Skocz do zawartości

[Dla początkujących] Pozyskiwanie części z niepotrzebnego sprzętu domowego


GAndaLF

Pomocna odpowiedź

Na prawdę dobry artykuł 😉 Mimo, że wiedziałem o wszystkich tych urządzeniach i tym, co się w nich znajduje, to miło mi się go czytało. Gratuluję 😉

Z tymi silnikami krokowymi i przekładniami z obiektywu aparatu cyfrowego mnie zaskoczyłeś. Wiedziałem o czymś takim, ale o ich ilości nie zdawałem sobie sprawy. Teraz tylko załapać jakiś stary aparat i do rozbiórki 🤣

Link do komentarza
Share on other sites

Otóż okazuje się, że całkiem sporo przydatnych rzeczy. Po pierwsze może to być ekran LCD. Wyświetlacze tego typu zwykle używają interfejsu SPI i są całkiem proste w obsłudze. Dodatkowym atutem tego typu wyświetlaczy jest fakt, że taki sam sterownik ekranu montowano w wielu modelach telefonów pochodzących z podobnego okresu.

Dla mnie jest to takie bardzo chybotliwe stwierdzenie. Sam wyświetlacz z Nokii 3310 może przybić gwoździa w tej postaci.

Problem rozwiązalny oczywiście, jak się wie jaki jest sterownik w Chińskiej nokii 3310.

Wyświetlacze z Simensa podobnie, aczkolwiek tu trzeba widzieć że są aż 3 wersje z różnymi sterownikami na pokładzie, Hitachi, Epson i Sharph. które nie są ze sobą kompatybilne / zamienne. Pomijając że obsługa tych wyświetlaczy, ani od strony sprzętu, ani sterowania do najprostszych znowu tak nie należy.

Co do odzysku innych części z RTV i kompów. No cóż można czasem fajne rzeczy odzyskać z drukarek, ale to też trzeba trafić na dobry model. Co do CD-Romów, starych FDD, czy HDD, też tam raczej cudów nie ma co najwyżej śrubki, sprężynki, silniczek posuwu ( i tak przeważnie 12V), amortyzatory tacki i kość FLASH jak się trafi w podstawce.

Dosyć dobrym źródłem części były stare magnetowidy, można było wymontować masę mostków H, ale dzisiaj to też już powoli wyeksplatowana dziedzina.

Link do komentarza
Share on other sites

@Blackjack masz rację, w każdym modelu telefonu można się natknąć na 2-3 różne sterowniki ekranu. Jednak te same 2-3 modele sterowników można też spotkać w innych modelach z podobnego okresu. Dobrym przykładem są tutaj wyświetlacze od kolorowych nokii, które w dwóch wersjach powtarzają się w kilkudziesięciu modelach. Te wyświetlacze Siemensa też pakowali co najmniej do kilku popularnych modeli. Celem artykułu było pokazanie, że taki wyświetlacz można niewielkim nakładem sił wykorzystać do własnych celów. Sposób realizacji tego zadania dla poszczególnych modeli pozostawiłem do samodzielnych poszukiwań.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Co do wyświetlaczy z Nokii - mimo że jest wiele sterowników, to jednak inicjalizacja i sterowanie muszą mieć jakieś wspólne reguły. Komunikacja odbywa się przecież w jednym kierunku, więc telefon nie może "odpytać" LCD jaki sterownik posiada, a mimo to telefon jest w stanie pracować z wszystkimi rodzajami sterowników. LCD z 3310 udało mi się bezproblemowo uruchomić, z tym z 3410 miałem trochę problemów, ale też został opanowany 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Celem artykułu było pokazanie, że taki wyświetlacz można niewielkim nakładem sił wykorzystać do własnych celów.

Ja natomiast chciałem tylko zauważyć moja wypowiedzią, że na tgz. standardzie można się naciąć. Ja osobiście obecnie mam do rozbiórki N3220, ale szczerze nie wiem co za wyświetlacz tam siedzi, na pewno kolorowy ale jaki nie wiem ?

Link do komentarza
Share on other sites

@dondu słuszna uwaga, w sumie mogłem wspomnieć o tej drobnicy bo bardzo dużo przewija się jej praktycznie w każdym urządzeniu. Można zarówno poćwiczyć lutowanie i rozlutowywanie, jak i wykorzystać je gdzie indziej. Ja się nawet próbowałem bawić w rozlutowywanie elementów trzymając je nad świeczką albo podgrzewając na patelni. Wyniki były takie sobie ale wiem, że niektórzy tak robią z powodzeniem. Więcej szczegółów pewnie mógł by zdradzić mog123 bo on używa w ten sposób patelni, piekarnika i innych tego typu sprzętów 😃

@BlackJack jeśli to jest wyświetlacz z dość starej nokii zakończony 10 pinowym złączem (czasem jest jeszcze 12 pinowe do takiego samego sterownika które ma dodatkowe 2 piny GND) to są dwie popularne opcje. Jeden sterownik jest Philipsa a drugi Epsona. Różnią się między innymi kolorem płytki - jeden ma zieloną a drugi pomarańczową. Jest duża szansa, że to taki sam wyświetlacz jak ten do którego wkleiłem linka w artykule.

Link do komentarza
Share on other sites

Wyświetlacz siemensa c65 i s65 nie są ze sobą kompatybilne a nawet podobne takie same wyświetlacze jak s65 ma cx65!!!

A co do wyświetlaczy od noki http://www.electricstuff.co.uk/noklcd.html tam jest bardzo fajnie opisane jak rozpoznać jaki ma się sterownik dodatkowo opis wielu wyświetlaczy noki sony ericssona i sagema itp http://www.module.ro/nokia_3510.html

Link do komentarza
Share on other sites

Niestety dla mnie ten LCd z N3220 na dzień dzisiejszy nie do wykorzystania. Chyba że można pod niego kupić PCB z złączem. Nie widzę na jego taśmie pól lutowniczych, a z metalowej ramki nie mam zamiaru go wyciągać.

Trochę szkoda, bo można by na tym zrobić konsolę do gier z wolfensteinem.

Link do komentarza
Share on other sites

Poszukaj na allegro albo w sklepach z artykułami GSM takich złączy. Można je było kupić za śmieszne pieniądze. Można też próbować wylutować gniazdo z PCB telefonu, ale nie jest to takie proste. Możesz łatwo stopić plastik.

Link do komentarza
Share on other sites

Tak jako ciekawostka, wiem że kiedyś były wyświetlacze, bardzo rzadkie które mialy chyba właśnie jakiś sterownik Epsona, który wspierał sprzętowo wektorową grafikę 2D, czyli rysowanie linii, okręgów, czworokątów.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.