Skocz do zawartości

Zasilacz


olimek

Pomocna odpowiedź

Witam

Chciałbym, przedstawić wam najprostszy zasilacz stabilizowany jaki tylko można zrobić.

sch246.gif

Wykaz elementów :

R1,R2 : 220om

P1 : 4,7kom

C1 : 2200uF/40V

C2,C4 : 100nF

C3 : 10uF/40V

C5 : 470uF/40V

D1-D4 : 1N4001

U1 : LM317

Tr : transformator 24V 1A

Źródło:http://www.eres.alpha.pl/

Wykonanie takiego zasilacza zajęło mi 20 min + wytrawienie płytki.

Elementy pozyskałem ze starego skanera fotograficznego, a zasilacz to

ładowarka akumulatorów do wózka inwalidzkiego.

Link do komentarza
Share on other sites

Witam

To jest rzeczywiście b.prosty i pręczny zasilacz ale z nim trzeba ostrożnie. Jeżeli ma na we ok. 24 to przy Uwy minimalnym 2V i prądzie 1A na LM317 wydzieli się ok. 20W. Nie pomoże mu żaden radiator, LM na pewno padnie.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Jeszcze lepiej nadają się AT na TL494. Aż się proszą o wstawienie potencjometra by mieć reg. Uwy w sporym zakresie. Ale najbardziej fukcjonalny i efektywny zasilacz jaki opracowałem i wykonałem to na LM2596 ( P3596 ). Nie dałem ograniczenia prądu tylko wyłącznik przy nastawionym progu dzięki czemu nie pali uruchamianych układzików.

P3596.thumb.jpg.c51b9de6cc8b1d714d8724410954a30b.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Witam

To jest rzeczywiście b.prosty i pręczny zasilacz ale z nim trzeba ostrożnie. Jeżeli ma na we ok. 24 to przy Uwy minimalnym 2V i prądzie 1A na LM317 wydzieli się ok. 20W. Nie pomoże mu żaden radiator, LM na pewno padnie.

Z tego co przejrzałem datasheet, to LM317 w obudowie TO-220 wytrzymuje 20W, ale to jest zabawa na granicy ryzyka. Jeśli to co napisał Xweldog jest prawdą, to możęcie zaproponować jakiś zastępczy układ? Przymierzam się do budowy zasilacza z tego schematu i nie chciałbym mieć potem jakiś cyrków.

Link do komentarza
Share on other sites

LM337 w obudowie TO3, ta chyba potrafi wytrzymać chyba więcej, albo po prostu dodaj tranzystor do LM317 (na myzlab.pl jest opis), oczywiście do tego wszystkiego porządne chłodzenie.

Link do komentarza
Share on other sites

Coś dodam do swego schematu. Przy obciążeniu 3A praktycznie nie grzej się przy żadnym z Uwy. Na wszelki wypadek dałem na LM radiatorek / blaszkę 2x3cm.

Przy każdym U ma b.dużą sprawność. Z trafa 50W dającego max. 2A w całym zakresie wyciągam 3A. Policzcie z ciekawości jaka sprawność jest na 317 przy Uwy 2V i 1A. 90% mocy wydziela się jako ciepło na 317 i tej sytuacji nie zmieni żadne dodawanie zewnętrznego tranzystora. Można ją poprawić dając trafo z dzielonym Uz: np. dla małych Uwy zasilać z 12V a dla większych z 24V.

Link do komentarza
Share on other sites

Mam pytanie jeszcze odnośnie transformatora i liczę na szybką odpowiedź, dopóki mam jeszcze sklep otwarty 😋

Nie mogę nigdzie dostać transformatora 24V i 1A. Jedyna opcja jaka by wchodziła jeszcze w grę jest trafo 2*12V i 2*0.5A. Czy jest możliwość połączenia tego i zrobienia tak, żeby było 24V i 1A? Jeśli tak, to powiedzcie jak to zrobić, bo ja niestety nie do końca znam się na transformatorach 😕

Z tego co trochę przejrzałem, to znalazłem, że żeby zwiększyć napięcie trzeba połączyć te uzwojenia szeregowo, zaś jeśli chce się zwiększyć prąd należy połączyć je równolegle. Tak więc chyba będę musiał zakupić trafo 2*12V i 2*0.83A, żeby uzyskać coś w miarę porządnego po szeregowym połączeniu. Jeśli posiadacie jakieś konkretniejsze informacje, to prosiłbym o radę.

Link do komentarza
Share on other sites

Jedyna opcja jaka by wchodziła jeszcze w grę jest trafo 2*12V i 2*0.5A. Czy jest możliwość połączenia tego i zrobienia tak, żeby było 24V i 1A? Jeśli tak, to powiedzcie jak to zrobić, bo ja niestety nie do końca znam się na transformatorach

Z dwóch uzwojeń 12V, 0,5A zrobisz albo 24V i 0,5A łącząc je szeregowo, albo 12V 1A łącząc je równolegle, nie da się zrobić 24V i 1A.

Link do komentarza
Share on other sites

Witam ponownie. Ostatnio byłem trochę zajęty studiami, więc nie miałem zbytnio czasu na dokończenie zasilacza, jednak wczoraj udało mi się wszystko zapiąć na ostatni guzik i pojawił się problem. Otóż zbudowałem zasilacz taki, jaki pokazał olimek w pierwszym poście. Dodatkowo dorzuciłem jeszcze równolegle diodę sygnalizującą zasilanie (przed stabilizatorem) oraz woltomierz analogowy podłączony do zacisków wyjściowych. Na wyjściu otrzymuję napięcie regulowane 5 - 28V (nieobciążony). Jednak maksymalny prąd jaki udało mi się pobrać jest rzędu ok. 10 mA. Ponadto kiedy podłączę jakiś układ na wyjście, to napięcie na woltomierzu spada (udało mi się zaobserwować spadek do 2V). Ma ktoś pomysł, co może być tego przyczyną? Układ przeanalizowałem wielokrotnie i nie dopatrzyłem się błędu w połączeniach.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.