Skocz do zawartości

[Zawody] Robomaticon 2014 - People Behind Technology


Pomocna odpowiedź

Nowożytne igrzyska robotyczne rozpoczną się już za chwilę! Ich areną 8 marca 2014 będzie Gmach Główny Politechniki Warszawskiej, noszą one nazwę Turniej Robotów Mobilnych Robomaticon 2014 “People Behind Technology”.

Jeżeli chcesz wziąć udział w rywalizacji, nie czekaj i znajdź konkurencję dla siebie. Jest z czego wybierać! W tej edycji przygotowaliśmy ich aż 13 w tym 6 to nowości!

Standardowe konkurencje:

Line Follower – robot podąża za czarną linią, musi przejechać trasę w jak najkrótszym czasie,
MicroMouse – robotyczna mysz musi znaleźć wyjście z labiryntu, oczywiście jak najszybciej,
Sumo, miniSumo, nanoSumo – walki robotów na ringu,
Freestyle – konstrukcje dowolne, liczy się kreatywność, ciekawy pomysł i wykonanie,
Puck Collect - walka dwóch robotów o krążki na planszy.

Nowości:

Line Follower Enhanced – tak jak w LF – tor z czarną linią, jednak na drodze robota mogą pojawić się przeszkody, które trzeba pokonać,
microSumo, legoSumo - kolejne konkurencje z serii sumo

Humanoid Sprint – bieg na czas robotów humanoidalnych,
Humanoid Sumo – zawody sumo humanoidów,
DeathRace – robot musi pokonać kilka okrążeń po wyznaczonym torze w jak najkrótszym czasie, walcząc z innymi robotami.

Regulaminy konkurencji znajdziecie na naszej stronie internetowej.

Jak co roku, czekają na Was atrakcyjne nagrody o wartości 20 000 zł.

Oprócz emocjonujących igrzysk robotycznych na widzów czeka wiele atrakcji. Powstaną małe targi technologiczne, firmy Astor, Kuka i Igus przywizą roboty przemysłowe a dla najmłodszych Roboty i Spółka organizują warsztaty robotyczne.

Nasza strona internetowa: www.robomaticon.pl

Serdecznie zapraszamy!

Członkowie Koła Naukowego Robomatic

Baner - Robomaticon 2014.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Oficjalne zakończenie turnieju jest planowane na godzinę 16:30

[ Dodano: 02-03-2014, 23:01 ]

Chciałbym przypomnieć, że rejestracja uczestników na www.robomaticon.pl kończy się 5 marca o godzinie 18!

Nie przegapcie tego!

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Witam,

Statystyka zawodników, robotów, drużyn będzie prawdopodobnie ujawniona dopiero po turnieju, która pokaże rzeczywiste dane.

Odnośnie Qr kodów, to zawodnicy nie muszą nic przygotowywać. Rejestrując się w sobotę otrzymają od nas gotowe identyfikatory z kodami Qr

Link do komentarza
Share on other sites

Moja relacja z zawodów Robomaticon 2014

Pora na podsumowanie zawodów, które odbyły się dziś w gmachu Politechniki Warszawskiej. Jak co roku, na Robomaticonie, dopisała publiczność. Momentami było jej więcej, niż się tego spodziewałem Czasami ciężko było przedostać się z jednego końca dziedzińca na drugi. Muszę przyznać, że dopiero na reklamach jakie zobaczyłem rano w tramwaju uświadomiłem sobie jak wiele konkurencji zostało zaplanowane. Niestety jako zawodnik nie miałem wystarczająco dużo wolnego czasu, aby przyjrzeć się pozostałym konkurencjom – szczególnie tym nowym. Dlatego nie będę ich oceniał. Na pewno cieszyły się ogromnym zainteresowaniem widzów oraz mediów. Nikt nie uskarżał się również na nadzwyczajne problemy w swoich rozgrywkach.

Niestety muszę trochę ponarzekać na temat LineFollowera oraz LineFollowera z przeszkodami. Oczywiście tradycyjnie jak na wielu zawodach problemem były bramki, które oczywiście na początku nie działały. Jednak niesamowicie pozytywnie zaskoczyło mnie rozwiązanie problemu jakie zastosowali organizatorzy – pomiar czasów za pomocą kamerki Internetowej. Sprawdzało się to doskonale! Tutaj moja prośba, czy istnieje możliwość udostępnienia programu do wykonywania tego typu pomiarów? Myślę, że okazałby się przydatny nie tylko na zawodach, ale również w domach wielu uczestników.

Trasa miejscami lepsza, miejscami gorsza. Ogólna ocena neutralna. Szkoda, że trasa testowa oraz eliminacyjna i finałowa różniły się od siebie fakturą/chropowatością. Jedna miała wyczuwalne nierówności, druga była idealnie gładka.

Mimo szczerych chęci organizatorów, nie skończyło się bez sporych opóźnień i momentalnej dezorientacji na temat czasu przyznawania nagród lub rozgrywania konkurencji. Doskonale zdaje sobie sprawę jak ciężko wszystko zgrać, jednak z punktu widzenia zawodnika jest to spore niedociągnięcia. Przykładowo, sam przyjechałem do Warszawy o 4 rano, więc o 15 byłem już dość zmęczony, a problemy z rozegraniem LF z przeszkodami powodowały tylko, że musiałem dwa razy anulować bilety na PKP i rezerwować nowe. Zbędne zamieszanie.

Jednak ostatecznie wszystko zakończyło się pozytywnie. Ogromne podziękowania dla organizatorów za masę włożonej pracy oraz dla sponsorów dla ufundowanie bogatych nagród, które wynagrodziły trud włożony w przygotowania do zmagań. Miłym akcentem były oczywiście pączki, picie oraz batony dostępne w strefie serwisowej. Miło było również spotkać wielu stałych oraz nowych uczestników zawodów. Szkoda tylko, że każdy się później rozjechał i nie było okazji, aby przysiąść gdzieś razem na chwilę.

W zawodach udało mi się zająć 1 miejsce w kategorii LineFollower Amator (chociaż na dobrą sprawę mógł zostać standardowy podział - z turbiną lub bez) oraz 2 miejsce w kategorii LineFollower z przeszkodami.

Aha P.S. ja nie gryzę, można podejść i zapytać o moje roboty, zawsze odpowiem 😉 Tylko błagam… Jak ktoś widzi mnie pierwszy raz w życiu (ja to ten z koszulką z napisem Damian – Treker…), to nie zakładajcie, że od razu wiem kim jesteście (chyba, że macie to na koszulce!), jak podacie nick z forum będzie mi dużo łatwiej 😉

Zdjęcia oraz filmy wstawię w ciągu tygodnia. Muszę je najpierw przejrzeć i trochę obrobić.

Link do komentarza
Share on other sites

Z mojego punktu widzenia to zawody były całkiem udane. Gdyby nie było sporego opóźnienia na początku zawodów to byłoby idealnie. Sala serwisowa wyposażona w ring, tor dla lf'ów, oraz niewielki labirynt dla micromouse'ów, dla każdego uczestnika batoniki, pączki, napoje, więc też fajnie.

Niestety podczas walki z flying mamutem mostek się spalił i to był koniec moich zawodów w minisumo. Za to w nanosumo udało mi się zdobyć II miejsce ( było 3 uczestników 🤣 ) Nie wiem czemu tak mało bo to naprawdę fajna konkurencja.

Mam nadzijeję, że w następnym roku uda się mi znowu przyjechać na Robomaticona 2015.

Link do komentarza
Share on other sites

Ja natomiast mam bardzo mieszane uczucia co do zawodów.

Drozdzowki, pączki, batoniki i tymbarki - bardzo fajna i miła rzecz.

Atmosfera bardzo miła i wesoła chociaż było też sporo niejasności między zawodnikami i sędziami.

Organizacja - tutaj dno totalne - poczatkowo brak prądu w strefie serwisowej i wielkie zdziwienie organizatorów że nikt nie ma przedłużacza.

Przygotowanie merytoryczne sędziów z części sumo/minisumo żadne - kompletny brak wiedzy o tym jak powinna wyglądać walka i co robić gdy walka się nie rozstrzyga (dziwna zasada że jeżeli jeden robot sie poruszył i po chwili zatrzymał a drugi wcale sie nie ruszył wygrywał ten pierwszy 🤯 )

Pomijając to wielkim błędem było że sędziowie kilkuktrotnie wciskali przycisk startu na pilocie przez co roboty startowały w różnym czasie i cała idea modułów o eliminacji falstartow poszła się... paść.

Straszny bajzel w organizacji walk ms - nikt nie znał grup na początku gdy walki już trwały, przez niedbalosc tego kto ustalal kolejne walki jedna odbyła się dwa razy i nikt tego nie zauważył!

Bardzo mi się też nie podobało to że minisumo skończyło sie jakoś o 14.30 a na wręczenie nagród musieliśmy czekać do 16 bo w miedzy czasie były jakieś "wywiady" chyba ze sponsorami których i tak (pomijając ze nikt tego nie chciał sluchac) nie było słychać.

Moduły - to kolejny błąd organizacyjny ponieważ moduły dostarczane przez organizatorów jak i piloty sędziów działały na innej częstotliwości niz oryginalne moduły z Wiednia czy te z KoNaRu! Przez co było mega zamieszanie bo spora część robotów miała już zamocowane moduły zgodne z oryginałem które nie reagowaly na piloty sędziów.

Jak już przy modułach jestesmy - w strefie serwisowej były chyba za dwa piloty dostępne dla zawodników ale żaden z nich nie działał!

I wraszcie coś co poprostu jest gwoździem do trumny żeby nie jechać w przyszlym roku do warszawy - ring do sumo! Wykonanie było beznadziejne! Pół centymetra farby na ringu sprawiało że był jak z gumy i nie dało sie po tym jeździć! Wystarczyło że ktoś miał porządny pług i wchodził pod farbę jak cieply nóż w masło. Przez to moj robot nie byl w stanie walczyc, ba! praktycznie nie był w stanie ruszyć sie z miejsca i zostawił ładna dziurę na środku ringu.

To był mój pierwszy wyjazd na robomaticon i zarazem ostatni!

Link do komentarza
Share on other sites

Witam!

Bardzo dziękuję za dotychczasowe opinie i czekamy na więcej, ponieważ to Wy, zawodnicy widzicie najlepiej odczuwacie wszystkie zalety i wady turnieju, który jest tworzony z myślą o was.

Wszystkie niedociągnięcia będziemy niwelować, żeby za rok turniej wypadł jeszcze lepiej!

Co do programu użytego przy LineFollowerze, poruszę ten wątek na spotkaniu podsumowującym projekt i dam znać o odpowiedzi ze strony dzialu IT.

Odnośnie modułów startowych i pilotów. W dzień turnieju było 6 sprawnych pilotów, które były wielokrotnie sprawdzane na różnych modułach. Wiem, że te obecne na sali serwisowej nie były sprawne, najwyraźniej musiała dostać się tam jakaś usterka, bo sam je sprawdzałem poprzedniej nocy. Natomiast moduły startowe nie działały na innej częstotliwości. Korzystaliśmy z odbiorników IR model TSOP 4838 (Datasheet odbiornika ), które zostały zakupione w Sklep AVT . O czym rozmawiałem z jednym z zawodników Gromu. Cały projekt został zrealizowany na podstawie Moduły Startowe . Nie znam przyczyny braku kompatybilności. Ale nie była to inna częstotliwość. Jako, że byłem za to odpowiedzialny, to postaram się rozwiązać tą sprawę do końca. Uważam, że najważniejsze było to, że wystarczyło modułów wykonanych przez nas i nie było zawodnika, który nie miał jak wystartować, bo zabrakło dla niego modułu.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.