Skocz do zawartości

[Dla początkujących] Zasilanie robotów, czyli jak i czym karmić robota.


Mihau

Pomocna odpowiedź

Jeśli to ma być artykuł to nie używaj takich słów jak "procek" tylko procesor, będzie bardziej profesjonalnie. 🙂

Jeśli to jest artykuł na konkurs, to rozbuduj go tak jak napisałeś, a dostaniesz mój głos. Według mnie najlepszy jak do tej pory "artykuł konkursowy."

Link do komentarza
Share on other sites

Podobnie jak nes86 uważam, że jest to najlepszy artykuł konkursowy, który do tej pory się ukazał - a raczej będzie, jeśli dodasz informacje na temat umieszczonych pod koniec zagadnień.

Od siebie dodał bym tylko, że choć 7805 jest jednym z najpopularniejszych i najtańszych stabilizatorów na 5V, to jest już dinozaurem i pojawiają się coraz doskonalsze, o znacznie lepszych parametrach. Warto też wspomnieć o różnych wersjach 7805 - prócz 78L05 są także 78T05 i 78S05 na wyższe prądy.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Owszem, masz rację, jednak chodziło mi tylko o zaznaczenie tego, że spadki napięcia występują przy obciążeniu i dlaczego tak jest.

Widzisz.. ja jestem samoukiem i wielu rzeczy nie wiem i z wielu istnienia sobie nie zdaję sprawy. Dopiero skończyłem podstawówkę, Ty na pewno masz już wykształcenie wyższe, więc dla mnie te regresje liniowe, aproksymacje,czy też metody najmniejszych kwadratów są czarną magią. Pisanie tego artykułu jest dla mnie szansą na zgłębienie wiedzy na dany temat, a dodatkowo podzielenie się wynikami poszukiwań z innymi. Piszę go zarówno dla siebie jak i dla innych, więc komentarze nie są tu po to, żeby mi ułatwić sprawę, czy też zrzucić robotę nam kogoś innego. Chodziło i tylko o wychwycenie pewnych błędów merytoryczno-technicznych lub rzucenie haseł, co by się jeszcze mogło znaleźć w artykule.

Artykuł dla ludzi, a nie ludzie dla artykułu.

Fakt, faktem lepiej by było, gdybym wrzucił gotowy artykuł, ale ponieważ edytor postów tutaj daje mi różne przydatne możliwości, wygodniej mi było tu pisać zwłaszcza, że mogę na bieżąco sprawdzać jak to będzie ostatecznie wyglądać.

A co do szacowania... powołuję się na inne źródła, nie są to moje szacunki, zdaję sobie sprawę od ilu czynników zależy potrzebna powierzchnia do wyemitowania danej energii.

Link do komentarza
Share on other sites

Uff... Skończyłem, artykuł został rozszerzony o to, co pisałem, z wyjątkiem bibliografii, gdyż obecnie nie mam dostępu do historii komputera, na którym powstała większość tekstu, poza tym nie wzorowałem się na żadnym istniejącym tekście, tylko wyszukiwałem potrzebne informacje.

Zapraszam do lektury, wszelkie zastrzeżenia merytoryczno-techniczno-estetyczne proszę zgłaszać jak najszybciej, ponieważ od weekendu nie będę miał dostępu do internetu do końca wakacji.

Link do komentarza
Share on other sites

A ja takie pytanie mam,
Artykuł o zasilaniu, więc na temat:

Czy należy rozdzielać układy zasilania napędów od logiki?

Czy ma to sens w małych robotach?

Jeśli tak, to jakie proponujecie rozwiązania?

Dzięki 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Oczywiście, że to ma sens. Silniki wprowadzają duże zakłócenia. Poza tym, to niejednokrotnie pobierają spory prąd, co skutkuje wydzielaniem się sporej mocy na stabilizatorze.

Zależy to rozumiesz, przez mały robot 😋

Link do komentarza
Share on other sites

Mały, czyli małe moce silników - stosunkowo małe zakłócenia.

W takim razie, czy zasilać z tego samego źródła(akumulatora), czy też z oddzielnych?

Jeśli z tego samego, to czy rozdzielić zasilając każde z oddzielnego układu stabilizującego napięcie, czy w jakiś inny sposób?

Szczególnie interesują mnie wasze doświadczenia.

Link do komentarza
Share on other sites

Najlepiej dać dwa stabilizatory -...drugi na silniki.

Nie no, bez jaj. Stabilizator na silniki? Takich rzeczy się nie powinno robić. No chyba, że mówimy o serwach ze względu na ich elektronikę.

Generalnie warto się próbować odizolować od źródła największych zakłóceń: silników, czujników działających impulsowo (np. Sharpy) i innych urządzeń pobierających prąd impulsowo. Ale zwykle powinno starczyć oddzielne prowadzenie mas oraz oddzielne stabilizatory + kondensatory ceramiczne i ew. low ESR.

Link do komentarza
Share on other sites

Czy macie jakieś źródło odnośnie maksymalnego prądu rozładowywania akumulatorów żelowych? Artykuł wspomina że może być bezpiecznie nawet do 50C, ale jakoś nie mogę znaleźć takich danych na stronach sklepów czy producentów. Da się gdzieś znaleźć charakterystykę prądowo-napięciową takich akumulatorów?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.