Skocz do zawartości

Czołg z działem


makhan

Pomocna odpowiedź

Witam!

Na zaliczenie z mikroprocesorów mam wykonać model zdalnie sterowanego czołgu z działem które (samo) strzela do każdego źródła światła jakie wykryje.

Na projekt mam kilka miesięcy, więc podzieliłem go sobie na 3 etapy:

1) Zdalnie sterowany jeżdżący korpus

Jako korpus czołgu wykorzystam starą zabawkę. Ma ona ruchome kółka z gąsienicami, więc myślę, że podłączenie do tego dwóch silniczków nie będzie wielkim problemem (jeśli będzie to będę kombinował, na razie zakładam, że się uda).

Potrzebuję jednak silniczki (dwa), które będą wystarczająco mocne, żeby uciągnąć całą konstrukcję.

Zdalne sterowanie raczej bluetooth głownie dlatego, żeby umożliwić bezproblemowe sterowanie z komputera/komórki.

2) Działo

To jest w tym momencie największa niewiadoma mojego projektu. Do obracania działa na boki wykorzystam najprawdopodobniej silniczek krokowy, który mam nadzieję wygrzebać gdzieś na strychu. Jeszcze nie wymyśliłem sensownego sposobu obracania działa w płaszczyźnie góra-dół.

Ponieważ chciałbym, żeby działo strzelało w miarę daleko, prawdopodobnie jako amunicję wykorzystam małe żółte kulki, takie jak w pistoletach zabawkowych. Prawdopodobnie wystrzeliwane przy pomocy sprężyny, chyba, że wymyślę lepsze rozwiązanie z użyciem układu pneumatycznego (aczkolwiek nie mam pojęcia jak naciągać i zwalniać tą sprężynę).

3) Czujniki światła

No więc na koniec na czubku lufy zamocuję czujnik światła (czy znajdę coś takiego w starym sprzęcie komputerowym, czy muszę kupić/zrobić?) i będę szukał lufą punktu w którym natężenie jest największe.

Ponieważ nigdy nic podobnego nie robiłem, mam kilka pytań:

1) jakie silniczki wykorzystać, żeby to wszystko jeździło?

2) jakie silniczki wykorzystać do obracania działa?

3) na jakim mikrokontrolerze to zbudować?

3) czy bluetooth nadaje się do sterowania tą zabawką?

4) czy macie jakiś pomysł jak zrealizować strzelanie? (jak naciągać sprężynę?)

5) czy jeden prosty czujnik światła wystarczy, żeby określić położenie celu na tyle dokładnie, żeby w niego trafić?

Link do komentarza
Share on other sites

3) czy bluetooth nadaje się do sterowania tą zabawką?

Bluetooth nada się, tylko że zasięg będzie dochodzić do 10m. Taki układ btm-232 w polsce dostaniesz za ok. 30-40zł.

3) na jakim mikrokontrolerze to zbudować?

Zalecałbym procka na 3.3V (bo wtedy będzie wspólgrał z modułem btm-232), wyposażonego w UART (komunikacja z btm-232)

5) czy jeden prosty czujnik światła wystarczy, żeby określić położenie celu na tyle dokładnie, żeby w niego trafić?

Jeden może nie wystarczyć do poprawnego strzelania.

Link do komentarza
Share on other sites

1. Możesz wykorzystać gotowe rozwiązanie; popatrz np. na www.pololu.com , jest tam mnóstwo podwozi z gąsienicami.

2. Najlepiej serwa - mocne i łatwo sterować.

4. Można kupić elektryczne pistolety na kulki.

5. Czujnik światła chyba na wiele się tu nie zda, najodpowiedniejsza by tu była kamerka.

Tylko pytanie - czy masz jakiekolwiek doświadczenie z elektroniką/robotyką?

Jaki jest budżet na ten projekt?

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

doświadczenie - przede wszystkim programowanie przeróżnych gotowych układów, jeszcze nigdy nie robiłem niczego sam "od zera", myślę jednak, że z odpowiednią ilością czasu i samozaparcia sobie poradzę, zwłaszcza, że robimy to we dwójkę z kumplem (jak wiadomo we dwóch zawsze raźniej 😃)

budżet - chciałbym to zamknąć w ok. 200zł, dlatego to co się da będę próbował zrobić własnoręcznie, oczywiście silniczki/serwa, mikrokontroler i moduł bluetooth zamierzam kupić (na giełdzie elektrycznej)

ad5. zastanawiam się na ile programowalne by to było, analiza obrazu raczej nie jest łatwa (z drugiej strony, może by się go dało przesyłać do komputera, fajny bajer by wtedy był)

ad4. mówisz o AEG? myślałem o tym, ale za taki pistolecik trzeba liczyć 50 zł, a nigdy czymś takim się nie bawiłem - czy idzie to rozebrać tak, żeby wykorzystać cały mechanizm i ewentualnie lufę i upchać to w niewielkie opakowanie?

właściwie to myślałem, żeby zrobić coś takiego jak ASG, ale własnoręcznie (jednak nigdzie nie znalazłem schematów anie dokładnego opisu działania takiego cuda)

ad2. takie najtańsze za 20zł będą ok?

dzięki za odpowiedź 😉

--edit---

nie zauważyłem poprzedniego posta...

Zalecałbym procka na 3.3V (bo wtedy będzie wspólgrał z modułem btm-232), wyposażonego w UART (komunikacja z btm-232)

taka atmega8 będzie ok?

Bluetooth nada się, tylko że zasięg będzie dochodzić do 10m. Taki układ btm-232 w polsce dostaniesz za ok. 30-40zł.

w zupełności wystarczy 🙂

Jeden może nie wystarczyć do poprawnego strzelania.

hmm, a jaką ilość i rozmieszczenie czujników byś proponował? (i co sądzisz na temat pomysłu mskojona z kamerą)

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Przy wykorzystaniu kamery niemal na pewno nie zamkniesz się ze wszystkim w 200zł.

Widziałem w sprzedaży modele czołgów strzelające tymi kulkami - z dodatkowym systemem hop-up (czy jakoś tak?) poprawiającym trajektorię lotu itp. Koszt chyba od 179 - 330 zł.

Całą mechanikę masz z głowy, w tym również zdalne sterowanie, sprawę silników i elektronikę "wykonawczą" (sterowanie silnikami, odbiornik radiowy) - czyli sprawy najdroższe.

Na jakiej zasadzie działo ma strzelać autonomicznie, skoro to Ty sterujesz pojazdem? Po naciśnięciu przycisku ma samo szukać źródła światła i oddać strzał gdy takie znajdzie? Na upartego wystarczy fototranzystor w dłuuugiej nieprzeźroczystej rurce przyczepionej równolegle do lufy i mierzący natężenie światła podczas "skanowania" (próbkowanie napięcia co określony krok, zapis z kanału ADC do tablicy), przy skończonym próbkowaniu program wybiera największą wartość, odczytuje przypisane jej pozycje w tablicy i na tej podstawie nakierowuje działo. Polecił bym tutaj wzbogacenie mechanizmu działa (obrót poziomy i pionowy) o enkodery do silników.

Druga możliwość - znacznie prostsza - to garść fototranzystorów dookoła lufy, poruszanie działem na zasadzie podobnej do tej w waldku-światłolubie i zwłoka czasowa przed oddaniem strzału (czas "ustawiania" działa).

Jak dokładniej będzie wyglądać punkt świetlny? Czy będzie to latarka/nieosłonięta żarówka/świeczka czy może światło lasera?

Link do komentarza
Share on other sites

Przy wykorzystaniu kamery niemal na pewno nie zamkniesz się ze wszystkim w 200zł.

hmm, a nie można by wykorzystać zwykłej kamerki internetowej? mam jedną na zbyciu 🙂

Widziałem w sprzedaży modele czołgów strzelające tymi kulkami - z dodatkowym systemem hop-up (czy jakoś tak?) poprawiającym trajektorię lotu itp. Koszt chyba od 179 - 330 zł.

Całą mechanikę masz z głowy, w tym również zdalne sterowanie, sprawę silników i elektronikę "wykonawczą" (sterowanie silnikami, odbiornik radiowy) - czyli sprawy najdroższe.

na pewno znacznie uprościłoby to mój projekt, ale równocześnie zepsułoby całą zabawę 😃

jeśli pamiętasz gdzie to widziałeś, możesz powiedzieć, ale wolałbym sam spróbować to zmontować (trochę zabawy i ryzyko, że się nie uda, ale jaka będzie satysfakcja jak wyjdzie 🙂)

Na jakiej zasadzie działo ma strzelać autonomicznie, skoro to Ty sterujesz pojazdem? Po naciśnięciu przycisku ma samo szukać źródła światła i oddać strzał gdy takie znajdzie?

absolutnie obojętne, prawdopodobnie tak jak mówisz

Na upartego wystarczy fototranzystor w dłuuugiej nieprzeźroczystej rurce przyczepionej równolegle do lufy i mierzący natężenie światła podczas "skanowania" (próbkowanie napięcia co określony krok, zapis z kanału ADC do tablicy), przy skończonym próbkowaniu program wybiera największą wartość, odczytuje przypisane jej pozycje w tablicy i na tej podstawie nakierowuje działo.

hmm, właśnie nad czymś takim myślałem, tylko nie pomyślałem o tej rurce

pytanie, czy taka rurka wychwyci światło jeśli nie będzie na nie bezpośrednio nakierowana - można spróbować rurkę wyłożyć czymś dobrze odbijającym światło

myślę, że to ma szansę działać, trzeba by po prostu coś takiego zmontować i przetestować, jak się nie uda, będę myślał nad tą kamerą

Polecił bym tutaj wzbogacenie mechanizmu działa (obrót poziomy i pionowy) o enkodery do silników.

enkoder w sensie coś informujące o pozycji silnika? właśnie dlatego myślałem, żeby zastosować silnik krokowy, mogę dość łatwo pamiętać jego pozycję

Druga możliwość - znacznie prostsza - to garść fototranzystorów dookoła lufy, poruszanie działem na zasadzie podobnej do tej w waldku-światłolubie i zwłoka czasowa przed oddaniem strzału (czas "ustawiania" działa).

bardzo niegłupi pomysł, przyglądnę się temu 😉

Jak dokładniej będzie wyglądać punkt świetlny? Czy będzie to latarka/nieosłonięta żarówka/świeczka czy może światło lasera?

właściwie obojętne, myślałem raczej o żarówce/latarce, aczkolwiek laser też będzie ok (myślę, że żarówkę łatwiej będzie znaleźć zestawem czujników, laser ma zbyt skupioną wiązkę, chyba, że się mylę?)

Drodzy koledzy. Może to będzie dobre po odpowiednim przerobieniu? http://www.elportal.pl/pdf/k13/40_09.pdf (chodzi o czujnik)

bardzo fajny artykuł, aż mnie naszła ochota wprowadzenia trybu autopilot 😋

ale może dopiero w następnej konstrukcji 😉

hmm, gdyby zastosować źródło światła o ściśle określonym kolorze, to może znajdowanie go kamerą byłoby wykonalne

jednak gdyby się udało z fototranzystorami/fotorezystorami, wyszłoby chyba łatwiej i taniej

dzięki za konkretne odpowiedzi 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Wydaje mi się, że nie masz zbyt dużego doświadczenia w kwestii budowania takich rzeczy... Moim zdaniem powinieneś uprościć całą konstrukcję (modele czołgów kupisz na allegro), a skupić się na oprogramowaniu - sprawi Ci wystarczająco dużo zabawy. Rzeczywiście laser był by dość problematyczny w "obsłudze" i żarówka jest jak najbardziej ok. Rurka nie powinna być światłowodem, bo chodzi o wychwycenie tylko fal świetlnych biegnących równolegle do lufy (wszelkie inne wprowadziły by zakłamania pomiaru) - a brzeg światłowodu wychwytywał by też światło padające pod innym kątem i rozproszone po odbiciu od różnych przeszkód (ścian, podłóg, przedmiotów itp). Średnicę i długość należało by dobrać doświadczalnie i miało by to wpływ na "rozdzielczość" tablicy pomiarów.

Z tą kamerą to albo jesteś naprawdę dobry, albo nie masz pojęcia na co się rzucasz...Kamera USB jest o tyle problematyczna, że musiał byś dorobić do niej cały interfejs dekodujący sygnał..w każdym razie powodzenia. Jeśli już to kamera IP (nawet wifi). Aby zrozumieć jeszcze jeden problem, spróbuj poświecić latarką prosto w obiektyw kamery/aparatu i zobacz co się stanie (zrób zdjęcie i spróbuj na jego podstawie zlokalizować środek źródła światła)...

Link do komentarza
Share on other sites

też zastanawiałem się nad działem Gaussa, ale zrezygnowałem, kiedy dowiedziałem się, że takie działo domowej roboty przebija lodówkę 😃

zresztą jest trochę za duże, żeby tym swobodnie obracać

dalmierz ultradźwiękowy to była pierwsza rzecz która mi wpadła do głowy (w ogóle to ten projekt miał tylko jeździć i dalmierz miał służyć do omijania przeszkód), ale mój prowadzący stwierdził, że to będzie nudne i robot ma strzelać do światła... stąd cały ten problem 😉

Link do komentarza
Share on other sites

też zastanawiałem się nad działem Gaussa, ale zrezygnowałem, kiedy dowiedziałem się, że takie działo domowej roboty przebija lodówkę 😃

:O Nie wiem kto Ci to powiedział, ale odrobinkę przesadził...będzie dobrze jak przedziurawisz puszkę od coli.. Mówię o dziale gaussa zbudowanym w domowych warunkach (jakieś 4-6 członów), które zajmuje naprawdę sporo miejsca.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

ehh, znowu przegapiłem posta

@nawyk

fakt, doświadczenia w budowaniu nie mam

jednak na projekt mam 4 miesiące, to trochę czasu jest, zwłaszcza jeśli będę się tym w miarę regularnie zajmował

co do kamery masz rację, dam sobie z nią tymczasowo spokój, pozostanę przy zwykłych czujnikach światła

dzięki za kolejną porcję rad

jeszcze sobie to trochę przemyślę, będę was informował o wszystkich zmianach w projekcie 😉

Link do komentarza
Share on other sites

To może ja się wypowiem.

Wydaje mi się, że pomysł ze starą zabawką jest OK jak chcesz zrobić ten projekt cały sam.

W końcu zrobić sam cały projekt nie znaczy, że nie możesz korzystać z jakichś gotowych elementów

a takie rozwiązanie jest dobrym rozwiązaniem.

Także strzelanie można wykorzystać tak jak już koledzy wyżej mówili broń ASG.

Proponuję Ci wyszukać pistoletów AEP najlepiej na allegro jakieś używki bo w sklepach

www.taiwangun.pl ceny ostatnio zaczynają się od prawie 200 zł (niedawno widziałem za <100zł ale może to była jakaś promocja czy coś (więcej sklepów znajdziesz na stronie www.wmasg.pl tam masz także forum ogólnopolskie miłośników - maniaków ASG).

Co do napędu to znając całkowitą masę pojazdu dobrać silniki a ruchy wieży zrealizować na serwach.

Co do czujnika światła to proponuję 3/4 fototranzystory rozdzielone przekładkami zamontowane na ruchomej lufie.

Automatyczne strzelanie rozumie w taki sposób, że mimo, iż Ty prowadzisz pojazd to on sam namierza i strzela, Ty ewentualnie przełączasz tryby (ogniowy, śledzenie celu, wyłączony)

Co do broni ASG typu AEG/AEP to przerobienie części elektrycznej nie powinno być problemem (1 - 2 przekaźniki wysterują całą zabawkę), PAMIĘTAJ O BEZPIECZEŃSTWIE, kulka ASG nie zrobi poważniejszej krzywdy ale jak dostaniesz w oko lub zęba (będziesz się cieszył, że projekt działa i stanie się krzywda) to możesz mieć problemy. Najważniejszym elementem ochronnym w ASG są okulary ochronne, takie okulary BHP kupowane w hipermarketach budowlanych za ok 15-20zł są zupełnie wystarczające zwłaszcza, że raczej nie będziesz tuningował mocy pistoletu

Generalnie w tego typu projektach realizowanych w wojskowych ośrodkach badawczych (gdzie w wyniku błędu mogą ginąć ludzie) to człowiek zawsze podejmuje ostateczną decyzję o oddaniu strzału

W Twoim przypadku nie jest to konieczne.

Sam chciałbym mieć czas zrobić taki projekt a już myślę o nim od dawna ale ciągle brak czasu.

Więc życzę POWODZENIA

A jak skończysz to się pochwal 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Fototranzystory będą tu odpowiednie. A żeby udowodnić to można popatrzeć na takiego Robosapiensa V2 (posiadam go właśnie), który do namierzania wykorzystuje... 3 fototranzystory. Odpowiednie przetwarzanie sygnałów i będzie dobrze 🙂 . W czym będziesz programować ?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.