Skocz do zawartości

Elementy elektroniczne do sterowania silniczkiem z HDD


caporeira

Pomocna odpowiedź

Jestem początkującym i chciałem sobie zakupić elementy które będą mi potrzebne do sterowania silniczkiem krokowym (od cd romu lub dysku hdd).

Płytkę stykową , programator i Atmege32 już posiadam.

Jakie jeszcze elementy elektroniczne będą mi potrzebne do sterowania takim napędem ?

Link do komentarza
Share on other sites

Wszystko zależy od tego jaki to silnik krokowy i jak chcesz żeby był sterowany (półkroki itp.).

Sterownik silnika krokowego na atmega-16:

http://rab.ict.pwr.wroc.pl/~kreczmer/wds/projekty/SPR/2006-07/koren-silnik/sprawozdanie.pdf

Atmega8

http://www.fuw.edu.pl/~pablo/s/projects/2005_2006/www.fuw.edu.pl/tkaz/doc/celinka/index.html

Jeżeli jesteś początkującym powyższe tematy plus google powinny ci pomóc, jednak ze swojej strony polecił bym ci zrobienie sterownika dla zwykłego silnika (zmiana kierunków, hamowanie) na układzie L293D - będziesz mógł wykorzystać ten procesor co masz i trochę się nauczyć.

Jeśli zdecydujesz się na l293d w necie jest dużo informacji na ten temat.

Link do komentarza
Share on other sites

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Prosił bym o uściślenie pierwszego posta chcesz sterować typowym silnikiem krokowym

czy silnikiem z HDD ?

Bo jeżeli z HDD to raczej nie będą tu przydatne informacje podane wyżej ponieważ nie mamy tam typowego silnika krokowego. W sumie jest to bardziej silnik bezszczotkowy ja do sterowania silnika HDD wykorzystuje układ TDA5140A ( Brushless DC motor drive circuit ). Spokojnie wysterujesz nim większość silników HDD szczególnie takie, które mają 4 wyprowadzenia możesz śmiało połączyć jak w przykładowym układzie podanym

w specyfikacji TDA5140A. Ja jak robiłem zegar HDD to podłączałem silnik z elementami

dokładnie takimi jak w przykładowym schemacie w dokumentacji TDA5140A i wszystko

działało i dalej działa znakomicie. Co prawda układ nie jest tani ale można go znaleźć

bez większych problemów gdzieś w jakimś sklepie internetowym w obudowie SMD i

wtedy kosztuje przez pół taniej coś koło 10 zł. porównując to z ceną l293d w TME

to wcale nie jest taki wieli wydatek.

Link do komentarza
Share on other sites

Sprawa wygląda tak, że za zadanie mam zaprojektować i wykonać układ do sterowania silnikiem krokowym z HDD.Dlatego chciałbym to wykonać w oparciu o uC Atmegi, ale zgłębiwszy temat tych silników już się praktycznie nie stosuje i w większości są to silniki BLDC. Z tego względu mam możliwość zmiany tematu np na sterowanie silnikiem BLDC. Ale patrze po necie i o krokowcach jest baardzo dużo informacji , konstrukcji przykładowych programów i łatwiej było by się tego nauczyć niż BLDC. Dlatego doradźcie mi co będzie lepsze , ciągle słyszę że krokowce to już wymierają, to pewnie BLDC są bardziej przyszłościowe ?

Jestem początkujących elektronikiem i programistą a chciałbym się zabrać za naukę programowania w języku C AVRów i ten temat przy okazji by mnie zmobilizował.

Link do komentarza
Share on other sites

Prościej jest na atmege zrobić sterownik silnika krokowego, sterowanie silnikiem

z HDD różni się bardzo i moim zdaniem jest trudniejsze do zrobienia szczególnie

jak zaczynasz. Lepiej zmień na silniki krokowe, zobaczysz o co chodzi z tym wszystkim

a najwyżej później spróbujesz stworzyć sterownik dla silnika HDD na atmedze.

O krokowcach jest dużo informacji na necie o BLDC mniej chodź chwile szukając można

znaleźć program do sterowania silnikiem HDD ale ja znalazłem tylko wersje dla PIC

nie wiem może są jakieś inne możesz poszukać. Ja jednak zacząłbym od krokowców

i skorzystał z tych artykułów z EdW co podał kolega wyżej, ale zrobisz jak zechcesz.

Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki za radę, zapewne z niej skorzystam bo chciałbym sprostać stawianemu zadaniu ale początki zawsze są trudne (do tego mało czasu na wszystko).

Wyczytałem na wikipedi że dyski twarde do 200 MB posiadały silniki krokowe i takowy dysk chciałem odszukać i nim sterować....wracając do tego co radzisz to takim krokowcem (o którym ja mówię w dyskach do 200 MB) to tak samo będzie wyglądało sterowanie jak w zwykłych krokowcach (no wiem że one się jeszcze dzielą na bipolarne i unipolarne) ale chodzi o główną idee ?

__________

Komentarz dodany przez: Nawyk

Nie ma potrzeby cytowania poprzedniego posta.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.