Skocz do zawartości

[Test/recenzja] [Komunikacja] Bluetooth KAmodBTM222


Elvis

Pomocna odpowiedź

Ciekawi mnie czy jest możliwość ustawienia go w tryb hosta, a nie klienta? Mam na myśli konkretny przykład: obsługa pada do PS3, czy dałoby go radę obsłużyć bezpośrednio z poziomu mikrokontrolerów przy pomocy tego modułu (np. do sterowania robotem).

Link do komentarza
Share on other sites

Jak najbardziej istnieje możliwość przełączenia w tryb master. Ja wykorzystałem tylko domyślne możliwości modułu, jednak za pomocą AT-komend można skonfigurować moduł w zależności od potrzeb.

Więcej informacji w datascheecie BTM-222: http://www.kamami.pl/dl/btm222_datasheet.pdf

Ale jak słusznie zauważył mog123 HCI nie jest obsługiwane. Czyli zostaje komunikacja po SPP.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Wprowadzasz teraz w błąd - BTM222 ma gotowy stos BT który obsługuje RFCOMM i profile SPP. Nie obsługuje HCI więc nie wykorzystasz go do podłączenia ani pada od PS3, ani Wiimote.

Link do komentarza
Share on other sites

Witam!

W najbliższej przyszłości zamieżam kupić ten moduł bluetooth.

Od dawna sterowanie robotem przez telefon było moim marzeniem 😅

Bardzo dziękuję autorowi za wyjaśnienie jak podłączyć ten drobiazg, ale i tak mam kilka istotnych dla mnie pytań.

Chcę podłączyć ten moduł do robota, którego właśnie kończe, a jest to Przepis na robota - w pełni programowalny Line Follower

A więc cytuję:

1.Czy jest to możliwe aby ten Line Follower i ten moduł były ze sobą połączone i korzystały z jednego uC? Chodzi mi oto że opróćz tego że robot jeździ po liniach mogę go kontrolować przez fona lub komputer. Albo chociaż mogę przełącznikiem wybrać czy ma być LF czy Zdalnie Sterowany.

2.Jeśli jest to możliwe to jak złożyć program. Mam przykładowy program do tego LFa z artykułu w linku wyrzej, i mam przykładowy program do sterowania tym modułem z tego atykułu. Jak to połączyć aby i ten i ten działał. No myślę że rozumiecie o co mi chodzi 😕

3.Domyślam się, że aby podłączyć ten moduł do tego mojego robota muszę przeciągnąć dwa kabelki do pinów 2 i 3 ATmegi8.

Procesor KAmodBTM222

TXD <---> RXI

RXD <---> TDO

Ale co z bateriami? Czy muszę odzielnie zasilać i Line Followera i moduł KAmodBTM222??

Czy można jakoś zrobić aby z jednego koszyczka z bateriami (poprostu więcej V) korzystał i moduł i LF??

4.To samo co wyżej tylko dotyczy serwomechanizmów. Nie chcę robić drugiego robota tylko udoskonalić tego jednego. A więc chcę do niego podłączyć oto ten moduł sieci bezprzewodowej bluetooth. I proszę o wyjaśnienie jak to zrobić.

/Mam nadzieję że wszyscy mnie zrozumieli. Poprostu ten moduł chcę dołączyć do mojego robota. Aby był jeden mostek, jeden uC i 2 serva. Widziałem już różne roboty wielofunkcjne ( np.zdalne sterowanie z odbiadłem i LFem) działające na jednym uC najczęściej ATmega8.

Jeśli ktoś mi pomożę gwarantuję piwo, mój szacunek i będe naprawdę bardzo bardzo wdzięczny.

\pozdrawiam i bardzo proszę o pomoc

Link do komentarza
Share on other sites

1. No jasne że tak! 🙂

2. Cudownego połączenia programów nie będzie. Nie widziałem anie jednego ani drugiego. Musisz przenieść funkcjonalność jednego do drugiego. Bez umiejętności programowania nie da rady.

3. Podłączasz RX do TX i TX do RX. BTM zasilany jest 3.3V, a baterie robota mają zapewne większe napięcie. Jeżeli mają 5V lub więcej możesz urzyć stabilizatora napięcia 3.3V (ok 2-3zł)

np. LD1117V33 zeby uzyskać napięcie 3.3V

4. O ile dobrze rozumiem o co chodzi: serwa też można podłączyć. Zasilać można przez stabilizator napięcia 5V (np 7808). Podłączyć można pod pin z wyjściem PWM lub dowolne inne wyjście i zorbić softowy PWM. Znów wymagana będzie przeróbka programu.

EDIT: zapomniałem dodać: w moim podpisie pod tym postem jest link do mojego... powiedzmy pojazdu. wykorzystuje on bluetooth, serwo, dwa silnii i atmegę i zasilany jest baterią 11.1V

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

wsowa dam ci piwo bo się starałeś, a ja obiecywałem. Każda pomoc się liczy, ale szczerze przyznam że nic z tego nie zrozumiałem.

Byłbym wdzięczny gdybyś mi to bardziej, dokładniej i w "języku" początkujących na średnim etapie wiedzy 😐 wyjaśnił.

Co do wyglądu, programu, połączeń kabli i innych funkcji mojego robota nie muszę nic mówcić bo zrobiłem go dokładnie z poradnika od Nawyka w linku wyżej.

Co do pkt.3 to moduł KAmodBTM222 ma już zainstalowany stabilizator na 3.3V. Więc nie trzeba nic dodawać, wystarczy odpowiednio ustawić zworkę.

No właśnie! Ja chcę kupić cały moduł KAmodBTM222 a nie sam BTM222.

Pytanie tylko jak go odpowiednio podłączyć i jak napisać program. Właściwie złożyć bo do obu rzeczy mam przykładowe programy.

Link do komentarza
Share on other sites

Witam!

Ja też pracuję nad robotem ( w zasadzie to już go prawie skończyłem bo sterowanie z komputera " po kablu " działa i robot czeka już tylko na jakieś koła ( nie wiem z czego zrobić a wolałbym raczej nie z zakrętek od słoików 🙂 ) ). Po przeczytaniu tego postu zamówiłem wczoraj ten moduł i jak jutro wyślą to we wtorek powinien być 🙂 Przygotowałem już odpowiedni wsad do robota i mam aplikację na komórkę. Jak podczas prób wszystko pójdzie OK to za jakiś czas mam nadzieję, że będe mógł zaprezentować mojego robocika 🙂. Macie jakieś pomysły na koła? Będą musiały być większe bo serwa choć mocne to jednak nie takie szybkie 🙂 Z czego i jaki można zrobić fajne koła ? Aha i jeszcze jedno pytanie do autora tematu. Ściągnąłem program NetBeans i JDK 6.0 i gdzie mogę znaleźć ten przykładowy program z modułem bluetooth i jak już napiszę program to w jaki sposób go skompilować na format jar tak zeby po wsadzeniu na komórkę działał ?

Pozdrawiam

Electrik_eye

Link do komentarza
Share on other sites

OK. Mam już moduł. Ale mam z nim problem. Do procka dałem taki program:

Dim B As Byte

Cls

Lcd "Kody klawiszy"
Lowerline
Lcd "Nacisnij klawisz"

Do

B = Inkey()

If B > 0 Then
Cls

Lcd "Kod klawisza:" ; B
Lowerline
Lcd "Znak: " ; Chr(b)

End If

Loop

End

Jaki w terminalu Bascom daję port COM3 ( moja płytka testowa ) no to normalnie po naciskaniu jakiś klawiszy na klawiaturze laptopa na wyświetlaczu LCD pojawia się jaki jest to znak i jego kod ASCII. Ale jeśli łącze się przez zewnętrzny bluetooth ( wpinany do USB komputera ) i łączę się z tym modułem bluetooth Kamodbtm222 i w terminalu bascoma daję port COM11 ( tam się zainstalował ) to łączy się ale obojętnie co bym nie naciskał to zawsze kod ASCII to 252, 224 lub 28 i nic więcej tylko z tych 3. Nie wiecie co może być tego przyczyną ? Byłbym bardzo wdzięczny za pomoc 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Witam ponownie!

A więc po kolei. Za świetne opisanie i przedstawienie modułów autorowi tematu stawiam piwo. Drugie stawiam użytkownikowi mirekk36 za to, że cierpliwie i wiele razy tłumaczy co trzeba i to pomimo mojego zagmatwanego opisu problemu, który przedstawiłem 🙂 Teraz jestem pewny, że moduł jest sprawny. Nie wszystko mi zadziałało no ale po kolei jak już napisałem 🙂 Wreszcie domyśliłem się, że polecenia które przesyłałem leciały do procesora a nie do modułu ( moduł podłączam przez zestaw uruchomieniowy dla ATmega16/32 firmy And-tech ) i dopiero po wyjęciu procka i odpowienim podłączeniu lini TxD i RxD odpaliłem terminala Bacoma ustawiłem Port COM3 ( tam mam płytkę po podpięciu na kablu ) prędkość 19200, 8, n 1. Wpisałem AT (enter) no i wypisał mi wymażone "OK" 🙂 następnie wpisałem ATN? i napisał mi KAmodBT demo ( widocznie echo było już wyłączone ) ale i tak wpisałem dla pewności ATE0 i też wpisał OK. Jedyne co mi nie działało to połączenie przez bluetooth który jest na porcie COM11 no ale skoro działa sam moduł to tu pewnie też się coś poradzi. Jedyne co po otworzeniu połączenia to, że dioda świeci to znaczy, że jest połączenie no ale i tak z wyników jestem zadowolony i będę dalej pracował.

Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedzi 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.