Skocz do zawartości

Niezbędne narzędzia


Le_Cheque

Pomocna odpowiedź

Witam. Jak każdy początkujący, tak i ja Swoje pierwsze projekty montowałem na płytce uniwersalnej, ale przychodzi taki czas gdy to nie wystarczy. Chcę zacząć sam wytrawiać płytki i do tego celu zamierzam kupić narzędzia, które posłużą mi przez wiele lat (mam nadzieję). Myślę przyszłościowo i chcę kupić wszystko to co niezbędne, mam namyśli wiertarkę precyzyjną, frezarkę, szlifierkę itd. Zważywszy na to, że nigdy nie korzystałem z tego typu narzędzi chcę się Was poradzić, jaki byście proponowali sprzęt. Możecie opisać również Swoje narzędzie, których używacie przy tworzeniu robotów oraz podać ich wady i zalety (mam nadzieję, że tych będzie więcej). Rozglądałem się trochę po internecie i jak na razie w oko wpadł mi taki zestaw, a do tego stojak do wykonywania precyzyjnych otworów i uchwyt do wierteł od 0,4 do 3,4 mm. Myślałem też nad imadłem, ale nie jestem pewny czy to aż tak niezbędne. Sprzęt chcę kupić jak najszybciej, więc myślę, że mi jakoś doradzicie. Pozdrawiam 😉 .

Link do komentarza
Share on other sites

Ja mam dremela 300 plus stojak taki co podałeś, ostatnio dokupiłem ten uchwyt. Szczerze to trochę te pieniądze są wydane w błoto, niby to jest dobry sprzęt, ba nawet bardzo dobry, ale stojak kupowałem do tego by dość profesjonalnie wiercić płytki dwustronne, do czego to się zupełnie nie nadaje. Nie wiem może nie potrafię tym wiercić, ale nawet powolutku dociskając dźwignię i tak oderwiesz pada w laminacie po drugiej stronie (druk dwustronny, nawet z nowym wiertłem i max obrotów). Do tego wiertło strasznie schodzi, czuć wyraźnie jak wiertło jeździ po laminacie, choć zawsze zakładam w uchwyt na krótko. Dremel nadaje się do np cięcia laminatu, czy innych rzeczy, ale według mnie do precyzyjnego wiercenia lepsza jest wiertareczka za 20 zł.

Link do komentarza
Share on other sites

W 4 min. 55 sek.

też schodzi wiertło na boki. A nie próbowałeś czegoś twardego podłożyć pod laminat, żeby pad nie odchodził? Widziałem też wiertarko-frezarki i stojak firmy Proxxon, może ktoś korzystał ze sprzętu tej firmy?
Link do komentarza
Share on other sites

Wiesz wierciłem na tym stojaku jak na filmie i to w już wytrawionej płytce! Więc tym bardziej nie powinno schodzić. ciekawy jestem co to za papier ma koleś na tym filmiku i gdzie można kupić takie cudo.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

ciekawy jestem co to za papier ma koleś na tym filmiku i gdzie można kupić takie cudo.

No to już Twoją ciekawość uspokajam 😅 , drogi Sabre, w 6 sek. filmiku są opisane po kolei czynności wykonywane przy tworzeniu płytki. W punkcie 4 jest napisane jakie papieru używa osoba, jest to tzw. Press N Peel, specjalny papier do wykonywania płytek PCB. Więcej info. znajdziesz tutaj . Pozdrawiam.

Link do komentarza
Share on other sites

Cześć. Pozwalam sobie napisać kilka zdań do tematu zaproponowanego przez Le_Cheque. Na tym filmiku gość pokazał wiercenie otworów w płytce w dwu etapach, w pierwszej części pokazał wiercenie bez przygotowania i rzeczywiście wiertło wykonuje piruety bo musi tak się zachowywać i tu nie pomoże nawet szwajcarski stojak a problem jest w tym że tak cienkie wiertło musi mieć punkt podparcia i ten gość to pokazał. Panowie, punktak do łapki i nakłuwać w środku padów punkciki i On to zrobił i wiercił aż wióry się sypały ile szybciej i dokładniej, dokładna praca wymaga czasu i przygotowania, niestety i mówi Wam to stary zawodowiec. Sabre, zrób na próbę i się przekonasz namacalnie że wygodniej, ładniej i szybciej. Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Nie wiem może nie potrafię tym wiercić, ale nawet powolutku dociskając dźwignię i tak oderwiesz pada w laminacie po drugiej stronie (druk dwustronny, nawet z nowym wiertłem i max obrotów). Do tego wiertło strasznie schodzi, czuć wyraźnie jak wiertło jeździ po laminacie, choć zawsze zakładam w uchwyt na krótko.

Czy podczas przygotowywania pcb zostawiasz w środku padu wytrawioną "dziurę"? Zakładam, że tak. Dodatkowo polecam szpikulec+młotek - delikatnie i z wyczuciem zrobić wgłębienie; wiertło przestanie jeździć po laminacie. A żeby pady się nie odklejały, proponuję użyć zestawu wierteł i wiercić od najcieńszego do najgrubszego (czyt. takiego, jakie odpowiada pożądanej średnicy otworu). Ja również przez jakiś czas korzystałem ze stołu wiertarskiego, ale dzisiaj wolę to robić ręcznie - przy odrobinie dokładności można się wwiercić idealnie pionowo, a dodatkowo ma się większą kontrolę nad dociskiem i położeniem wiertła. Dodam, że nie korzystam z dremela (mocno ograniczony budżet), a z zestawu wiertarka+statyw+giętki wałek+zestaw wierteł, tarcz i frezów zakupionego w lerła merlę za 80zł - wystarczy dawać co jakiś czas ostygnąć wałkowi i zestaw taki służy naprawdę długo.

Link do komentarza
Share on other sites

Panowie ja robię płytki od ponad 15 lat! Nie musicie mi mówić żeby brać do ręki punktak i punktować otwory bo są inne metody. Prawda jest taka, że taki statyw z dremelem nie daje wyczucia siły nacisku, dlatego wiertło schodzi i układa się zgodnie z włóknami laminatu a nie tam gdzie byśmy tego chcieli! Kupując dremela spodziewałem się niejako większej kontroli i wygody wiercenia, a okazało się, że do tego, bez żmudnego przygotowywania płytki, dremel się nie nadaje! Według mnie lepszym rozwiązaniem w dalszym ciągu jest wiercenie małą "wiertareczką" taką jak ta:

Daje ona zdecydowanie większą kontrolę nad siłą docisku wiertła do laminatu. Mam taką wiertareczkę prawie od początku mojej przygody z elektroniką, kupiona była kiedyś na Wolumenie, myślałem, że wreszcie ją wyrzucę po zakupie dremela, ale musiałem ją przeprosić i wróciłem do wiercenia płytek właśnie nią. Oczywiście inne prace, chociażby cięcie laminatu, wykonuję dremelem, który ma zdecydowanie większą moc i tnie laminat tarczką diamentową bardzo ładnie. Przykładem jest płytka Psotka2 (koło), które zostało wycięte właśnie dremelem.

Link do komentarza
Share on other sites

Mam właśnie tę wiertarkę proxxona (FBS 240/E), do niej stojak http://www.narzedziowy.pl/product_info.php?products_id=11658 .

Nie robię zbyt wielu płytek, ale nie miałem z nią żadnych problemów. Trzeba pamiętać o wymianie wierteł, bo jak się tępym wierci to może miedź odchodzi. Przy ostrym nie ma problemu.

Jedyny mankament jaki znalazłem ma sam stojak. Docisk wiertaki czasem blokuje się o podstawę przy krótkich wiertłach. Trzeba wtedy albo trzymać docisk palcem przy wierceniu albo go przymocować (co jest niewygodne przy zmianie).

Link do komentarza
Share on other sites

Nie musicie mi mówić żeby brać do ręki punktak i punktować otwory bo są inne metody.

Nie chciałem nikogo urazić, nie każdy po prostu wie o tym ułatwieniu podczas wiercenia. Swoją drogą może podzielisz się doświadczeniem i powiesz coś na temat innych metod? Zabawa z punktakiem bywa nużąca przy bardziej skomplikowanych płytkach...

Link do komentarza
Share on other sites

Można w Eaglu zmniejszyć otwory w padach, więc po wytrawieniu płytki, są bardzo małe punkty bez miedzi, które robią za punkt do wiercenia. Nie pamiętam jak się nazywa ten skrypt, uruchamia się go, aby pomniejszyć wszystkie otwory na płytce.

Link do komentarza
Share on other sites

Witam

Jeżeli już, to jak powiększyć globalnie wszystkie otwory. Wiertła lubią się ślizgać po miedzi - zwłaszcza pocynowanej, i łamać. Dlatego b.ważny jest ten wytrawiony w środku punkt. Stosuję przeważnie 40milsów by mieć pewność, że się nie zasklepią tylko wytrawią i będzie dobre prowadzenie dla wiertła.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.