Skocz do zawartości

[Wrocław] Robotic Arena 2009 - wrażenia i komentarze


Bobby

Pomocna odpowiedź

Witam,
zapraszam do komentowanie zawodów oraz do dzielenia się swoimi przemyśleniami o imprezie.

Przypominam, że na diodzie trwała mini relacja live, której zapis można zobaczyć tutaj:

https://www.forbot.pl/forum/postlink/20219.htm

Oficjalny komunikat organizatorów:

Dnia 28. listopada 2009 roku na Politechnice Wrocławskiej odbyła się kolejna edycja zawodów Robtic Arena. W eliminacjach wzięło udział 137 robotów. W tym: 52 roboty Minisumo, 16 robotów Sumo, 58 robotów Linefollower oraz 11 robotów w kategorii Freestyle.

W zawodach wzięli udział konstruktorzy z całej Polski a także z Hiszpanii, Rumunii i Chorwacji.

W walkach finałowych wyłoniono po trzech zwycięzców z każdej kategorii.

Linefollower:

1. Wonsz (Bartosz Derkacz, Szymon Mońka, Politechnika Wrocławska)

2. Trzmiel (Piotr Majcher, Politechnika Warszawska)

3. Obelix (Karolina Wójcik, Jakub Kidawa, AGH)

Minisumo:

1. Krecik (Wojciech Bilewski, Michał Fularz, Politechnika Poznańska)

2. Bonzoczek (Paweł Kmieć, Marcin Kmieć, AGH)

3. Kalcik (Paweł Kmieć, Marcin Kmieć, AGH)

Deathmatch:

1.Barbatos

Sumo:

1. Konieczko (Sebastian Marat, Andrzej Marat, ZSP nr 2, Koluszki)

2. Bonzoq (Paweł Kmieć, Marcin Kmieć, AGH)

3. Superbonzoq (Paweł Kmieć, Marcin Kmieć, AGH)

Freestyle:

1. Roman (Politechnika Wrocławska)

2. M-100 (Yacine Senhadri, Jacek Hładysz, Łukasz Paluszkiewicz, Politechnika Wrocławska)

3. Mrówa (Dominik Urban, Politechnika Wrocławska)

Link do komentarza
Share on other sites

Muszę przyznać, że atmosfera świetna, ten bajzel w strefie serwisowej również. Szkoda, że w moim minisumo padł dalmierz i był kompletnie ślepy, przez co musiałem zrezygnować z zawodów. Przez chwilę wydawało mi się, że widziałem psotka2, ale przecież nie został zarejestrowany?

Link do komentarza
Share on other sites

Byłem, zobaczyłem, poległem, gratulacje dla zwycięzców i tych którym chociaż dobrze poszło 🙂

Mój robot nazywał się "Urwis", startował w kategorii linefollower, miał czas około 25s (nie pamiętam dokładnie). Nemezis okazał się rodzaj taśmy użytej do zrobienia toru, praktycznie całkowicie blokował ślizg i zatrzymywał robota, więc trzeba było go wyrzucić i ślizgał się on na czujnikach z przodu (nie zdążyłem tego dopracować bo 3 min po 11 nie pozwolono mi już nic sprawdzić, nawet wyłączonym robotem). Zmniejszyło to znacząco jego prędkość i wyszło jak wyszło.

Na drugi przejazd zwiększyłem wymiar robota dodając mu ramkę ze srebrzanki (było małe nieporozumienie z sędziami, że robot wyjechał za linię, ja jednak uważam że pomimo iż rzeczywiście był moment w którym znalazł się za linią, to tylko z tego powodu że jedno koło nie zatrzymało się tylko zwolniło i pokonał zakręt z większym łukiem, w dodatku na swoją niekorzyść). Zmieniłem lekko program i dorobiliśmy z kolegą ślizg z drutu, który podczas jazdy wygiął się i zakotwiczył o łączenie płyt bardzo skutecznie unieruchamiając robota. Tak więc drugiego przejazdu nie ukończył...

Tak więc czekam niecierpliwie na pełne wyniki, wrzucę w najbliższym czasie zdjęcia i opis mojego robota no i jak dam rade to filmik z zawodów.

P.S. Ten gość w ciemnej koszuli drapiący się po szyji w pierwszym zdjęciu z 10.30 to ja 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Te zdjęcia aparatem w telefonie robione:>?? Trzeba było podejść do nas, to pożyczyłbym wam aparat bo i tak leżał bezużytecznie, bo nie mieliśmy czasu fotek pstrykać...

Zawody dla nas poniekąd udane, nasz follower LineNooB v3 osiągnął w sumie 9 czas, czyli jakieś 12,52sekundy jeśli dobrze pamiętam... Byłoby dużo, dużo lepiej gdyby czujniki były inaczej ułożone, ale właśnie tego nauczyły nas te zawody:P W związku z tym, że już opracowywana jest v4 to v3 razem z projektem płytki trafi na forum, ale to dopiero jak znajdę chwile;)

Same zawody miały naprawdę fajną atmosferę, trochę się zmieniło od roku 2007 kiedy to pierwszy raz startowaliśmy w zawodach we wrocku, wtedy było tylko samo mini sumo, teraz zawody naprawdę nabrały pompy;) i w sumie brak nagród spowodował zdrowszą rywalizację- takie są moje odczucia;)

Link do komentarza
Share on other sites

Te zdjęcia aparatem w telefonie robione:>?? Trzeba było podejść do nas, to pożyczyłbym wam aparat bo i tak leżał bezużytecznie, bo nie mieliśmy czasu fotek pstrykać...

Nie dość, że telefonem robione to wysyłane jeszcze mms'ami na diode 😋

Link do komentarza
Share on other sites

Ja byłem na tych zawodach pierwszy raz. I bardzo zaskoczyła mnie (w pozytywnym tego słowa znaczeniu) organizacja. Ja na tyle osób ile tam było było logistycznie bardzo dobrze zaplanowane. Ogólnie atmosfera fajna. Mój robot NOP2 nie zdobył żadnego kluczowego miejsca. Ale i tak jest dobrze, ponieważ w dzień zawodów musiałem napisać program od początku gdyż miałem awarię. Myślałem że w ogóle nie wystartuje a jednak się udało. W najbliższym czasie opublikuje go na Diodzie.

Link do komentarza
Share on other sites

Zgodnie z obietnicą:

Nie wiem czemu nie da sie tego filmiku znaleźć w wyszukiwarce na youtube, no ale ważne że jest...

Na początku mój robot w strefie serwisowej, później jego pierwszy przejazd (widać jak zahaczył o łączenie, ale po 2s sie wydostał, widać również moment w którym wypadł z toru). Później kilka innych robocików z kategorii linefollower, które dałem radę nakręcić. W najbliższym czasie wstawie jeszcze filmik z sumi i minisumo 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Witam,

Wraz z kolegami brałem udział w tych zawodach pierwszy raz i muszę powiedzieć , że byliśmy mile zaskoczeni. Braliśmy udział w line follower i zajęliśmy chyba 12 pozycję. Pierwszy przejazd(wolniejszy) jest na filmiku wrzuconym przez kolegę wyżej (5 min 40 sek).

Ogólnie całe zawody jak najbardziej na plus lecz mam pewne uwagi.

Osobiście uważam ze trasa przejazdu była hmm...za prosta. Rozumiem , że chodzi o lepszy czas.. ale można byłoby to skomplikować lub rozbić na jakieś kategorie. Czasem odnosiłem wrażenie , że gdyby trasa była bardziej skomplikowana..lista rankingowa wyglądałaby inaczej. Ale to może tylko moje przemyślenia;)

Poza tym w trakcie trwania eliminacji.. dało się zauważyć ze wyścigi line follower'ów 🙂 były przyćmione przez zawody sumo i mini-sumi.

Dzieki organizatorom i gratuluje zwycięzcom.

Pozdrawiam

Wojtek S.

Link do komentarza
Share on other sites

Wydaje mi się że masz rację. Skoro mieli 2 trasy, to można by zrobić tak: przejazd po prostej trasie, a drugi po bardziej skomplikowanej (pętle, skrzyżowania itd.). Obydwa czasy by sie sumowały i mielibyśmy pełny obraz możliwości robotów (lub poprostu 2 kategorie). To oczywiście luźne przemyślenia 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Minisumo jest naszą "królewską" dyscypliną i to się nie zmieni, przyćmienie jest nieuniknione, bo walczące roboty są ciekawsze dla większości ludzi od tych które jeżdżą po linii.

Nie planujemy póki co żadnych "trudniejszych" linefollowerów - trzymamy się wersji że chodzi o szybkość. Za to na przyszły rok na pewno poprawimy jakość trasy LF.

Link do komentarza
Share on other sites

Co jet ciekawsze to pojęcie względne w sumie 🙂 dla mnie walki które trwały 2 sek ( nie licząc tych 5 przed starem) nie były zbytnio ciekawe.. Co do linefollowerów rozumiem 🙂 Komentarz to tylko pewne spostrzeżenia, ogólnie impreza na duży PLUS.

Link do komentarza
Share on other sites

McRancor, błagam, zróbcie linię do LF'ów z normalnej matowej taśmy izolacyjnej, ta była chyba lakierowana (w każdym razie jakaś błyszcząca), pogrążyło to mojego robota kompletnie :/

Link do komentarza
Share on other sites

Nie czujniki, ślizg 🙂 Zatrzymywał się w miejscu. A był to ślizg ze specjalnego przemysłowego ślizgowego plastiku.

Sumo i minisumo na eliminacjach.

PS. Czyj był ten czarny robot - cwaniak uciekający z dohyo 🙂 ?

[ Dodano: 30 Lis 09 06:38 ]

Nie obraź się, ale niektóre jego akcje są niezłe, szczególnie jak stoi bez ruchu a jak przeciwnik szarżuje to pruje prosto przed siebie z ringu 😃 Jakby mógł to by pewnie krzyczał NIEEEEE!!!! 😃

No i usunąłeś posta BoBBY :/

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.