Skocz do zawartości

[Dla początkujących] Światłolub. Jak zrobić robota? - Od żółtodzioba do pierwszego robota


Nawyk

Pomocna odpowiedź

Przykładowe konstrukcje zrealizowane na bazie tego projektu: światłolub Krab, światłolub Albercik, światłolub Pegazus, światłolub Waldek, światłolub 1, światłolub 2, światłolub 3.

Mam nadzieję, że nowy temat pozwoli na uniknięciu kolejnych 70 stron pytań.

Z góry uprzedzam, że wszelkie posty z pytaniami, na które odpowiedź znajduje się w tym temacie lub w tych podlinkowanych zostaną usunięte, a użytkownik otrzyma ostrzeżenie.

Zachęcamy do budowy własnych robotów i publikowania ich na Forbocie. Podobne tematy opisujące budowę innych robotów krok po kroku: programowany LineFollower, Robot wielozadaniowy - Diodik, Elebot - rozbudowany robot dla początkujących, minisumo bez mikrokontrolera.

Liczba usuniętych pytań (i odpowiedzi) w pierwszej wersji artykułu: 1201szt.

Link do komentarza
Share on other sites

Pytanie do wszystkich. Mam dwa silniki od drukarki, podejrzewam że są one 5v lub 12V. i czy mogę podłączyć je pod ten układ tyle ze z akumulatorem 12v. Co muszę zrobić aby ten robot chodził na tych silnikach. Jeżeli zajdzie taka potrzeba mogę podłączyć wentylatorek pod układ.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Ja sie nie boje o silniki tylko o uklad l293d bo w czesniej jest napisane ze producent podaje maksynalnie 5v a i jeszcze do tego schematu to ile taki stabilizator kosztuje.

sorry za nie uzywanie alt po prostu pisze z telefonu. :]

Link do komentarza
Share on other sites

Bez przesady z tym grzaniem. O ile silniki będą podłączone bezpośrednio do aku, to stabilizator będzie co najwyżej ciepły, ale chłodzenia z pewnością nie będzie potrzebował.

Link do komentarza
Share on other sites

Mostek "zje" pewnie góra kilkadziesiąt mA, liczmy nawet to 100mA:

7V * 0,1A = 0,7 W

Zobacz sobie w nocie jaki jest opór stawiany odprowadzaniu ciepła do otoczenia (thermal resistance junction)

Problem pojawi się dopiero gdyby ktoś zasilał silniki z tych stabilizowanych 5V, ale wtedy trzeba pomyśleć (najprawdopodobniej) o innym stabilizatorze - opcji S lub T 7805 (2 - 3 A)

Link do komentarza
Share on other sites

Zlutowałem wszystko tak jak jest pokazane i chodzi mi jedna strona a druga nie reaguje, mam problem z umieszczeniem l293d do podstawki dip 16, podstawka jest za wąska, i ta strona która nie wchodzi własnie nie działa ale styka się. według mnie luty są dobre nie wiem co to może być. nie wiem jeszcze jak przyłączyć kola do podstawki

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.