Skocz do zawartości

[Test/recenzja] [Dla początkujących] Budowa robotów dla początkujących - Helion 2012


Treker

Pomocna odpowiedź

Wojtek, możesz poprzeć czymś swoją tezę co do tandetności tej książki? Przeczytałeś ją chociaż? Jeśli tak i uważasz, że jest zła tzn. że wiedziałeś o wszystkim co jest w niej poruszane. Niestety, ale wiele osób szczególnie młodych, początkujących ma całkowite braki w podstawach elektroniki oraz nie wie jak korzystać z potrzebnych narzędzi. W książce tej wszystko to jest dokładnie opisane i wyjaśnione, gdyby każdy miał tylko tak "tandetną" wiedzę to mam wrażenie, że 80% pytań początkujących nie musiała się tutaj codziennie pojawiać 🙂

Już po samym spisie treści można zauważyć, jak wiele rzeczy jest tam poruszane. Jest to swego rodzaju droga na skróty od "zera" do pierwszego robota, pomijając osobny etap nauki elektroniki.

Tak jak wspomniałem w recenzji, chociaż może tego nie doczytałeś, książkę polecam jako poradnik elektroniki/mechaniki, jako wstęp do budowy późniejszych robotów. Napisałem również, że nie uważam, aby przedstawiona tam konstrukcja była idealna.

Link do komentarza
Share on other sites

Szczerze mówiąc moja opinia bazuje na tych kilku stronach ,które są dostępne w pdf'ie. Ale jeśli treśc tam zawarta mnie nie zaciekawiła to boje się pomyślec co by było po tych kilkuset stronach które prowadzą do zbudowania... linefollower'a BEAM. Nie wiem jak ty ,ale ja mam ograniczony czas na zajmowanie się elektroniką itp - robię to głównie w wakacje i dlatego nie zamierzam tego czasu w ten sposób marnować - lepiej kupic książkę poświęconą konkretnemu zagadnieniu.

A tak wracając do pytania o sponsora. Rozumiem, że zakup był sponsorowany? Bo to wiele wyjaśnia na temat recenzji.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Jeśli wyrobiłeś sobie opinię na podstawie samego wstępu do książki, to w porządku Twoje prawo. Szkoda tylko, że z góry zakładasz jak wygląda reszta.

Nie wiem jak ty ,ale ja mam ograniczony czas na zajmowanie się elektroniką itp - robię to głównie w wakacje i dlatego nie zamierzam tego czasu w ten sposób marnować - lepiej kupic książkę poświęconą konkretnemu zagadnieniu.

Nie rozumiem o co Ci chodzi, skoro wiesz czego i skąd się uczyć to proszę bardzo, raz jeszcze powtarzam, że poradnik ten jest dla kogoś, kto chciałby momentalnie bez żadnego przygotowania zabrać się za pierwszego robota. Ciężko tworzyć porównania, gdyż jest to pierwsza książka tego typu na polskim rynku.

A tak wracając do pytania o sponsora. Rozumiem, że zakup był sponsorowany? Bo to wiele wyjaśnia na temat recenzji.

Ciężko to nazwać sponsoringiem, ale już 3 tygodnie temu w odpowiednim temacie podałem jakie książki otrzymałem do oceny od wydawnictwa Helion. Działa to na takiej samej zasadzie jak recenzję różnych modułów elektronicznych, które są u dostępne na Forbocie. Każdy ma prawo do własnego zdania i tworzenia teorii spiskowych... Nikt nie zmusza Cie do czytania tych recenzji lub/i kupowania danych produktów. Książkę pokazałem do przewertowania kilku początkującym osobom i jakoś nikt z nich nie ocenił jej w taki sposób jak Ty.

Link do komentarza
Share on other sites

Treker z mojego punktu widzenia (czytaj kompetnego zielonego odnośnie robotyki i mającego podstawy elektroniki) po przeczytaniu tego co jest udostępnione w pdf'ie bardzo mi się spodobało fajnie że każde zagadnienie jest w osobnym pod rozdziale dzięki czemu wszystko widać pięknie i przejżyście. Ale gdy zobaczyłem jej cenę to mnię zniechęciło, niestety wydać 69 zł na książke troszkę poraża ;/

Link do komentarza
Share on other sites

kreator, eh no niestety z tym masz rację. Jednak napisałem, że cena jest "dość niska", ponieważ trzeba to porównywać na tle podobnych publikacji. Niestety, ale książki techniczne są u nas jeszcze stosunkowo drogie.

Link do komentarza
Share on other sites

Wojtek, ja osobiście książki nie znam, nawet nie zajrzałem w spis treści, znam za to stronę jej autora. Budując przed prawie pięcioma laty mojego pierwszego linefollowera - Psotka, strona Davida Cooka była moją inspiracją. Informacje w niej zawarte pozwoliły mi zbudować mojego pierwszego robota. Niestety przeglądając stronę, ciągle napotykałem na informację, że jakiś temat jest lepiej opisany, bardziej rozwinięty w tej właśnie książce. Ile bym wtedy dał żeby ją sobie kupić i to jeszcze po polsku!

Dzisiaj jest ogrom informacji na forbocie, ale początkujący w dalszym ciągu pytają o to samo bo nie potrafią się odnaleźć w tym ogromie informacji. Wydaje mi się, że taka książka jest w stanie poprowadzić każdego za rękę i nauczyć jak zbudować pierwszego robota. Książki nigdy nie czytałem, ale gwarantuję, że to na pewno będą dobrze wydane pieniądze dla kogoś początkującego.

Link do komentarza
Share on other sites

Treker szkoda że nasze państwo nie finansuje takich książek np do bibliotek szkolnych ;/. Racja że cena stosunkowo niska w porównaniu z innymi tego typu książkami ale 60% zielonych (w tym nieraz ja) nie patrzy na inne książki. No cóż idą wakacje trzeba by się wziąć w końcu za budowę jakiegoś robota i być może dopiero wtedy docenię cenę tej książki.

Link do komentarza
Share on other sites

Tej pozycji nie miałem w ręku, ale miałem inne pozycje heliona. Są to zwykle dobre pozycje. Helion jak i wydawnictwo BTC robi bardzo dużo dla hobbystów. Jedynie można się zapytać dlaczego tak późno?

Edit:

Tego rodzaju sponsoring nie narzuca się tak jak reklamy na onecie. I dodatkowo świadczy o tym, że forum zostało zauważone przez osoby trzecie.

Kolejną rzeczą jest cena czy jest to tak dużo za wiedzę z 5lat studiów w pigułce ? Przecież nasze hobby jest drogie.

Link do komentarza
Share on other sites

Jedynie można się zapytać dlaczego tak późno?

Miejmy nadzieję, że to początek 🙂

Tego rodzaju sponsoring nie narzuca się tak jak reklamy na onecie. I dodatkowo świadczy o tym, że forum zostało zauważone przez osoby trzecie.

Nie podoba mi się to słowo "sposnoring" - trochę wyolbrzymia sprawę 🙂 Zauważyłem, że Helion ma w swojej ofercie nową ciekawą książkę, zapytałem czy nie chcieliby przesłać jej do recenzji i nawiązaliśmy taką współpracę 🙂 Ta recenzja tak jak inne pojawiają się głównie po to, aby powiększyć interesującą treść wortalu, przecież nikt nie płaci mi lub innym osobom, aby powstawały tutaj pozytywne recenzje 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Książki w ręku nie miałem, ale moim zdaniem ta książka jest dla kogoś kto może po raz pierwszy w życiu obcuję z elektroniką. Za dużo w niej podstaw. Ale tak początkujący jak najbardziej ok! Kiedyś widziałem w jakimś katalogu książkę po angielsku gdzie budowa robota była opisana na procku pic. Ruchome rami itp. Ogólnie to brak książki która by opisywała budowę robotów na jakimś wyższym poziomie.

Link do komentarza
Share on other sites

Mówisz że za dużo w niej "podstawy" no ale podstawa jest najważniejsza jeżeli autor zainteresuje nowicjusza tą podstawą to z chęcią i z większą chęcią weźmie się za bardziej skomplikowane zagadnienia. Ogólnie to co zauważyłem (nie wiem czy to prawda) że jest więcej poradników i książek o budowie robota podążającego wzdłużini a mało jest opisujących budowę robota kroczącego ( co jak dla mnie jest bardziej interesujące). A wracając do tematu to jak dobrze pójdzie to książke kupię w maju 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.