Skocz do zawartości

[Dla początkujących] Jak uruchamiać stworzone układy.


pawcio0928

Pomocna odpowiedź

Wiele osób przez niesprawdzenie swoich układów przed 1 uruchomieniem popsuło wiele elementów. Nawet doświadczonym elektronikom się to zdarza. Ten artykuł przedstawi ci w jasnych krokach jak uruchamiać swoje układy. Po przeczytaniu tego artykułu powinieneś umieć uruchomiać swoje układy, bez żadnych szkód spowodowanymi błędami. Najlepiej abyś posiadał: multimetr, zasilacz z ograniczeniem prądowym, i ostry nóż lub skalpel.

1. Sprawdzanie i poprawianie błędów przed lutowaniem

➡️ Po zakończeniu projektowania obwodów drukowanym w specjalnym oprogramowaniu (kurs korzystania z programu do tworzenia obwodów drukowanych), sprawdź dokładnie czy nie ma błędów na schemacie, ani w mozaice ścieżek. Podczas projektowania zawsze przestrzegaj zasad z tego artykułu. Jeśli nie jesteś pewien czy dobrze sprawdziłeś projekt możesz podesłać zrzuty ekranu do forum do odpowiedniego działu. Jeśli wszystko jest sprawdzone i poprawne możesz wykonać płytkę.

➡️ Jeśli płytkę wykonujesz termotransferem to po przeniesieniu ścieżek na miedź, sprawdź czy wszystkie odbiły się zgodnie z projektem w programie. Jeśli toner się w którymś miejscu połączył należy go rozdzielić, jakimś ostrym narzędziem. Jeśli toner się źle odbił na miedź popraw ją(np. markerem niezmywalnym) . Jeśli wszytko jest ok dobrze to możesz zacząć trawić.

➡️ Po trawieniu, sprawdzamy czy pomiędzy ścieżkami nie powstały "mostki"(nie pożądane połączenia ścieżek). Jeśli powstały, usuń je ostrym narzędziem. Następnie sprawdź płytkę czy niema nadtrawień. Jeśli powstały takie nadtrawienia że ścieżka jest przerwana, wlutuj tam kawałek drucika. Jak wszystko jest już sprawdzone na "oko". Przystąpmy do pomiarów.

➡️ Ustawiamy miernik na omomierz. Jedną sondę przyłóż na końcu ścieżki, a drugą przesuwaj po całej długości ścieżki. Jeśli zauważysz że na mierniku pokazuje się że końcówki miernika nie są zwarte to oznacza że ścieżka musi być gdzieś przerwana. Tak postępuj z każdą ścieżką. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie omomierzem czy ścieżki które nie powinny być połączone, przypadkiem nie są połączone z innymi ścieżkami. Jeśli tak to mostek usuwamy ostrym narzędziem. Kiedy płytkę już sprawdziliśmy możemy zacząć lutować elementy.

2. Lutowanie i testy

➡️ Lutowanie zacznij od modułu zasilania. Zacznij lutować od najmniejszych elementów do największych. Zawsze 3 razy upewnij się czy element jest w dobrą stronę wlutowany. Jeśli tak to możesz przylutować. Po wlutowaniu modułu zasilania znów bierzemy omomierz i sprawdzamy czy nie zwarliśmy żadnych ścieżek podczas lutowania. Jeśli nie to możemy podłączyć układ do zasilacza, który ma ustawione największe ograniczenie prądowe. Po podłączeniu układu do zasilacza wykonaj, pomiar napięcia na wejściu układu i wyjściu. Jeśli wszystko działa z zamierzeniami to możemy przystąpić do kolejnych kroków, jeśli jednak nie, trzeba jeszcze raz wszystko sprawdzić.

➡️ Teraz lutuj kolejne moduły i sprawdzaj wszystko tak samo jak robiłeś z modułem zasilania. Kiedy wszystko zlutowałeś i sprawdziłeś możesz przejść do kolejnego punktu.

3. Diagnostyka

➡️ Jeśli twój układ nie poprawnie działa, wariuje lub coś w nim porostu jest nie tak, sprawdź czy wszędzie do niego dociera zasilanie. Jeśli nie, to właśnie to jest przyczyną jego nieprawidłowego działania. Musisz odszukać na płytce przez co zasilanie nie dociera do układu i to naprawić. Jeśli masz układ z zastosowaniem procesora i nie wszystko ci działa, i podejrzewasz, że uszkodziłeś procesor, to możesz się mylić. Aby sprawdzić czy uszkodziłeś będziemy po kolei wgrywać programy testujący jeden podzespół. Jeśli po wgraniu programu, ten podzespół nieporanie chodzi, sprawdź ścieżki łączące go. Jeśli program na pewno jest poprawny i ścieżki łączące też, to najprawdopodobniej oznacza, że masz uszkodzony procesor. Jeśli zauważysz że któryś z układów wydziela zbyt duże ilości ciepła. Odłącz natychmiast układ od zasilania i sprawdź najpierw w nocie katalogowej układu, ile może emitować ciepła. Jeśli nie mieści się w granicach podanych w nocie sprawdź dokładnie płytkę. Mam nadzieję że ten krótki artykuł pomoże w uruchamianiu układów. Jeśli są jakieś uwagi to pisać.

PS

Zdjęcie dodam niedługo.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Popraw też: stylistykę, gramatykę i interpunkcję.

W innym poście napisałeś:

Szczerze powiem polonistom to ja nie jestem i mi to nie przeszkadza

Nie musisz być polonistą i tobie być może to nie przeszkadza, ale skoro trzepiesz artykuły (na marginesie i IMHO nadające się do kosza) to chociaż miej wzgląd na czytających i pisz to w ich języku.

Link do komentarza
Share on other sites

Nie musisz być polonistą i Tobie być może to nie przeszkadza, ale skoro trzepiesz artykuły (na marginesie i IMHO nadające się do kosza) to chociaż miej wzgląd na czytających i pisz to w ich języku.

🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dziś poprawię wszystkie artykuły. Myślę że ten jest najmniej dopracowany więc od tego zacznę.

[ Dodano: 18-03-2012, 12:23 ]

Poprawiłem teraz może być czy jeszcze mam popracować?

Link do komentarza
Share on other sites

Ortów nie ma, są liczne błędy z przecinkami, ale nie przeszkadza zbytnio w czytaniu. W tym miejscu tylko dostaw

Jeśli nie, to właśnie to jest przyczyną jego nieprawidłowego działania.

bo chwilę się zastanawiałem o co chodzi.

Możesz też z miejsca wsadzić przecinki przed każdym że/który.

I to wg mnie jest trochę nie po polsku

Jeśli na ścieżce

powstały jakieś odstępy weź je połącz(np. markerem niezmywalnym).

Poza tym ok.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.