Skocz do zawartości

[Test/recenzja] Elektronika dla bystrzaków - Helion 2012


Treker

Pomocna odpowiedź

Po chwili przerwy wracam do recenzowania pozycji związanych z elektroniką i robotyką dostępnych na polskim rynku. W tej recenzji chciałbym opisać moje spostrzeżenia, po zapoznaniu się z książką dla początkujących elektroników, mowa o pozycji „Elektronika dla bystrzaków” wydanie II, której autorami są Cathleen Shamieh oraz Gordon McComb, tłumaczeniem pozycji na wersję polską zajął się Łukasz Piwko.

Książka ta nie jest ściśle związana z robotyką, jednak mam nadzieje, że moja opinia przyda się osobom, które mają braki w podstawowej, wymaganej wiedzy. Książek poruszających tę tematykę jest całkiem sporo, jedne zarzucają czytelnika masą teorii, inne ograniczają się wyłącznie do praktyki. Według mnie w każdej czegoś zawsze brakuje, aby była tą idealną.

Autorzy byli przygotowani na to, że odbiorcy nie będą zawsze czytać książki w całości, dlatego pozycja została napisana w taki sposób, że czytając rozdział o danym zagadnieniu znajdziemy w nim odesłania do innych powiązanych momentów z książki. Z jednej strony może to drażnić czytelnika, który zapoznaje się z całą książką, jednak z drugiej strony zdecydowanie ułatwia później odszukiwanie odpowiednich informacji. Przyjrzyjmy się dokładniej jak wygląda pozycja, która podzielona została na cztery główne część: „Podstawy elektroniki”, „Żeby się nauczyć, trzeba się ubrudzić”, „Przekuwani e teorii w praktykę” oraz „Dekalogi”.

Część I „Podstawy elektroniki”

Pierwsze 190 stron książki dotyczy podstaw elektroniki, znajdziemy tutaj informacje na temat samego prądu od strony fizycznej, omówiony został przepływ prądu, elektryczność, moc oraz wszystkie inne pokrewne pojęcia. Przedstawione zostały w sposób przystępny bez zbędnej teorii i matematyki. Do tłumaczenia zagadnień zastosowano wiele porównań, przykładowo do wody w rurach czy dzieci jedzących cukierki 🙂 Na pewno pozwoli to na lepsze zobrazowanie zagadnień, które mogą sprawiać trudność początkującym. Pojawiają się jednak takie pojęcie jak atomy i kwarki, omówienie półprzewodników typu p i n wymagało poruszenia tematu dziur elektronowych, dlatego wydaje mi się, że pozycja ta skierowana jest dla osób co najmniej ze szkoły średniej.

Omówione oczywiście zostały takie zagadnienia jak prawo Ohma oraz Joule’a. Połączenia równoległe oraz szeregowe, nie poruszano tematyki przekształceń typu gwiazda – trójkąt. Do każdej dawki teorii dodano proste zadanie, które pozwala zastosować „w praktyce” nabytą wiedzę. Oczywiście autorzy opisali w tej części podstawowe elementy bierne oraz aktywne, dodatkowo znaleźć tutaj można informacje na temat filtrów górno i dolnoprzepustowych. Dodano również podrozdział dotyczący układów scalonych, bramek logicznych oraz podstawowych układów takich jak NE555 czy 4017.

Część II „Żeby się nauczyć, trzeba się ubrudzić”

Kolejna część jak sama nazwa wskazuje co raz bardziej zbliża się do „brudzenia się”, czyli do praktyki. Omówione tutaj zostały najpotrzebniejsze narzędzia warsztatowe. Zajęto się również bezpieczeństwem, i tak o to możemy w książce znaleźć ciekawą tabelkę, która przedstawia zależność prądu przepływającego przez ciało człowieka od skutków jakie on wywołuje (od uczucia mrowienia, przez odczuwanie bólu aż do migotania serca).

Kolejny rozdział jest według mnie jednym z najważniejszych, ponieważ zajmuje się schematami ideowymi. Omówiono w nim podstawowe symbole oraz zasady czytanie schematów, co jak wiadomo przynosi najwięcej problemów początkującym.

Oczywiście nie mogło również zabraknąć, w tego typu pozycji, omówienia podstawowych sposóbów montowania układów elektronicznych, takich jak: z użyciem płytek stykowych czy uniwersalnych, przeznaczonych do lutowania. W rozdziale tym znajdziemy również informację na temat wykonywania podstawowych pomiarów miernikiem uniwersalnym, analizatorem stanów i oscyloskopem.

Część III „Przekuwani e teorii w praktykę”

Chyba najbardziej wyczekiwana część przez czytelników książki. To właśnie tutaj można zbudować swój pierwszy obwód elektroniczny. Mam wrażenie, że jednak jest to trochę za późno. Za nami 300 stron teorii i dopiero tutaj możemy coś stworzyć. Jak nie trudno się domyślać nie są to skomplikowane projekty. Ograniczamy się do przetestowania w praktyce prawa Ohma, ładujemy i rozładowujemy kondensatory, tworzymy prosty układ z użyciem NE555. Szczerze mówiąc trochę się zawiodłem na tej części. Liczyłem na więcej. Można było chyba skupić się na mniejszej ilości materiału, ale zająć się nim dokładniej.

Część IV „Dekalogi”

Jest to zbiór porad na różne tematy od związanych jeszcze ze sprzętem i elektroniką przez polskie oraz zagraniczne sklepy dla elektroników, a kończąc na zasobach internetowych, które warto odwiedzić.

Podsumowanie

Pozycja wydana została na białym papierze, jakość druku jest bardzo dobra. Cena książki jest również przystępna, ponieważ wynosi aktualnie 39zł. Niezdecydowanych zachęcam do zapoznania się ze spisem treści oraz dostępnym fragmentem. Szczegółowy opis znajduje się również na stronie wydawnictwa Helion.

Książka w mojej opinii jest dobrym wprowadzeniem do teorii elektroniki, jednak za mało w niej praktyki. Moja „idealna” książka poświęcona podstawom elektroniki powinna przeplatać teorię i praktykę – czego tutaj nie znalazłem. Obawiam się, że pierwsze 300 stron może zniechęcić początkujących. Jednak jest to lektura potrzebna, chyba autorzy mieli dobre przeczucie, że mało kto przeczyta książkę w całości. Dlatego uważam ją za dobrą pozycję do przejrzenia i sięgania do niej w odpowiednich momentach, aby uzupełnić własną wiedzę. Myślę, że razem z książką „Budowa robotów dla początkujących” stanowiłyby idealny duet i mogły wprowadzić w teoretyczne szczegóły elektroniki nowych adeptów tej sztuki.

Już niedługo po kilku książkach dla zaawansowanych (Inventor oraz programowanie ARM’ów) opiszę jeszcze jedną pozycję o podstawach elektroniki. Jeśli macie jakieś uwagi lub propozycje to zachęcam do dyskusji 🙂

elebys.jpg

Elektronika_dla_bystrzakow_Wydanie_II_elebys.pdf

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

W Helionie trwa aktualnie promocja świąteczna, w której można stworzyć własne zestawy 3 książek - jedną z nich otrzymacie za darmo! Oferta również dotyczy ebooków w księgarni EbookPoint!

Z tej okazji specjalnie dla czytelników Forbot-a, nigdzie nie publikowany fragment recenzowanej książki!

elebys_r11_F1_forbot.pdf

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.