Skocz do zawartości

Zaproponuj swój kalkulator dla robotyka!


Pomocna odpowiedź

Przygotowałem dla Was kolejne zadanie, w którym możecie zdobyć 2 zestawy nagród składające się z książki „Mikrokontrolery LPC1100. Pierwsze kroki” oraz zestawu LITEcompLPC1114 z mikroprocesorem LPC1114, ufundowane przez KAMAMI.pl. Zadanie do wykonania jest dość proste, wymaga tylko odpowiedniej wiedzy oraz odrobiny czasu na realizację własnego pomysłu.

Pamiętacie podstronę z kalkulatorami? Jest to ciagle wersja beta, ponieważ brakuje na niej wielu ciekawych kalkulatorów. Teraz to od Was zależy co tam się pojawi. Zadaniem konkursowym jest wymyślenie i opisanie własnego kalkulatora, który może się przydać użytkownikom Forbot'a. Kalkulator taki musicie przesłać do mnie na adres konkurs[malpa]forbot.pl w formie arkusza kalkulacyjnego, przykładowo z programu MS Excel. Pod koniec konkursu wybiorę autorów, których projekty zostały wykonane najstaranniej i będą najbardziej przydatne dla użytkowników. Każdy może przesłać dowolną ilość prac, jednak zdecydowanie lepiej iść w jakość niż ilość.

Nagrody przekaże ich sponsor:

KAMAMI.pl

Projektując kalkulatory weźcie pod uwagę, że będą później realizowane w technologiach webowych. Podczas wakacji będę wdrażał wszystkie prace w formie kalkulatorów przepisanych do php, na stronie http://dodatki.forbot.pl/

Liczę na Waszą kreatywność. Zobaczcie jak wygląda to przykładowo tutaj:

http://www.societyofrobots.com/calculator.shtml

Proszę tylko NIE kopiować zawartych tam kalkulatorów. Chodzi wyłącznie o same zagadnienia.

Na wasze kalkulatory czekam do 30 czerwca 2012 roku. Wynik pojawią się w ciągu 14 dni, dane do wysyłki nagród zostaną przekazane sponsorowi do końca lipca. Nie zwlekajcie jednak do ostatniego momentu, przesłane prace będę analizował na bieżąco i przesyłał moje uwagi do ich autorów, co pozwoli na dopracowanie kalkulatorów.

Pamiętajcie, aby przesyłane prace:

  • 1) Były wykonane starannie i nie zawierały błędów.
  • 2) Każdy kalkulator musi być dostarczony wraz z opisem, co on robi i jak działa. Podobne opisy jak znajdują się już tutaj: http://www.dodatki.forbot.pl/predkosc_i_moment.php Jeśli to możliwe to linkujcie w opisie artykuły z Forbotd powiązane z tematyką kalkulatora
  • 3) Kalkulator w Excelu musi być zrealizowany w całości - nie przyjmuję prac częsćiowych
  • 4) Pamiętajcie o odpowiednich jednostkach układu - mile widziane kalkulatory potrafiące radzić sobie z różnymi jednostkami. Samo przeliczanie jednostek można zrealizować gdzieś na boku w formie oddzielnych funkcji.

Przykład arkusza z Excela, który nie robi kompletnie nic jest w załączniku. Zależało mi tylko na pokazaniu Wam o co chodzi, aby uniknąć nieporozumień.

winner_176.jpg

przykład.xls

Link do komentarza
Share on other sites

Przyznam, że wymóg wykonania kalkulatora w arkuszu kalkulacyjnym jest nieco dziwny. Szczególnie, że docelowo ma trafić na stronę www, więc większym sensem byłoby wykonanie go w JavaScript.

Myślę, że jest sporo osób takich jak ja, którzy używają tylko Google Spreadsheet, a ten ma mocno ograniczone funkcje obliczeniowe. Ostatni raz Excela widziałem przy zaliczaniu przedmiotu na studiach 😉

Taka tylko luźna myśl.

Link do komentarza
Share on other sites

Dokładnie to samo miałem napisać - przecież lepiej to w JS zrobić, albo w php ewentualnie - ja co prawda mam excela, ale w JS byłoby prościej dla Trekera, bo nie musiałby przerabiać 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Ciekawy konkurs przyznam. Kiedyś miałem nawet napisany kalkulator dla EasyTraxa, przeliczający mm, na milsy, ale było to napisane w Visual Basic i to jeszcze na WIN3.11.

Ogólnie pomysłów bym parę miał, ale nie wiem czy Excel będzie do końca najszczęśliwszym rozwiązaniem w ich implementacji. Trzeba by to przetestować.

A tak przy okazji stworzyłbym sobie i po drodze kalkulator i dla siebie, bo czasami i mnie niektóre rzeczy wbijają klina. :-> 😉 Przy czym wolałbym zdecydowanie aplikację środowiska WIN, niż przeglądarkową, no ale zobaczę, czy w ogóle poradzę, Excela nie używałem 10 lat, pewnie nie pamiętam większości rzeczy. 🙄

Link do komentarza
Share on other sites

Jak można będzie napisać w C,PHP,C++ to zabieram się do roboty.Do Excela ma obrzydzenie po robieniu cały czas tego samego przez gimnazjum i podstawówkę.

Link do komentarza
Share on other sites

Widzicie problem jest tutaj, że nie każdy zna PHP lub JS, a po drugie nie chciałbym, aby każdy kalkulator działał inaczej i trzymał się innych standardów. Gdy będę pisał je samemu to będę miał nad tym większą kontrolę. Z pewnych przyczyn zdecydowałem, że kalkulatory nie będą oparte o JS, jedyne co przychodzi mi w tej chwili do głowy to dodatkowa możliwość przesyłania swoich kalkulatorów w formie funkcji PHP przyjmującej odpowiednie dane od użytkownika na wejście i zwracającą już gotowy tekst z pełną odpowiedzią.

P.S. Nie wiem jakie kalkulatory chcielibyście robić, że Google Docs lub Excel ma za mało opcji 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Tak jak pisałem muszę sobie przypomnieć Excela, funkcji tam raczej w nim nie zabraknie, zważywszy że zmienne pomocnicze powinno dać się poukrywać.

Raczej większy problem będzie to posklejać w czytelny interfejs, zważywszy że ja jakbym już co robił, to byłby to kalkulator dla Timerów, PWMa itd; i nie wiem jeszcze jak operować reprezentacją rejestrów CPU. Konkretnie problem rozbija się o czytelność tego żeby nie mieć potem 20 okienek z tuzinem parametrów. Są tzw. listy rozwijane, ale dawno już tego nie pamiętam.

Na pewno przydatny byłby IR Calculator, do wyliczania sobie częstotliwości dla TSOPów, co często jest zmorą nowicjuszy. Ale tu znowu jest wiele do myślenia, jakie CPU, bo nawet AVR-AVRowi nie równy, już ATMega8 poważnie się różni od ATMegi 88 pod kontem rejestrów Timera.

Na pewno wykonalne, ale stworzenie dobrego w miarę uniwersalnego kalkulatora, nie będzie proste i tak chop siup.

Link do komentarza
Share on other sites

Pamiętajcie, że takie rozbudowane skrypty mogą być później ciężkie do obsługi dla użytkowników. Większe można spokojnie rozbić na kilka mniejszych.

Reasumując można przesyłać arkusze kalkulacyjne lub pliki PHP, jednak w tym wypadku proszę przesyłać też szkielet formularza. Przerobię to później już pod nasze "standardy".

Nie mam lepszego pomysłu jak umożliwić Wam przesyłanie kalkulatorów.

Co do list rozwijanych w Excelu to spokojnie możecie zrobić to tak, że ręcznie wpisuje się wartość, a w komórce obok wypiszcie mi jakie wartość mają być dostępne do wyboru.

Link do komentarza
Share on other sites

Dobra ja pasuję, i tak nie będę miał czasu się bawić w reaktywacje swojej wiedzy o Excelu, mam zbyt pogięty harmonogram dnia na cały miesiąc, niech się wykazują młodzi.

Zresztą po co by mi były dwie takie same książki 😅 Niech też maja szanse coś wygrać inni użytkownicy forum.

No młodzi do roboty wakacje dopiero za miesiąc. 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Jestem jak najbardziej "za" zrobieniem kalkulatora w Excelu - nie każdy zna php lub JS a dodatkowo w pracy często przydaje się umiejętność posługiwania się Excelem.

Treker, byłaby możliwość przedłużenia czasu trwania konkursu do 8 lipca? Nam się dopiero wtedy SESJA kończy a egzaminy są okropnie porozrzucane.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.