Skocz do zawartości

Początek początków


orient

Pomocna odpowiedź

Witam

Słuchajcie, mam do was taką oto prośbę.

Chciałbym zacząc moją zabawę w elektronikę i na początek zbudować sobie jakąś prościutką konstrukcję. Zaczne pewnie od jakiegoś projektu i będę go ewentualnie modyfikował zanim zabiorę się za coś poważniejszego, ale zanim to nastąpi muszę się zaopatrzyć w odpowiednie elementy. Jako że moje dotychczasowe doświadczenie w elektronice sprowadza się do zorobienia tylnej lampy do motoroweru z diód led, proszę o radę. Chciałbym mianowicie przy okazji zamawiania jakiegos układu skompletować jakiś w miarę podstawowy zestaw uniwerslanych elementów, które kosztują grosze i nie opłaca się ich kupować pojedynczo. Chodzi mi głównie o rezystory, kondensatory i... no właśnie? Co jeszcze powinienem kupić i w jakiej ilości? Bardzo proszę o radę - co każdy początkujący elektronik powinien mieć w zapasie?

PS. Myślę, że generalnie taki temat możnaby gdzieś przykleić jeśli będą jakieś sensowne odpowiedzi 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Ja gdy robiłem zamówienie w jakimś sklepie, to brałem po 100 szt rezystorów o typowo używanych wartościach czyli 10, 100, 220, 330, 470, 1k, 10k, 100k, 1MΩ (były napewno jakieś jeszcze, ale nie pamiętam w tej chwili). Jak się bierze w takich ilościach to ceny wcale nie są takie wysokie, a w każdej chwili ma się pod ręką wartości potrzebne lub takie, z których da się uzyskać inne łącząc szeregowo bądź równolegle. Co do kondensatorów to mam spory zapas 10n, 100n (MKT, do odsprzęgania zasilania różnych układów). Mam obecnie większy zapas elementów smd niż przewlekanych. W sumie w Warszawie i tak dość często jestem na Wolumenie i dokupuję potrzebne rzeczy, ale te najczęściej używane mam zawsze w zapasie w domu. Z układów mam spory zapas różnych mikroprocesorów avr, kilkanaście sztuk różnych stabilizatorów 5V, 12V, LM317 (tych mam pewnie ponad 20, kilkanaście w TO220 praz kilka LM317L w TO93) ponieważ bardzo często ich używam. Ostatnio zaopatrzyłem się w kondensatory elektrolityczne o niskiej impedancji gdy robiłem moją przetwornicę.

Co do tranzystorów też posiadam sporą ilość BC547, BC557, BC558 oraz BC548. Ostatnio zaopatrzyłem się w spory zapas tranzystorów mosfet ale w smd (sot23) biją one na głowę wszystko z czym miałem do tej pory styczność(chociaż wiem, że ZETEX robi lepsze, ale w zasadzie niedostępne u nas). Te mosfety otwierają się w pełni już przy 2,5V (dane z noty) ja używałem ich w przetwornicy zasilanej z 1 akumulatorka Li-ion przy napięciach 3-4,2V i sprawowały się idealnie. Przy prądach rzędu 600mA miały temperaturę pokojową 😅 ponieważ mają bardzo małą rezystancję w stanie otwarcia (około 40mΩ).

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Właśnie o taką radę mi chodziło! dzieki wielkie. Jeśli jeszcze ktoś ma pomysły to proszę pisać. Zamierzam na sam początek spróbować programować ATmega8 w prosty sposób żeby poznać zasady rządzące tym światem i ewentualnie brnąć dalej, ale będę robił zamówienie przez internet to od razu wezmę sobie różne takie potrzebne drobiazgi. Wiadomo, że nie można przewidzieć wszystkiego, ale chcę jak najrzadziej biegać do sklepu, bp akurat niedaleko mnie nie ma żadnego.

__________

Komentarz dodany przez: treker

P.S.

Proponuję nie popadać w paranoję tylko z tego powodu, że jest się adminem. Nie uważasz, że szkoda twojego czasu na dodawanie takich komentarzy i szkoda mojego na poprawianie takich literówek? Trochę dystansu dobrze wszystkim robi. Wiem, że jestem tu nowy i to mój drugi post, ale to nie jest powód, żeby tak wytykać brak wielkiej litery na początku.

pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Ja też się staram, uwierz mi. Zazwyczaj nie używam ani polskich znaków, ani dużych liter 😉

Ale raz jeszcze dziękuję za te rady, tworzę właśnie mój 'zestaw startowy' do zabawy z elektroniką.

Link do komentarza
Share on other sites

Podepnę się do tematu.

Kilkukrotnie zdarzyło mi się przeglądać schematy i spisy elementów robotów i zastanawia mnie jakie typy kondensatorów (i ich wielkości) są najczęściej stosowane? Co do typów mam na myśli np. kondensatory ceramiczne czy elektrolityczne.

I pytanie całkiem nie w temacie: jak rozpoznać w kondensatorach elektrolitycznych "poprawne spolaryzowanie"? Zwłaszcza z demontażu, zakupiłem ostatnio kilka sztuk na giełdzie i nie wpadłem na to, że to ma znaczenie 😳

Link do komentarza
Share on other sites

Najczęściej c=chyba używa się 100nF, 10uF i chyba jeszcze 10nF. Przydają się do stabilizowania napięcia.

100nF i 10nF to zazwyczaj ceramiczne, 10uF to elektrolit.

Nie wiem co masz na myśli pisząc "poprawnie spolaryzowane". Jeśli chodzi o to gdzie "plus", a gdzie "minus", to od strony nóżki minusa jest na obudowie kondensatora taki szary pasek z minusami.

Link do komentarza
Share on other sites

Czasem stosuje sie też kondensatory poliestrowe.

Zazwyczaj są takie limity kondensatorów:

Kondensatory elektrolityczne - 100nF do 1F

Kondensatory tantalowe - 100nF do 1uF

Kondensatory ceramiczne - 0,1pF do 10uF

Kondensatory poliestrowe - 100pF do 100uF

Link do komentarza
Share on other sites

Mihau, widzę pasek, ale jakoś mi do głowy nie przyszło, że to tak się oznacza. No i na moich jest taka strzałka > w dół i 0 (zera).

I dalej: dlaczego "100nF i 10nF to zazwyczaj ceramiczne, 10uF to elektrolit."

Link do komentarza
Share on other sites

Te zera oznaczają minus.

Chodziło mi o minimalne i maksymalne pojemności kondensatorów np. ceramiczny może być 1pF, 100nF, 1 uF, 4.7 uF itp. czyli ogólnie od 0,1 pikofaradów do 10 mikrofaradów. Większych raczej nie spotkasz. Zaś elektrolityczne mogą mieć większe wartość np. 100nF, 10 uF, 470 uF, 700 uF itp. czyli od 100 nanofaradów do 1 farada.

Link do komentarza
Share on other sites

Special11, rozumiem te wartości :]

Ale dalej podrążę... na przykład 100nF równie dobrze mógłby być elektrolityczny, ponieważ takie są. Czy zastosowanie konkretnie ceramicznego jest podyktowane np. częstotliwością z jaką sobie radzą lub czymś podobnym? Proszę tylko jeszcze o odpowiedź na to pytanie, może być link do opracowania (w dowolnym języku pod warunkiem, że będzie to polski lub ang.) na ten temat...

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.