

marek1707 

Otrzymał 672 piw(a)
Programuję w:
C, asm
Wysłany: 13-02-2018, 23:07   

Nie jest to żaden rodzaj transmisji czy modulacji, to tylko:
https://en.wikipedia.org/wiki/Line-of-sight_propagation
Skoro rakieta będzie na niebie i nie zniknie za horyzontem, to zawsze będzie widziana przez antenę stacji bazowej. To jest LOS. Zainteresuj się modułami pracującymi w trybie LoRa. To dzisiaj chyba state-of-the-art łączności amatorskiej, standard wymyślony całkiem niedawno a skalowalny (wymienia się przepustowość na zasięg) i dzięki fajnym scalakom - tani.
Moim zdaniem najbardziej pasowałby ten:
https://www.tme.eu/pl/det...croelectronics/
Ma gigantyczny budżet połączenia, dobry wzmacniacz mocy i chyba już są do niego biblioteki. A w razie czego potrafi pracować w standardowym FSK czy GMSK z całkiem niezłymi prędkościami.
Antena w rakiecie to problem, bo powinna być w poprzek żeby nadawać w dół, ale przy tych parametrach łącza to podejrzewam że spokojnie uzyskasz ten swój kilometr nawet na jakiejś sprężynce. Tylko na dole zrób coś porządnego.

EDIT: Zwykle w takich projektach coś się z rakiety odzyskuje, czasem nawet wszystko (oprócz paliwa rzecz jasna) więc jeśli przewidujesz powrót na Ziemię to wsadź tam rejestrator. To o wiele lepsze rozwiązanie. Możesz o wiele szybciej zapisywać (na początku dostajesz bardzo szybkie zmiany parametrów a i potem wcale nie jest różowo) i nie masz problemu z zanikami łączności albo źle ustawioną anteną. Takie rejestratory są dość popularne w środowisku a przecież czy naprawdę musisz mieć dane na bieżąco? Przecież (mam nadzieję) nie kierujesz jej w jakiś cel więc całą "telemetrię" możesz wyczytać i obrobić po wylądowaniu. Mając jakiś porządniejszy komputerek na pokładzie (albo zwykłą kamerkę sportową) możesz nagrywać też video z kamerki. Kilometrowa rakieta powinna to pociągnąć. Po co Ci ona?

Warto przeczytać » OpenCV - #2 - Wykrywanie obiektów

Ostatnio zmieniony przez marek1707 14-02-2018, 09:58, w całości zmieniany 1 raz  

avr_pic 

Wysłany: 14-02-2018, 10:07   

Moduł radiowy HC-12 433MHz jest uroczy:) proste sterowanie i 1km zasięgu.

Odpowiedz do tematu