Skocz do zawartości

[Test/recenzja] Budowa robotów dla średniozaawansowanych - Helion


Pomocna odpowiedź

W ostatnim czasie miałem okazję zapoznać się z nową pozycją wydawnictwa Helion, na którą oczekiwało wielu z Was. Wielokrotnie na Forbocie pojawiały się pytania, kiedy światło dzienny ujrzy druga część książki Budowa robotów dla początkujących, której recenzja pojawiła się u nas jakiś czas temu. Teraz mam okazję przybliżyć wam pozycję Budowa robotów dla średniozaawansowanych.

UWAGA, to tylko wstęp! Dalsza część artykułu dostępna jest na blogu.

Przeczytaj całość »

Poniżej znajdują się komentarze powiązane z tym wpisem.

Untitled-1.png

Budowa_robotow_dla_srednio_zaawansowanych_Wydanie_II_budros.pdf

Link do komentarza
Share on other sites

Okiem początkującego:

Witam, elektroniką zajmuję się od jakiegoś pół roku, czytałem wcześniejszą książkę autora, od jakiegoś czasu czytam Budowę robotów dla średnio zaawansowanych.

Coś co odrzucało mnie w "budowie robotów dla początkujących", to fakt jednoczesnego opisania mechaniki i elektroniki praktycznej, wliczając lutowanie, obsługę miernika uniwersalnego, czym jest dioda led i tym podobne. Zamiast napisać na wstępie że przed przeczytaniem jego książki, należy zdobyć jakąś wiedzę w tej dziedzinie. David Cook, moim zdaniem popełnił błąd tłumacząc skrótowo działanie elementów elektronicznych, podczas gdy za mało poświęcił czujnikom (tylko fotorezystory), przekładnią, sterowaniem silnikami. Przez co osoba która przeczytała tylko jego książkę mogła stworzyć robota odtwórczo ze schematu, nie wnosząc nic od siebie. Jej sukces w moim przypadku, polegał na tym że przeczytałem 2 książki o elektronice dla początkujących, co pozwoliło mi, na dokładne zrozumienie wszystkich stron tej książki, jednak ujawniło bezcelowość rozdziałów o podstawach elektroniki. Gdyby nie ta wiedza, zbudował bym robota, nie za bardzo skupiając się na logice tego działania. Książkę zaliczam na duży plus, też po części na prawie całkowity brak konkurencji.

Jednak Budowa robotów dla średnio zaawansowanych, jest produkcją zdecydowanie ciekawszą, mimo że nie wszystkie rozdziały mnie dotyczą (jeszcze nie programuję mikrokontrolerów). Zatem skupiłem się na rozdziałach o czujnikach, zasilaniu i sterowaniu silnikiem. Dlatego powiem, mimo że mam kilka książek (zarówno o majsterkowaniu, jak i elektronice, i programowaniu) wydaje mi się że właśnie ta ma największą klarowność przekazu.

Mam tutaj na myśli, że wszystko jest napisane spójnie, logicznie, bardzo przyjemnie się to czyta. Autor wyraźnie zaznacza, że musisz nauczyć się programować na własną rękę, niestety po raz ponowny, powinno być zaznaczone że czytelnik powinien pogłębić swoją wiedzę z dziedziny elektroniki, za pomocą innych źródeł.

Przyszła pora na małe podsumowanie, jak dla mnie warto było wydać te 140zł na obie części, patrząc na zakres materiału. Z perspektywy czasu, w jakim przyswoiłem materiał, było by dużo ciężej bez nich. Jeżeli miałbym wybierać, z tych dwóch pozycji, wybrał bym pozycję dla średnio zaawansowanych, uprzednio wykonując jakiegoś światłoluba z forum. Po prostu twierdzę, że część podstaw elektroniki z poprzedniej książki nie miała sensu.

Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki za opinię 🙂

Czyli jednak nie tylko ja uważam, że druga część jest ciekawsze. Z drugiej strony nie byłbym, aż tak sceptycznie nastawiony do pierwszej części. Z założenia miała wprowadzać czytelnika w świat robotyki od zera, podstawy elektroniki były nieuniknione.

Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki za opinię 🙂

Czyli jednak nie tylko ja uważam, że druga część jest ciekawsze. Z drugiej strony nie byłbym, aż tak sceptycznie nastawiony do pierwszej części. Z założenia miała wprowadzać czytelnika w świat robotyki od zera, podstawy elektroniki były nieuniknione.

Zakupiłem tę książkę i cóż... tytuł "dla zaawansowanych" jest znacznie na wyrost.

Przez 1/4 książki autor opisuje jak wywiercić otwór czy jak frezować. To jest przepraszam poziom warsztatów w szkole średniej.

Potem zaawansowana elektronika, czyli opis oznaczeń rezystorów czy kondensatorów.

Może ktoś powie że się czepiam, może i się czepiam, ale tylko tytułu. To wszystko powinno być w tomie dla POCZĄTKUJĄCYCH. Poza tym książka ok, szczegółowe opisy typu jak zrobić uchwyt umożliwiający centryczne nawiercenie otworu w pręcie i inne przydatne "sztuczki".

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Jestem posiadaczem tej książki i z mojego punktu widzenia (totalnego amatora) jestem bardzo zadowolony z zakupu. Duża ilość zdjęć oraz ich dokładny opis pozwala zrozumieć o czym autor mówi.

Tylko jedna rzecz która mnie martwi to to że jest w niej napisane że jest ona dla osób które są średnio wtajemniczone w programowaniu , i tu mam pytanie który język polecacie na początek?

Dzięki tej ks ( po przeczytaniu około 3/4) dostałem ogromnej motywacji,determinacji do nauki programowania

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.