Skocz do zawartości

[Programowanie] O programatorach dla AVRów słów kilka...


Pomocna odpowiedź

Dopisz, że w przypadku posiadania Windows 7 (x64) i USBasp trzeba przy starcie komputera wcisnąć F8 i dać "Wyłącz wymuszanie podpisów sterowników" trzeba to robić przy każdym starcie.Przynajmniej u mnie bez tego windows nie rozpoznaje urądzenia.

EDIT:Zaktualizowana formułka.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Brak tu jednego z najpopularniejszych progów na USB, klona STK500v2, który kosztuje około 50zł.

Co do często spotykanych problemów to jest jeszcze połączenie mas programatora i układu programowanego, wielu o tym zapomina i mają później problemy.

Link do komentarza
Share on other sites

Jeśli jednak nie posiadamy portu LPT, to zbyt dużego wyboru nie mamy i musimy programator zakupić. Ewentualnie możemy poprosić znajomego który posiada programator, aby zaprogramował nam układ programatora.
są też avry ze sprzetowym usb które można zaprogramować od razu przez usb i projekty programatorów na nich.
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

O.. a może kolega coś więcej o tym programowaniu AVRa przez USB napisać. Bo to że są AVRy z USB to wiedziałem, ale że mają fabrycznie bootloader, pozwalający je tak programować nie.

No i jakie oprogramowanie do tego użyć ?

Link do komentarza
Share on other sites

Dopisz, że w przypadku posiadania Windows 7 (x64) i USBasp trzeba przy starcie komputera wcisnąć F8 i dać "Wyłącz wymuszanie podpisów sterowników" trzeba to robić przy każdym starcie.Przynajmniej u mnie bez tego windows nie rozpoznaje urądzenia.

U mnie jest to samo, ale przy włączaniu kompa klikam esc, by wyświetloiło się jakieś tam menu, kilkam enter by z niego wyjść, a następnie szybko klikam 3 razy f8 - inaczej nie działa, i najgorsze jest to, że trzeba to robić przy każdym starcie kompa.

Link do komentarza
Share on other sites

W temacie:

1. Problemy z podpisywaniem sterowników:

http://and-tech.pl/forum/viewtopic.php?t=968#2085

2. Nie uwzględniony w artykule, a moim zdaniem najlepszy programator dla amatorów:

http://diy.elektroda.eu/programator-usbtiny-mkii-slim/

[ Dodano: 03-05-2012, 09:17 ]

O.. a może kolega coś więcej o tym programowaniu AVRa przez USB napisać. Bo to że są AVRy z USB to wiedziałem, ale że mają fabrycznie bootloader, pozwalający je tak programować nie.

No i jakie oprogramowanie do tego użyć ?

Co do tej kwestii to niektóre AVR (np. AT90USB162) mają sprzętowy interfejs USB i fabrycznie wgrany, dostarczany przez producenta bootloader DFU. W taki sposób, aby układ zaprogramować wystarczy zewrzeć podczas resetu procesora (podłączonego do komputera) pin HWB (Hardware Boot Loader) - procesor jest widoczny w systemie z podpisanymi sterownikami jako urządzenie DFU, potem uruchamiamy na PC program Atmel Flip i za jego pomocą łączymy się z procesorem i możemy zmieniać wsad. Więcej w linku numer 2 - dokładnie tego sposobu używamy przy wgrywaniu/zmianie firmware tego programatora.

Link do komentarza
Share on other sites

Bootloader jest ciekawym rozwiązaniem. Z 8-bitowych mikrokontrolerów ATMELa (z wyłączeniem rodziny ATXmega) sprzętowy interfejs USB mają tylko:

  • AT90USB1286
  • AT90USB1287
  • AT90USB162
  • AT90USB646
  • AT90USB647
  • AT90USB82
  • ATmega16U2
  • ATmega16U4
  • ATmega32U2
  • ATmega32U4
  • ATmega8U2

Wykorzystujecie bootloader w swoich konstrukcjach?

Link do komentarza
Share on other sites

Ja wykorzystuję bootloadery takie wgrywane samemu do procka bardzo często, na razie tylko na UART. Co do takich fabrycznie zaimplementowanych to miałem z nimi styczność tylko przy LPC1114, w sumie działa to niemal identycznie, tyle że nie musimy wgrywać tego boota, bo już tam siedzi. Bardzo wygodne rozwiązanie, ograniczamy ilość przewodów, po przewodach UART'u możemy zarówno programować jak i komunikować się.

Link do komentarza
Share on other sites

Ja wykorzystuję bootloadery takie wgrywane samemu do procka bardzo często, na razie tylko na UART. Co do takich fabrycznie zaimplementowanych to miałem z nimi styczność tylko przy LPC1114, w sumie działa to niemal identycznie, tyle że nie musimy wgrywać tego boota, bo już tam siedzi. Bardzo wygodne rozwiązanie, ograniczamy ilość przewodów, po przewodach UART'u możemy zarówno programować jak i komunikować się.

A jak jest z szybkością programowania przez USART? No i ile zajmuje taki bootloader?

Link do komentarza
Share on other sites

O.. a może kolega coś więcej o tym programowaniu AVRa przez USB napisać. Bo to że są AVRy z USB to wiedziałem, ale że mają fabrycznie bootloader, pozwalający je tak programować nie.

No i jakie oprogramowanie do tego użyć ?

Program wrzucasz przez program FLIP dostępny na stronie atmela. Ja robiłem sobie tak klona avr isp mk2.

Link do komentarza
Share on other sites

Ja wykorzystuję bootloadery takie wgrywane samemu do procka bardzo często, na razie tylko na UART. Co do takich fabrycznie zaimplementowanych to miałem z nimi styczność tylko przy LPC1114, w sumie działa to niemal identycznie, tyle że nie musimy wgrywać tego boota, bo już tam siedzi. Bardzo wygodne rozwiązanie, ograniczamy ilość przewodów, po przewodach UART'u możemy zarówno programować jak i komunikować się.

A jak jest z szybkością programowania przez USART? No i ile zajmuje taki bootloader?

Szybkość programowania zależna od prędkości uart i zastosowanego bootloadera. Co do bootloadera FLIP to działa chyba nawet nieco szybciej niż ISP, ale nie robiłem nigdy specjalnych testów. Ile zajmuje bootloader? Zależy jaki i na jaką architekturę. Zwykle od 256B (wersja Mirka: http://atnel.pl/oprogramowanie-pc/mkbootloader ) do 2048B (mniej optymalne bootloadery lub bootloadery korzystające np. z karty SD).

Link do komentarza
Share on other sites

Artykuł spoko, ale myślę, że powinieneś bardziej skupić się na opisie programatorów dostępnych w sklepach. Czyli na ich zaletach i wadach. Gdzie można je kupić, za ile, jakie mikrokontrolery można nimi programować, czy są kompatybilne z różnymi środowiskami takimi jak AVRStudio, TrueStudio itp, jak wgrać nimi program do mikrkontrolera, czy ich firmware są automatycznie uaktualniane itp.

Pamiętam, że gdy ja zaczynałem swoją przygodę z procesorami AVR, to właśnie tych informacji szukałem. Wszyscy moi koledzy, którzy sami próbowali polutować swoje programatory już dawno zrezygnowali z tego hobby, ponieważ tracili za dużo czasu na walkę z programatorem. Dlatego polecam kupić swój pierwszy programator, a unikniecie wielu rozczarowań (chyba, że mieliście już styczność z mikroprocesorami).

Ja mogę polecić dla procesorów AVR programator AVRISP MKII, który jest wspierany przez AVRStudio. Firmware można aktualizować automatycznie ze środowiska AVRStudio. Posiada wejście USB, co w dzisiejszych czasach jest chyba standardem. Cena to około 140zł w polskich sklepach + przesyłka. Można nim programować bardzo dużo 8 bitowych procesorów z rodziny AVR (ja używałem tylko do ATmegi16 i 32). Posiada także ciekawy system informacyjny, różnego koloru diody informują użytkownika np. o braku zasilania w układzie, albo nieprawidłowym podłączeniu programatora co jest naprawdę niesamowitym ułatwieniem dla początkującego.

Dla STM32 polecam ZL30PRGv2 z Kamami cena 89zł+ przesyłka. Jest to programator JTAG obsługiwany przez TrueStudio jako ST-Link. Posiada wejście USB i własny program umożliwiający wgranie programu do procesora.

Fajnie jakby wszyscy opisali swoje programatory ich zalety i wady oraz do jakich procesorów ich używacie. Wtedy można by zebrać te informacje i stworzyć jakiś artykuł użyteczny dla początkujących.

Jeśli chodzi o początkujących, to zamiast programatora kupcie sobie płytkę startową, z polutowanymi układami, którą można programować bez programatora za pomocą USB lub RS232 oraz dobrą książkę, która wyjaśni wam krok po kroku co i jak. Ewentualnie poproście kolegę, który już to robił aby wam pomógł. Dopiero gdy wkręcicie się w programowanie, to kupcie sobie płytkę stykową lub uniwersalną oraz lutownicę i programator do danego procesora. Zapoznajcie się ze standardowymi obudowami i wyglądem różnych podzespołów. Następnie stwórzcie prototyp swojego urządzenia, a jak wszystko będzie ładnie śmigać, to nauczcie się tworzyć płytki PCB domowym sposobem za pomocą Egela lub DipTrace. Nie próbujcie przeskoczyć tych etapów, bo szybko się zniechęcicie. Na wszystko jest czas i do wszystkiego trzeba dojrzeć. Po przejściu wszystkich tych etapów zaczyna się dopiero zabawa.

To chyba na tyle z mojej strony 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.