Skocz do zawartości

Podłączenie uC


Master

Pomocna odpowiedź

Siemka 😉

mam dość dziwny problem bo nie wiem jakim kablem podłączyć moje uC do programatora...

zakupiłem ten programator LINK

chciałbym zaprogramować Atmege 8, attiny 2313 oraz atmega 16 . Nie mam żadnych podstawek... Jedyne co posiadam to to co jest na aukcji i uC oczywiście 😉

Nie wiem także jak podłączyć uC do programatora... Przeglądałem noty katalogowe na elenota ale też nic nie wiem...

Pozdro

Link do komentarza
Share on other sites

opaopa76... miałem jeszcze dodatkowe pytanie jaki(e) kabel(e) użyć (u mnie w mieście nie ma żadnych...), który(e) by do tego pasował(y). Chciałbym zakupić je przez internet 😉

Pozdro

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

aż dziwne, że nie dostałeś kabla razem z programatorem. Jeśli dobrze zrozumiałem i chodzi Ci o kabel łączący programator z adapterem, to najpopularniejszym rozwiązaniem jest kabel ze złączami typu "kanda", do kupienia np. tutaj:

http://allegro.pl/item550821915_fc10_zlacze_typu_kanada_cena_za_4_szt.html

do tego 10-żyłowy kabel-taśmę (wtedy GND wypada dać co drugi kabel, ogranicza to wszelkiej maści zakłócenia, od biedy - dosłownie - można zastosować 7-żyłowy) i poskładać.

Taśma (ten sam sprzedawca):

http://allegro.pl/item557336838_awg28_10_tasma_10zyl_szara_cena_za_2_mb.html

Mam nadzieję, że pomogłem.

Pozdrawiam

PS warto jeszcze dopowiedzieć, że należy ostrożnie dobierać długość takiego kabla - za długi wprowadzi pewne straty w sygnale,mogą pojawić się błędy; za krótki sprawi, że korzystanie z programatora stanie się niewygodne 😉

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

hm... ale nie trzeba do różnych uC podłączać kabli w różne miejsca?

czyli zakupić by trzeba to z pierwszej i drugiej aukcji 😉?

i poskładać samemu?

czy może trzeba kupić więcej niż jeden ?

Link do komentarza
Share on other sites

Nic nie rozumiesz, kabel to jedno a wyprowadzenia odpowiednich nóżek w różnych µP to drugie. Każdy typ procesora ma wyprowadzenia nóżek do programowania w zasadzie w innym miejscu, nie licząc rodzin takich jak np. ATmega8/88/168, które mają identyczny rozkład wyprowadzeń. Konkluzja jest taka, że przy używaniu różnych układów przy projektowaniu płytki wszystko będziesz musiał łączyć zgodnie z datasheetem a nie na pamięć we wszystkich tak samo, ale to jest oczywiste.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

ja polecam na początek poskładać adapter na płytce uniwersalnej - potrzebujesz płytki (nie musi być duża), listewki tzw. goldpinów, podstawki pod procesor (polecam tzw. precyzyjne) i paru cienkich przewodów, najlepiej w różnych kolorach.

Z listwy goldpinów odłamujesz dwa kawałki po 5 "szpikulców", wtykasz i lutujesz na płytce tak, żeby do każdego szła osobna ścieżka. Tak samo robisz z podstawką pod procesor. Następnie łączysz te ścieżki od szpikulców ze ścieżkami od podstawki.

Myślę, że ten rysunek wyjaśni Ci najlepiej sposób podłączenia takiego "gniazdka" do procesora:

http://www.ajd.czest.pl/~pawel.borkowski/wyklady/avrisp/ad_atmega8.html

Dla dowolnego innego procesora - wklepujesz w images.google.pl jego nazwę, wybierasz obrazek na którym są opisane piny i lutujesz na zasadzie MOSI do MOSI, MISO do MISO itd.

Amen.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.