Skocz do zawartości

[Test/recenzja] Embedded Linux - test modułu MMnet1001 cz.2 - IDE


Elvis

Pomocna odpowiedź

W poprzedniej części przedstawione zostały główne funkcje modułu MMnet1001.

Po teście, producent (Propox) dostarczył płytę ze skonfigurowanym środowiskiem programistycznym (IDE).

Do programowania potrzebny jest odpowiednio przygotowany Linux zainstalowany na komputerze PC. Przygotowanie takiego środowiska samemu zajmuje sporo czasu, wymaga dobrej znajomości Linux-a i nieco wysiłku. Obecnie możemy dostać wszystko gotowe w postaci obrazu maszyny wirtualnej (VirtualBox).

Aby rozpocząć programowanie wystarczy jedynie pobrać odpowiedni program, postępować zgodnie z instrukcją i po krótkim czasie mam gotowy wirtualny system przygotowany do pracy.

Producent dostarczył przykładowy program do komunikacji przez port szeregowy, kross-kompilator (SDK) dla płytki, a co najważniejsze gotowe skrypty dla makefile. Dzięki skryptom programowanie, albo raczej uruchamianie jest o wiele łatwiejsze.

Wystarczy wydać polecenie 'make', aby skompilować program i skopiować go na moduł MMnet1001.

Pozostaje już tylko uruchomić program i sprawdzić jak działa.

Z modułem dostarczany jest przykładowy program migający diodą na płytce.

Niestety nie udało mi się uruchomić dostarczonego obrazu pod systemem Windows. W przypadku Linux-a wszystko działa pięknie.

Teoretycznie tak samo powinno być pod kontrolą MS Windows.

Problem pojawia się podczas uruchamiania Linux-a na emulatorze. Pojawiają się błędy dostępu do dysku, system nie startuje poprawnie. Pomimo prób naprawiania za pomocą fsck nie udało mi się uzyskać działającego IDE pod Windows.

Trzeba się pogodzić z faktem, że chcąc programować pod linux-a, należy na nim pracować.

Kolejną wadą rozwiązania jest zmniejszenie wydajności. O ile w przypadku kompilacji krótkich programów nie ma to znaczenia, o tyle kompilacja jądra na emulatorze wydaje się nie mieć sensu.

Jednak dostarczone IDE nie jest bezużyteczne.

Po pierwsze można w miarę łatwo rozpocząć tworzenie własnych programów. Na pewno o wiele łatwiej niż konfigurując wszystko samemu.

Po drugie, gdy już trochę poznamy dostarczone narzędzie, możemy własnego Linuxa skonfigurować według dostarczonych przykładów.

W moim przypadku skorzystałem z tej drugiej opcji.

Zalety:

IDE znacznie ułatwia rozpoczęcie programowania dla modułu MMnet1001

Środowisko jest gotowe do pracy, nie wymaga konfiguracji

Wykorzystanie dostarczonych skryptów usprawnia pracę

Wady:

Nie działa emulacja pod Windows

Emulowany system jest wolniejszy i zajmuje dużo zasobów komputera

Podsumowując dostarczone IDE jest bardzo wygodnym narzędziem. Pozwala na łatwe rozpoczęcie przygody z Linux-em na urządzeniach MMnet100x.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.