Skocz do zawartości

Programowanie uC Atmega16A PU


quey123

Pomocna odpowiedź

Od kilku dni męczę się, próbując zaprogramować mój mikrokontroler, w związku z tym, że nigdy wcześniej tego nie robiłem, chciałbym prosić o pomoc w znalezieniu błędu, który uniemożliwia mi przetransferowanie pliku .hex na Atmegę16A.

Używam programatora USBasp, podobnego do tego na obrazku:

http://letsmakerobots.com/files/field_primary_image/usbaspver2.jpg

Programator został podłączony do komputera za pomocą portu USB, komputer widzi, kiedy w terminalu wpisuję komendę lsusb, wyświetla mi się następujący komunikat:

Bus 001 Device 012: ID 16c0:05dc Van Ooijen Technische Informatica shared ID for use with libusb

Programator został podłączony do płytki stykowej, na której umieściłem mikrokontroler przy pomocy kabelków, zgodnie z poniższym schematem:

http://www.atnel.pl/download/blog/ISP_KANDA.jpg

Korzystałem z następującej noty katalogowej:

http://circuits.datasheetdir.com/18/ATMEGA16A-pinout.jpg

Zainstalowałem także niezbędne oprogramowanie, potrzebne do przeprowadzenia tej operacji:

sudo apt-get install gcc-avr avrdude avr-libc binutils-avr

Wpisująć komendę:

sudo avrdude -c usbasp -p atmega16

Nie mając podłączonego programatora otrzymuję:

avrdude: error: could not find USB device with vid=0x16c0 pid=0x5dc vendor='www.fischl.de' product='USBasp'

avrdude done.  Thank you.

Z podłączonym urządzeniem:

avrdude: error: programm enable: target doesn't answer. 1 
avrdude: initialization failed, rc=-1
        Double check connections and try again, or use -F to override
        this check.


avrdude done.  Thank you.

Z góry dziękuję za pomoc

20150406_181729.thumb.jpg.1debe09b14c41c27694719fb4252637d.jpg

20150406_181633.thumb.jpg.661be0fed0eecbe91a78ef09cb565d0d.jpg

20150406_181639.thumb.jpg.d99213ad49a3f7c31b37e9ff087b2e17.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Na 100% dobrze masz podłączone MISO, MOSI, SCK itp. z programatorem do odpowiednich wejść? Sprawdzałeś miernikiem na płytce czy + to napewno + i czy jest 5V pomiędzy Vcc a GND?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Korzystam z dziesięcio-pinowego złącza kanda, zamieściłem obrazek w załączniku.

Podłączyłem wszystko korzystając z poniższego obrazka:

3135395400_1379880056.png

zgodnie z notą katalogową:

atmega16a.png

tak więc w moim przypadku, MOSI to kabel zielony, MISO żółty, SCK brązowy, RST pomarańczowy, VCC czerwony, a GND niebieski, sprawdzałem 5 razy, moim zdaniem, wszystkie kable zostały podłączone prawidłowo. Zamieniłem plus z minusem na płytce stykowej, jednak nie spowodowało to żadnej zmiany. Niestety nie mam miernika, żeby sprawdzić, czy rzeczywiście napięcie nie panuje, jednakże skoro komputer widzi programator a nie widzi kontrolera to skutek wydaje się oczywisty.

__________

Komentarz dodany przez: Sabre

20150407_155819.thumb.jpg.1acb62f6f799ec040b4cdbe02a81e9ae.jpg

20150407_154030.thumb.jpg.aac07a7e208a716e495e1bb0e8fc1bb5.jpg

20150407_154059.thumb.jpg.c807281271469c2721ffdcb716ce4d26.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Samo zmienienie + z GND nic nie da jeśli pomyliłeś strony wtyczki i np MOSI itp masz wpięte do masy z programatora (chociaz jak na szybko zerknąłem chyba podłączenie jest poprawne). Wyposaż się w jakiś miernik, najtańszy kupisz za 15 zł, a jest to niezbędne narzędzie każdego nawet początkującego elektronika, możesz zawsze wziąc leda z rezystorem zeby sprawdzić czy napięcie dochodzi poprawnie, warto też sprawdzić czy nie ma nigdzie przerwy czy zwarcia, same stykówki nieraz potrafią wyczyniać różne cuda

Link do komentarza
Share on other sites

Dokładnie - miernik w dłoń i jazda. Przepikaj wszystkie połączenia od pinu w programatorze, do pinu w programowanej Atmedze (dotykaj samych nóżek, bo sama płytka stykowa może nie styka najlepiej).

Link do komentarza
Share on other sites

Załatwię jutro ten miernik, jednakże wydaje mi się, że prawdopodobieństwo, że coś z płytką jest nie tak jest dużo mniejsze niż to, że sam coś źle zrobiłem, a oprogramowanie, napewno wszystko co zrobiłem, zostało wykonane poprawnie? Nie instalowałem żadnych sterowników ani do mikrokontrolera, ani do programatora, gdyż znalazłem informację, że avrdude wspomaga usbasp.

Link do komentarza
Share on other sites

Czyli dobrze myślałem, masz rozłączone piny od zworki "power". Programator nie doprowadza napięcia z portu USB. Zewrzyj ją, powinno udać się zaprogramować uC.

Wysłano z telefonu.

Mógłbyś mi łopatologicznie powiedzieć, co dokładnie mam zrobić, które miejsca na płytce stykowej ze sobą połączyć, bo nie za bardzo rozumiem

Link do komentarza
Share on other sites

chodzi o 3 pary pinów, umieszczone na programatorze?

Jeśli was dobrze rozumiem, to właśnie one odpowiadają za zasilanie mikrokontrolera, tylko jak je podłączyć? To piny męskie. nie rozumiem też dlaczego programator nie działa, przecież na złączu kanda też mam piny odpowiadające za zasilanie (VCC i GND)

@up: power, slow, service

Link do komentarza
Share on other sites

Pięć postów wyżej umieściłem instrukcje obsługi programatora, tam jest napisane wszystko co potrzebujesz. Zakładasz temat to raczej powinieneś go śledzić a nie zadawać tylko kolejne pytania.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.