Skocz do zawartości

Jaka Lutownica


czołg

Pomocna odpowiedź

Ostatnio padła mi lutownica, była to jeszcz "Lutola" starego typu lutownica transformatorowa (60 W). Nie znam się na sprzęcie i niewiem co wybrać. Czy warto inwestować w lutownicę gazową , lub bateryjną czy lepiej kupić jakąś zwykłą stację, czy wstarczy najzwyklejsza lutownica ? Myślę o zakupie czegoś co wystarczy na więcej niż kilka lutowań, więc pytam czy zna ktoś jakiś lepszy sprzęt w rozsądnej cenie.

Link do komentarza
Share on other sites

Ja bym zastanawiał się nad tą stacją chociaż jej nigdy w ręku nie miałem więc to tak na instynkt 🙂. Ja sam używam malutkiej lutownicy na 12 V do smd, a do większych prac Salomona 40W chociaż czasem potrafi się za mocno na grzać i zamienić cynę w bezużyteczną. Ale da się to zardzić 😃 Dałem włącznik i jak już widzę że mi się za mocno podgrzewa to tylko "pstryk" 30 sekund następne "pstryk" 🙂 i do pracy 😃

Link do komentarza
Share on other sites

W lutownice gazowe ani bateryjne chyba nie ma sensu się bawić przy takiej "normalnej" elektronice. Nie kupuj lutownic za 15zł ani stacji za 50zł, bo to będą pieniądze wydane w błoto. W TME są fajne lutownice - ja ostatnio miałem Solomona 40W (dokładnie SR965B), do tego grot 0.4 i 0.8 i sprawowała się świetnie - dużo lepiej niż ta "40W" z AVT (miałem taką samą, bez porównania z Solomonem) - niestety przez moje zapominalstwo grzała się bez przerwy 2 dni, grzałka się spaliła, ale w TME można kupić też zapasową, to wydatek chyba 10zł. Wielu forumowiczów poleci Ci zapewne stację Xytronic 369, ale cena to ok. 150zł, ja polecam tego Solomona - kosztuje ok. 40zł, polecam od razu dokupić grot 0.4mm, do SMD, będzie na przyszłość.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

A tak dodam od siebie że moja lutownica Salomon 40 W działa przez 3 albo i więcej lat i ... nic się nie dzieje! Bardzo porządna i wystarczy na długo ( tak jak to mówi Mskojon).

A lutownica do smd kosztowała w moim elektronicznym 20 zł 😋 i też nie żałuje.

Link do komentarza
Share on other sites

Wielu forumowiczów poleci Ci zapewne stację Xytronic 369, ale cena to ok. 150zł

150zł to górna granica, ale gdybym miał dzisiaj znów wybierać, dał bym za nią nawet 200 😉

Polutujesz nią wszystko (no, może "małe" problemy z BGA 😉 ale to w końcu tylko kolbówka) i nie rozpadnie Ci się w ręce nawet po latach intensywnego eksploatowania. Groty są świetnej jakości i starczają na pewno na dłużej niż te od taniochy za 50zł - myślę że koszta wymiany grotów w tańszych stacjach wyrównały by różnicę cen.

Poczytaj najlepiej opinie na różnych forach a przekonasz się, że to nie tylko moje zdanie 😉

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Po namowach trekera również i ja jestem szczęśliwym posiadaczem stacji Xytronic 369, Psotek3 jest nią polutowany, dokupiłem do niej grot tzw. minifalę, lutowanie procesorów smd tym grotem to czysta przyjemność, a efekt końcowy jest nie do odróżnienia od "fabrycznych" lutów. Fakt jest jeden, bardzo trudno się przesiąść z transformatorówki na "grzałkę", wiem po sobie, osobiście nie rozstaję się z moją lutolą 75/45W przy lutowaniu grubszych rzeczy, ale stacja do smd jest po prostu niezastąpiona.

Link do komentarza
Share on other sites

A co sądzicie o tej stacji http://www.allegro.pl/item774818299_stacja_lutownicza_936_led_miernik_uniwersaln_830d.html

lub o tej http://www.allegro.pl/item748759412_stacja_lutownicza_937_kolba_48w_450_st_cyfrowa_lcd.html

Czy taka do smd 2w jednym będzie dobra http://www.allegro.pl/item764218626_stacja_lutownicza_hotair_803_kolb_flux_asa_gw_fv.html pytam się bo przymierzam się do kupna stacji czy może będzie lepszy od tych wszystkich Xytronic 369. Proszę o radę.

Link do komentarza
Share on other sites

Jednak ja bym polecał Wellera TCP-24, mam w domu 2 sztuki i każda jest wyśmienitej jakości, od ojca weller z stacja zasilającą elwika (przeróbka), ma co najmniej 15lat, moja ma 2lata, a zasilacz ma pewnie z 15lat, z tym że jest to koszt 500-600zl, groty bardzo drogie, regulacja temperatury za pomocą zjawiska cuire. To jest zakup na całe życie, groty wytrzymią nie jedno, można po zakupie przejściówki stosować groty elwika, solomona, etc.

Nie polecam kolby czy stacje PT, Ayoue, są tandetnie wykonane, po prostu nie pasują mi w ręce, za to z PT, Ayoue polecam hotair, są jedne z najlepszych w tej cenie, mają bardzo dobry nadmuch sam mam PT 853, kumpel i kuzyn ma 963, żaden z nich się nie zepsuł, ale mi się w nich kolba nie podoba.

Polecałbym solomona miałem w ręku i jest dobry.

Link do komentarza
Share on other sites

Ja osobiście używam lutownicy gazowej Dremel'a i jestem z niej bardzo zadowolony.

Bardzo przyjemnie się nią lutuje a zestaw końcówek daje wiele ciekawych możliwości

wykorzystania tego sprzętu. Jeśli masz kasę i zamiar kupić przenośny sprzęt na lata to polecam.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.