Skocz do zawartości

Linefollower prosty do bólu


Sabre

Pomocna odpowiedź

Skoro już zacząłeś temat to ja też dorzucę coś od siebie 😉

Line follower, z tym, że tranzystory są sterowane op-ampem, czułość ustawiamy potencjometrem R5. R2 i R4 policzone dla 4,8V. TR1 i TR2 to transoptory odbiciowe np. CNY70, TCRT5000, TCRT1000 itp. JP1 i JP2 to silniki, IC1 to niekoniecznie musi być LM358, może to być dowolny wzmacniacz operacyjny. D1 i D2 - dowolna dioda półprzewodnikowa.

Pozdrawiam.

Link do komentarza
Share on other sites

Kuba wiesz przecież, że wzmacniacz można zastąpić jednym tranzystorem czy nawet kilkoma. Chcę wszystkim pokazać, że nawet zrobienie prostego linefollowera jest niesamowicie łatwe, a całość może się spokojnie obejść bez mikroprocesora czy jakiegokolwiek innego układu scalonego. Jak kupię kilka potencjometrów w niedzielę lub poniedziałek to niedługo wrzucę mój schemat i zdjęcia.

Link do komentarza
Share on other sites

Tak, można, ale moim zdaniem opamp znacznie to upraszcza.

Przydałoby się zrobić pamięć stanu, tak, że gdy robot wyjedzie dwoma czujnikami poza linię, to żeby ostatni stan się "zapisywał", mam pomysł jak to zrobić na dwóch tranzystorach, ale jeszcze nie wiem co z tego wyjdzie.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

W każdym sklepie elektronicznym można kupić tranzystory ?... oj nie znasz świata.. u mnie nie ma nawet rezystorów....

@V No ba, a jak idę do biedronki to samochody dajhatsu sprzedają..

__________

Komentarz dodany przez: treker

No jak chodzisz na zakupy do mięsnego to czego się spodziewasz 🤣

Link do komentarza
Share on other sites

Witam.

Chciałbym się zapytać czy w schemacie pierwszym mogą być użyte takie same fotorezystory jak w schemacie drugim i na jakie jest to napięcie?

Tak, mogą, co do napięcia to układ będzie działał poprawnie już od jakichś 3V, górna granica to około 15-20V. Wszystko zależy od tego jakie zastosujesz silniki i jaki prąd będą one pobierały.

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

cześć

mam pytanie czy w tych schematach można zamiast oświetlać linie to dać diody obok fotorezystorów tak jak zostało to rozwiązane tutaj:https://www.forbot.pl/forum/topics7/mini-line-follower-vt1511.htm

Link do komentarza
Share on other sites

mam pytanie czy w tych schematach można zamiast oświetlać linie to dać diody obok fotorezystorów tak jak zostało to rozwiązane tutaj:https://www.forbot.pl/forum/topics7/mini-line-follower-vt1511.htm

Dokładnie na tym to polega, lub to miałem na myśli pisząc o oświetlaniu linii.

Link do komentarza
Share on other sites

Link do komentarza
Share on other sites

Jasne, że nie można zastąpić ich zwykłymi diodami, trzeba by było też zastąpić fototranzystory jakimiś innymi elementami, które działają w paśmie światła widzialnego (np. fotorezystor, chociaż nie jestem pewny czy to by działało).

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.