Skocz do zawartości

Amazon PrimeAir - dostawa paczek w ciągu 30 min od zamówienia


Domol

Pomocna odpowiedź

Słyszeliście już co ogłosił Amazon? Otóż firma planuje rozwój w dość ciekawym kierunku. Stwierdzili, że przesyłka kurierem jest już trochę nudna i najwcześniej od 2015 roku zamierzają wysyłać paczki za pomocą dronów.

Nowy dostawca paczek

Wszystko ładnie, pięknie, w 2015 powinny wejść w życie przepisy regulujące taki transport, ale czy realizacja pomysłu będzie możliwa? 2015 brzmi odlegle, ale to już naprawdę niedługo. A przeszkód na drodze do sukcesu jest bez liku. Zastanówmy się na przykład jak miałaby działać nawigacja w tym systemie? Na filmiku poniżej możecie obejrzeć, że paczka ląduje tuż przed Waszymi drzwiami. W rzeczywistości jednak nie jest to takie proste.

Wszystko pięknie, ale czy jest to wykonalne? I opłacalne?

Współrzędne GPS są w stanie zlokalizować obiekt z dokładnością do ok 3-10 metrów. Trzeba do tego jeszcze uwzględnić wiele przeszkód, takich jak chociażby drzewa. Jak dron z naszą przesyłką ma sobie z nimi poradzić? Skąd pewność czy wyląduje akurat na naszej wycieraczce?

Innym aspektem, który budzi wątpliwości jest bezpieczeństwo. Jeśli dron ma unieść paczkę, która waży około 2,27 kg i utrzymać się z nią w powietrzu przez około 20 min to musi być wyposażony w potężne silniki i duże śmigła. Sami wiecie, ile szkody może przynieść wsadzenie palca w niewielką turbinę robota. A co jeśli ktoś nieuważny wpadnie na takiego robota? Już nie wspomnę o zwierzakach - kotach czy psach. Wszyscy mogą zostać poważnie poturbowani.

Chcielibyście dostać paczkę w ten sposób?

Widzicie jeszcze jakieś problemy? A może macie pomysły jak je rozwiązać? Wybaczcie mój pesymizm, bardzo chciałabym dostać paczkę dostarczona przez drony. Tylko nie jestem w stanie sobie tego na razie wyobrazić…

Źródło: http://spectrum.ieee.org/robotics

Link do komentarza
Share on other sites

Jest to nierealne, czas lotu takiego hexakoptera nie dość, że jest ograniczony czasowo to i jeszcze maksymalny ładunek również. Do tego w ciągu 30 minut nie zaleci dalej jak na max 20-30km i to pewnie przy bezwietrznej pogodzie. Do tego po takim locie nie miałby już energii na powrót 😋. Widziałem "loty" nawet 45 minutowe hexakopterów ale był to zawis i to w hali.

To co pokazują wygląda ładnie tylko na filmiku, ale jeszcze długo nie będzie to realne.

Link do komentarza
Share on other sites

A ja coś czuję, że liczba "kurierów" bardzo szybko by malała, a na ebay'u zaczęłyby się pojawiać niezwykle tanie bezszczotkowce, regulatory 3f, lipole, moduły GPS i płytki do sterowania quadcopterami 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Gdzieś czytałem, że asięg (dla lot i powrót) ma wynosić 16km. Łał, w dodatku to będzie dobrze działało tylko dla osiedli domów jednorodzinnych (czyli blokowiska nie) oraz jeśli dane centrum logistyczne będzie miało dany towar. Warto dodać, że centr nie budują w centrach dużych miast tylko na uboczu 😉

Ciekawe też co w przypadku deszczu czy wichury. No i jeszcze dochodzi problem przydomowych snajperów 😉

Aczkolwiek pomysł fajny i widać, że jest bardzo przyszłościowy - zrobotyzować pracę kuriera.

Link do komentarza
Share on other sites

To octacopter, a nie hexa.

O ile wiem, wykorzystują ArduPilota, w którym też odrobinę maczałem palce swego czasu 🙂

Jest tu bardzo dużo problemów (od wymaganej energii po kwestie bezpieczeństwa), ale kto nie próbuje, ten nie wygrywa. Kiedyś też było wiele problemów by wznieść się w powietrze. Od Ikara do braci Wright było sporo niepowodzeń i strat, a jednak dziś latamy nad głowami 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.