Skocz do zawartości

[Dla początkujących] Programowanie AVR przy pomocy SinaProg (nakładka na avrdude)


Nawyk

Pomocna odpowiedź

Artykuł oczywiście nie jest konkursowy, po prostu mam dosyć tłumaczenia na PW krok po kroku co i jak zrobić 😉 Bardziej łopatologicznie już się chyba nie da...

Jest to kopia artykułu z mojej strony internetowej: Programowanie AVR przy pomocy SinaProg

Programowanie AVR przy pomocy SinaProg (nakładka na avrdude)

1. Pobieramy SinaProg z załącznika, lub szukamy sobie nowej wersji (wystarczy wpisać w google "sinaprog").

2. Wypakowujemy archiwum np. na Pulpicie i uruchamiamy plik SinaProg.exe.

3. "Poszerzamy" okno programu, żeby widzieć więcej informacji:

4. Wybieramy w polu (1) nasz programator podłączony do komputera (nic nie szkodzi, jeśli nie mamy pewności), a w polu (2) port, do którego jest podłączony (można to sprawdzić we właściwościach Mojego Komputera, zakładka Menedżer Urządzeń):

5. Wybieramy mikrokontroler, który chcemy zaprogramować (i który jest już połączony z programatorem):

6. Sprawdzamy czy wszystko jest dobrze ustawione, powinniśmy otrzymać konkretną sygnaturkę (inną dla różnych mikrokontrolerów) i informację, że fusebity są ustawione prawidłowo:

💡 Jeśli to się nam nie uda, to metodą prób i błędów zmieniamy ustawienia programatora (po szczegóły odsyłam do jego instrukcji obsługi), klikając "search" by sprawdzić.

Nie działa? Bez paniki! Statystycznie najczęstszym powodem są:

błędy w połączeniach (przerwy lub zwarcia, tzw. zimne luty, uC odwrotnie włożone w podstawkę itp.)

nieprawidłowo skonfigurowany programator (brak sterowników, złe ustawienia BIOS w przypadku STK200 itp.)

zablokowany lub uszkodzony uC; bez odpowiednich narzędzi jedynym wyjściem pozostaje niestety zakup nowego

7. [kompletnie początkującym radzę zignorować ten punkt] Ustawiamy fuse bity na takie, które odpowiadają naszemu programowi (przypominam o podłączeniu zewnętrznego rezonatora jeśli wybieramy opcję "Ext.Crys.") i programujemy je.

 

💡 Zależy nam na potwierdzeniu weryfikacji, żeby mieć pewność, że nic nie spapraliśmy 😉

8. Wybieramy nasz skompilowany wcześniej program (plik z rozszerzeniem *.hex):

9. Programujemy nasz mikrokontroler:

💡 Po raz kolejny upewniamy się, że weryfikacja przebiegła pomyślnie (wszystko wgrało się bez błędów).

Powodzenia 😉

SinaProg_1.4.5.10.rar

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.