Skocz do zawartości

[Dla początkujących] Prosty światłolub


Tolo

Pomocna odpowiedź

Poprawiłem kawałek pisowni. Resztę zostawiam dla Ciebie. Spacje stawiamy po znakach interpunkcyjnych (to samo tyczy się nawiasów), a nie przed - razi to po oczach 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Cześć,
bardzo przydatny artykuł dla początkujących, czyli takich jak ja 🙂. Mam 2 pytanka co do schematu:

1. Czy mogę użyć fotorezystor zamiast fototranzystora bez żadnych zmian?

2. Czy trzeba stosować te diody przy silnikach (bo aktualnie takich nie posiadam) lub jakoś je zamienić ? W jakim celu ona tam jest?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Raczej powinieneś. Spójrz na mojego światloluba też je zastosowałem ;] Lepiej dmuchać na zimne.

Możesz zastosować 1N4148, lub schottky np. 1N5817.

Co do zamiany fototranzystora na fotorezystor to chyba możesz.

Link do komentarza
Share on other sites

Możesz zamienić fototranzystor na fotorezystor ale wstaw szeregowo z nimi potencjometry (tak jak na schemacie. Będziesz mógł regulować czułość układu )

Link do komentarza
Share on other sites

Co do diod, w przypadku światloluba, są one moim zdaniem zbędne. Tranzystory nie są kluczowane PWM'em, silniki nie zmieniają gwałtownie kierunku obrotów - ogólnie prądy indukcyjne nie stanowią tak dużego zagrożenia.

Link do komentarza
Share on other sites

Wczoraj zbudowałem ten układzik. Wszystko działa, ale niestety ze słabym efektem ;/. Żeby ruszył muszę użyć jak najjaśniejszej latarki jaką mam i przystawić ją do samych fotorezystorów. Co trzeba zrobić, żeby światłolub działał z normalnej odległości?

Link do komentarza
Share on other sites

flexi, spróbuj wyregulować potencjometrami - raz w jedną stronę raz w drugą aż znajdziesz najlepsze ustawienie:) No chyba że chodzi o to że silniki się kręcą pełną parą a robot stoi w miejscu, to wstaw zdjęcia osiek śliników i całego robota (ustawienie silników względem konstrukcji). 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

No właśnie podstawowy układ odznaczał się kiepską czułością dlatego zrobiłem II wersje elektroniki opartą o ten schemat :

Układ działa bardzo dobrze co widać na filmiku.

Link do komentarza
Share on other sites

Od bardzo dawna miałem pobawić się tym rodzajem napędu, oczywiście budowa odkładana w nieskończoność. Ten artykuł zainspirował mnie do budowy tego:

Złożyłem to + płytkę (w fazie testów) w jedno popołudnie.

Zamiast pracować nad swoim MS ja bawię się w budowę robota z części za free 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.