Skocz do zawartości

Zainteresowanie robotami humanoidalnymi.


mog123

Czy jestes zainteresowany budową robotów humanoidalnych?  

90 użytkowników zagłosowało

Wyniki głosowania są ukryte!

Ankieta jest już zamknięta!


Pomocna odpowiedź

Witam, chciałem się spytać czy na forum diody są użytkownicy którzy chcieliby nauczyć się czegoś nowego, niż tylko ciągłe ulepszanie waszych linefollowerów, minisumo? Tego gdzie cała konkurencja na wysokim poziomie sprowadza się w większości do tego, kto więcej wydał na robota? Popatrzcie na te roboty:

Są to roboty które można wykonać relatywnie niskim kosztem, mieszcząc się spokojnie poniżej 1000zł, w przypadku tego pierwszego nawet poniżej 700zł. Nierzadko widziałęm roboty na tym forum które przekraczały te kwoty.

Budowa płytki i zaprogramowanie takiego robota wymaga jedynie umiejętności lutowania goldpinów i obsługi ~20 serw, co w bascomie sprowadza się do kilku linijek kodu a w C do obsługi kilku timerów na raz. Wszystkie pojęcia kinematyki prostej/odwrotnej na sam początek można odrzucić w bok.

Roboty takie dają o wiele większe możliwości "wyżycia się" programistycznie. A cały sport walk robotów jest znacznie ciekawszy do oglądania niż jakakolwiek konkurencja robotów poruszających się na kołach.

Dlatego chciałbym się spytać użytkowników diody, czy bylibyście zainteresowani zbudowaniem swojego robota humanoidalnego? Pytam z nie byle powodu:

a) Za rok w Gdańsku na Roboxy chcielibyśmy uruchomić w Polsce pierwsze zawody walk robotów humanoidalnych, oraz sprint.

b) Czas dogonić Japończyków 😉

Prosiłbym o możliwie dużą ilość odpowiedzi (by chociaż osoby które zagłosowały w ankiecie się wypowiedziały)

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Budowa płytki i zaprogramowanie takiego robota wymaga jedynie umiejętności lutowania goldpinów i obsługi ~20 serw, co w bascomie sprowadza się do kilku linijek kodu a w C do obsługi kilku timerów na raz. Wszystkie pojęcia kinematyki prostej/odwrotnej na sam początek można odrzucić w bok.

Pokaż działający kod w Bascomie, który prawidłowo obsłuży 20 serw, nie korzystający bezpośrednio z PWMu, według mnie to jest niemożliwe. Ja piszę tylko i wyłącznie w Bascomie, ale sam miałem problemy z obsługą 2 serw, po czym, po wyliczeniu kwarcu, przerzuciłem się na obsługę za pomocą sprzętowego PWMa.

PS. Przypominam, że obrazki w postach mogą znajdować się jedynie na serwerze diody.

PS2. Odpowiedziałem na tak, ponieważ sam ściągałem dla jednego z diodowiczów 20 sztuk serw z hobbycity, wyszło z przesyłkami troszkę ponad 800zł, a serwa są naprawdę dobre (mam nadzieję, że zobaczymy hexapoda zrobionego na nich), więc jest to sporo niższa suma niż przy zakupie w Polsce.

Link do komentarza
Share on other sites

Humanoida do sprintu dałoby radę nawet zrobić za ~300zł (na serwach es-030 Conrada, często na allegro można spotkać, 10zł/szt). Jakaś prosta obudowa z laminatu (bo można zrobić w domu, mając pilnik, nożyce do blachy i lutownicę), wielokrotnie wspominany przeze mnie metaboard, tu w konfiguracji sterownika serw (arduino ma bardzo przyjemne biblioteki do serw, bodajże max 8 lub 16 serw). No, oczywiście że jestem na Tak 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Budowa płytki i zaprogramowanie takiego robota wymaga jedynie umiejętności lutowania goldpinów i obsługi ~20 serw, co w bascomie sprowadza się do kilku linijek kodu a w C do obsługi kilku timerów na raz. Wszystkie pojęcia kinematyki prostej/odwrotnej na sam początek można odrzucić w bok.

Pokaż działający kod w Bascomie, który prawidłowo obsłuży 20 serw, nie korzystający bezpośrednio z PWMu, według mnie to jest niemożliwe. Ja piszę tylko i wyłącznie w Bascomie, ale sam miałem problemy z obsługą 2 serw, po czym, po wyliczeniu kwarcu, przerzuciłem się na obsługę za pomocą sprzętowego PWMa.

Jest taka funkcja jak config servos. Nie programuje w bascomie ale znajomy sie tym zajmował i mówi że możliwe.

Humanoida do sprintu dałoby radę nawet zrobić za ~300zł (na serwach es-030 Conrada, często na allegro można spotkać, 10zł/szt). Jakaś prosta obudowa z laminatu (bo można zrobić w domu, mając pilnik, nożyce do blachy i lutownicę)

Serw Conrada nie można nikomu polecić, nawet do sprintu są za słabe - jedynie na chwytaki rąk się nadają.

Przypominam że mówie o humanoidzie, posiadający nogi i ręce, nie o bipedzie(same nogi)

Szkielet z laminatu to właśnie jeden ze sposobów który pozwoli drastycznie obniżyc koszty takiego robota.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Jest taka funkcja jak config servos. Nie programuje w bascomie ale znajomy sie tym zajmował i mówi że możliwe.

Wiem, i właśnie o tym pisałem, słyszałem i ludzie pisali, że udało im się sterować 2-3 serwami za pomocą tego polecenia. Ja znam Bascoma dość dobrze, ale nie udało mi się za pomocą tego polecenia sterować 2 serwami. Ich ruchy były dalekie od czegokolwiek.

Link do komentarza
Share on other sites

A cały sport walk robotów jest znacznie ciekawszy do oglądania niż jakakolwiek konkurencja robotów poruszających się na kołach.

Chcesz się bić? 🤣 Oglądałem kilka walk robotów humanoidalnych na youtube i nie powiem, żeby roboty chodzące po całym ringu aż w końcu nie wpadną na siebie i się nie przewrócą albo nawet przewrócą się samoczynnie, jest mega ciekawe. Ta dziedzina wymaga jeszcze dużo czasu aby walkę można było nazwać walką.

Sabre, ja nie miałem większych problemów z obsługą 2 serw przy config servos.

Link do komentarza
Share on other sites

Pytanie jest sformułowane bardzo dziwnie... Oczywiście, że są, po cóż pytać w ogóle?

A zawody proponuję zorganizować jak już powstanie choć kilka przedstawicieli tegoż "gatunku", osobiście nie uważam, żeby nawet 700 zł było "relatywnie niskim kosztem".

Link do komentarza
Share on other sites

Pytanie jest sformułowane bardzo dziwnie... Oczywiście, że są, po cóż pytać w ogóle?

A zawody proponuję zorganizować jak już powstanie choć kilka przedstawicieli tegoż "gatunku", osobiście nie uważam, żeby nawet 700 zł było "relatywnie niskim kosztem".

A co powiesz na to że większość produkcji komercyjnych to wydatek conajmniej 2500zł?

Link do komentarza
Share on other sites

jest już może jakiś projekt regulaminu tych zawodów??

ograniczenia, przebieg walki co robot dokładnie ma robić i jakie powinien spełniać wymogi ??

chętnie bym się za coś takiego wzioł,

Link do komentarza
Share on other sites

jest już może jakiś projekt regulaminu tych zawodów??

ograniczenia, przebieg walki co robot dokładnie ma robić i jakie powinien spełniać wymogi ??

chętnie bym się za coś takiego wzioł,

tak, kilka podstawowych zasad:

-przekatna stopy nie moze przekraczac 60% dlugosci nogi,
-robot musi wykonac 10 kroków w przeciagu 10 sekund(jako krok rozumie sie poruszenie przy widocznym oderwaniu od podloza jednej stopy),
-robot musi umiec poruszac sie w kazdym kierunku z pozycji stojacej,
-robot musi umiec wstac lezac tylem lub przodem.

-robot podczas walki nie może komunikować się z komputerem.

Link do komentarza
Share on other sites

W Łodzi w zeszłym roku robiliśmy wyścig humanoidów i to na bardzo uproszczonych zasadach, ale zainteresowanie było bardzo nikłe - wystąpiły tylko dwa bipedy zmontowane na szybko z Mindstormów, nie wiem nawet czy tam jakiekolwiek czujniki działały. Niemniej jednak robimy to też w tym roku (w listopadzie), ale już z zawracaniem i podjerzewam, że poza paroma mindstormami, to będzie problem z obsadą.

Co do tego czy walki humanoidów są efektowne... Hmm.. Widziałem na necie parę fajnych filmów ale to nie były autonomiczne humanoidy tylko sterowane ręcznie. To co widziałem w Wiedniu w zeszłym roku mówiąc delikatnie nie było zbyt ciekawe - tylko niby przerobiona przez Hiszpanów Robonova okazywała jakiekolwiek objawy inteligencji 😋 Publika i zawodnicy bez wiekszego zainteresowania przechodziła obok, tłumy były przy mini sumo i przy LF-ach własnie 😋

Skąd wziąłes ten regulamin? W zeszłym roku w Wiedniu nie widziałem, aby którykolwiek się podniósł. 10 kroków w 10 sekund? Mało który robił krok częściej niż co 5 sekund 😋 W tym roku wiem ze w sprincie wymiatal litewski Kondo, który miał dzisiaj wystąpić we Freestyle na Robocampie (a czy jest to nie wiem, bo niestety nie było mnie na zawodach), ale nie widziałem go - moze ktos sie podzieli wrażeniami - bo wygląda na to ze chłopaki z Litwy pokazują ze mozna. Tyle, ze maja na to w cholere kasy (taki Master of Disaster koszlowal kilka grubych tysięcy).

Wytknąlem wady, a tak naprawdę to fajna inicjatywa, z tym by robic humanoidy bo patrzac po Wiedniu to nie byloby w Europie zbytniej konkurencji 😉 Nie ma co sie jarac, ze humanoidy zastąpią nam "samochodziki" w zawodach, ale zawsze to coś 🙂

Jest tylko jeden problem - musi powstac choc jeden humanoid udokumentowany na forum, bo poki ludzie nie będa sie mieli na czym wzorować, to mysle ze kazdy poprzestanie na "zbudowałbym sobie humanoida, ale..."

[ Dodano: 05 Cze 10 07:33 ]

Nie widzialem jeszcze humanoida na diodzie, widziałem za to mnóstwo zapaleńców, którzy wyrażali chęć zbudowania humanoida jako swojego pierwszego robota. 😉 Jak widać, nie jest to takie trudne 😋

Link do komentarza
Share on other sites

Ja pewną wiedzę na ten temat posiadam, gdyż bipeda już zbudowałem ponad rok temu:

1000472i.jpg

Ale szkielet z pleksi i troche nie przemyślałem konstrukcji, projekt aktualnie stoi w miejscu. Aktualnie robię humanoida, szkielet z aluminium i mogę co nieco w tej sprawie powiedzieć i rozjaśnić kilka rzeczy, opisać. Mam zamiar napisać artykuł konkursowy w kilku częściach o budowie robota humanoidalnego.

__________

Komentarz dodany przez: Treker

Link do komentarza
Share on other sites

Inicjatywa ciekawa, ale moim zdaniem zainteresowanie samo z siebie nie wzrośnie. Musiałby powstać np.: na diodzie jakiś prosty opis jak wykonać swojego pierwszego i prostego robota tej kategorii.

mog123, trwa konkurs, napisz artykuł - to może jeszcze coś wygrasz 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.