Skocz do zawartości

tomciu1

Users
  • Zawartość

    39
  • Rejestracja

  • Ostatnio

  • Wygrane dni

    1

tomciu1 zajął 1. miejsce w rankingu.
Data osiągnięcia: 13 lutego 2014.

Treści użytkownika tomciu1 zdobyły tego dnia najwięcej polubień!

O tomciu1

  • Urodziny 03.08.1994

Informacje

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Lokalizacja
    z przed monitora
  • Zawód
    uczeń
  • Moje zainteresowania:
    robotyka,elektronika

Osiągnięcia użytkownika tomciu1

Wynalazca

Wynalazca (6/19)

  • Za 5 postów
  • Za 25 postów
  • Młodszy Juror
  • Młodszy roboty
  • To już rok!

Odznaki

3

Reputacja

  1. Witam, Tak ja w temacie zlecę wykonanie projektu urządzenia do pomiaru i regulacji temperatury z wykorzystaniem czujnika PT100 w zakresie -50 do +320 st.C, grzałka o mocy około 40[W]@24. Ma to być projekt na uczelnie- tak wiem powinienem to zrobić sam, i nawet bym chciał ale tak się składa, że musiałbym uzupełnić spore braki w wiedzy a nie za bardzo mam na to czas. Ale do rzeczy. Z faktu, że projekt ma być na zaliczenie wynikają jego struktura i forma, które przedstawia się następująco: Forma: raport. Struktura raportu: 1. Temat pracy 2. Schemat ideowy 3. Analiza literatury 4. Dobór elementów 5. Obliczenia analityczne 6. Symulacja elektroniczna (LTSpice) 7. Budowa biblioteki komponentów (Eagle) 8. Schemat elektroniczny (Eagle, Altium Designer) 9. Schemat PCB (-||-) 10.Program obsługi dla dedykowanego MCU Składanie LaTeX I teraz kilka uwag : Schemat elektroniczny (to jest jego przerysowanie do eagla) czy też zrobienie PCB mogę ogarnąć sam, przepisanie do latexa raczej też. Choć wolałbym żeby to też zrobił ktoś za mnie. Mimo wszystko najważniejsze dla mnie są schemat, symulacja tylko części pomiarowej, analogowej w LTSpice a także program na uC. Co się jednak tyczy schematu to konieczne by mi były wszelkie obliczenia a także wyjaśnienie dlaczego takie a nie inne elementy i dlaczego tak nie inaczej połączone, a to wszystko najlepiej poparte odpowiednimi miejscami w nocie katalogowej użytych układów . Co do wynagrodzenia to widział bym to raczej tak, że swoją cenę podaje ten kto by się tego podjął. Wpłata na konto po jakiejś tam próbce materiałów. Termin oddania pracy 28 stycznia ale jeśli nie miałby to być kompletny raport tak, że musiałbym jeszcze nad materiałami popracować to myślę, że termin wykonania zlecenia to maks 20 stycznia Wszystkich chętnych proszę o odpowiedzi w tym temacie. Pozdrawiam Tomek
  2. tomciu1

    Ms_DeathRider

    A tak odnośnie tych kondensatorów przy mostkach to jaki zapas powinienem mieć w voltach? Do tej pory miałem kondensatory na 16v. No i teraz nasunęło mi się jeszcze jedno pytanie bo wcześniej schemat podłączenia mostków wziąłem chyba z Botlandu a teraz zerknąłem do noty i kondensator o wartości 10uF przy Vcc jest elektrolityczny a nie jak u mnie ceramiczny. Musi być elektrolit?
  3. Witam, Chciałbym przedstawić mojego robota minisumo. Jest to moja druga konstrukcja tego typu, pierwszej nie prezentowałem gdyż nie była tego warta(choć i t nie jest wolna od wad). Ale do rzeczy. Mechanika Konstrukcja nośna oparta jest o laminat, pocięty przy pomocy miniszlifierki i polutowany. Napęd stanowią 4 silniki Pololu 50:1 z kołami z aluminium z sylikonowymi oponami Elektronika Sterowaniem zajmuje się atmega32, która współpracuje z takimi układami jak: 4 mostki TB6612 (po jednym dla silnika), MBI5026GF (sterownik diod, które obrazują prace czujników) oraz LM339 (komparator obsługujący 4 czujniki podłoża). Płytka zaprojęktowana została samodzielnie w Eagle'u i wyprowadzone zostały na niej oprócz SPI także złącza ISP i USART oraz przeprowadzone napięcia ze złącza balance baterii. Płytka nie wyszła do końca taka jak planowałem, a zwłaszcza estetycznie. Dla dociekliwych: Taki szary zaciek na spodniej stronie to klej którym musiałem oblać kable przyłączeniowe baterii bo miały tendencję do obłamywania. Na stronie wierzchniej to dziwne coś obok elementu w pomarańczowej koszulce termokurczliwej to wspomniany LM339(lepiej widać na całościowym zdjęciu konstrukcji). Wlutowany zgodnie z projektem komparator smd odmawiał posłuszeństwa zaszła więc potrzeba jego wymiany. Ponieważ jednak robot miał działać na zawody, przesyłka z układem nie dotarłaby na czas a w lokalnym sklepie była tylko wersja dip konieczna była taka modyfikacja. Elektronika generalnie działa choć czasami jest problem z zakłóceniami. Przy silnikach mam już po 4 kondensatory 100nf ale i tak czasami, choć rzadko następuje reset uC. Co do rozwoju robota pod względem elektroniki to planowałem panel operatorski z wyświetlaczem od Nokii 3310, który pozwalałby na start z pilota, podejrzenie wartości z czujników, sprawdzenie stanu baterii czy ustawienie prędkości silników. Do wspomnianego panelu powstał nawet projekt pcb i część oprogramowania ale projekt z braku czasu nie został skończony. Oprogramowanie Napisane w całości w C. Robot startował w zawodach na UTP w Bydgoszczy gdzie uniwersytet udostępnia oprogramowanie dla zawodników(zawody dla początkujących) skorzystałem więc z tego gotowca 🙂 dostosowując tylko funkcje obsługi silników i niektórych czujników do swoich potrzeb. Generalnie do zmiany została tylko obsługa MBI5026 bo nie obsługuje wszystkich dostępnych dód. Czujniki Robot posiada 6 czujników przeciwnika i 6 czujników podłoża. Z przodu jak i z tyłu pracują 2 analogowe Sharp'y jako czujniki przeciwnika i 2 Qrd1114 jako czujniki linii. Po bokach natomiast pracują Sharp cyfrowy i Qrd po lewej jak i prawej stronie. Co do zasięgu czujników przeciwnika to wiem tylko, że cyfrówki mają 40cm analogowych natomiast nie znam bo je dostałem i nie sprawdzałem w dokumentacji. Z tego co jednak zauważyłem analogi mają niższy zasięg. Zasilanie Robot zasilany jest z pakietu 2S 7.4V 900 mAh. Posiadam 2 takie pakiety, które pracują na zmianę. Zdjęcia konstrukcji Podsumowanie Najbardziej jestem zadowolony z konstrukcji mechanicznie. Robot na swoich 4 silnikach jest silny a i wydaje mi się, że udało mi się wszystko dość sensownie upchnąć. Humor psują mi trochę te rzadkie ale niechciane resety no i niezbyt profesjonalny wygląd elektroniki. W planach miałem stworzenie nowego pcb ale w tym roku kończę szkołę, dla której robot powstawał a z braku czasu raczej już nic nie zdążę zrobić. Dlatego też zdecydowałem się zaprezentować tą konstrukcję. MOV20130620_003.avi
  4. Witam, chce kupić łącznie 6 kół do minisumo. Koła mają być z aluminium, oblane sylikonem, 4 o takich samych wymiarach i 2 o takich samych . Czy jest ktoś na forum oprócz Hungrydevila kto się tym zajmuje? Piszę oprócz Hyngrydevila bo nie mogę się z nim skontaktować. 18 kwietnia mam zawody i koła chciałbym mieć conajmniej na 10. Na koła musi być wystawiona faktura, najlepiej proforma gdyż należność uiszcza szkoła. Czy jest ktoś kto by się podjął tego zlecenia? Cena do uzgodnienia.
  5. Wiem, że temat zamarł. Mam jednak kolejne pytania dotyczące przetwornicy. Na schemacie w nocie są kondensatory ceramiczne i takie też miałem zamiar zastosować. Na kilku schematach z forum jednak widzę kondensatory elektrolityczne? Jak to jest?
  6. No nie wiem jak termotransfer. Płytkę mam zamiar robić fotochemicznie mam nadzieje, że dokładność bd większa. Apropo płytki ma ktoś bibliotekę do drivera led MBI5026? Ja posiadam bibliotekę ale jak się okazało coś jest z nią nie tak bo obudowa jest dużo mniejsza niż w rzeczywistości.
  7. Isolate planowałem na 24 bo na większym nie wszędzie gdzie potrzeba dochodzi mi masa. Na zdjęciach rzeczywiście isolate był mniejszy, po prostu nie zauważyłem. Piszesz, że nie chcesz się czepiać ścieżek. Jakie konkretnie masz zastrzeżenia, robot ma być jak najlepiej wykonany więc czepiaj się śmiało 😃
  8. ,, Co myślicie o tak zaprojektowanej płytce? Jakieś uwagi, porady? Mnie wydaje się, że nie jest źle, ale jest to moje pierwsze pcb( a właściwie projekt) i mogę się mylić. W załączniku pliki do otwarcia w eaglu. plyta_glowna_v.7805.zip
  9. Mam pytanie odnośnie sprawdzenia projektu płytek. Stworzyłem pcb i chciałbym żeby ktoś rzucił okiem. Jak wstawić ją na forum ? Eksportować obrazki z warstwy top i bottom ? A może załączyć plik brd?
  10. Dzięki za odpowiedź, co do obrazka to następnym razem zmniejszę ilość DPI, aczkolwiek rozmiar nie był większy niż dozwolony. Co do kondensatora i rezystora to na początku były na schemacie ale przeczytałem, że kondensator może powodować trudności w programowaniu i najlepiej dać do niego zworkę. Mając mało miejsca na PCB wywaliłem kondensator i rezystor, który miał zabezpieczać przed dużym prądem przy rozładowaniu kondensatora. Teraz PCb mam zaprojektowane i raczej brak miejsca by dodać te elementy.
  11. Mogłby ktoś sprawdzić czy schemat jest dobrze?
  12. Schemat . Na razie na 7805 z prądem 1,5 Amp. Wiem Bobby, że miałem podesłać na PW ale mam problemy z dodawaniem obrazków przez forbota, nie tylko na forum ale i PW.
  13. Wiem, że nie wszystko podają na tacy i, że powinienem poczytać notę tej przetwornicy i spróbować dobrać elementy sam. Chciałem, ale chwilowo wyskoczyło mi co innego a w niedalekim czasie muszę zamówić części(projekt szkolny). Bobby,jak duże masz te tantale za i przed przetwornicą, to one musza być low ESR? Byłbym wdzięczny gdybyś wstawił schemat jak to wygląda u ciebie(jak nie,to trudno). Z innej beczki. Czy można dać mikrokontroler na warstwie top a pod nim, na bottom mostek Tb6612? Próbował ktoś kiedyś, jak wygląda sprawa zakłóceń? Mnie się wydaje to niezbyt dobrym pomysłem ale bardzo ułatwiłoby mi życie przy projekcie mojego minisumo. Jak wykonywać przelotki wysokoprądowe, konkretnie te do zasilana części mocy mostków? Mostki będą zasilać silniki pololu, których prąd szczytowy wynosi 1600mA. Jak gruby powinien być przewód(drucik) łączący warstwy w przelotce ?
  14. Bobby, patanie do ciebie. Piszesz, że używając przetwornicy korzystałeś ze schematu z botlandu( który notabene wzięli z noty). Czy zostawiłeś wszystko tak jak na schemacie( to jest ilość i wartości kondensatorów a także dławika) a dobrałeś tylko dzielnik, czy zmieniałeś coś jescze? Wiem, że w nocie opisane są zasady doboru elementów ale zastanawiam się czy dla moich potrzeb po prostu nie wystarczy wykonanie tego schematu. Btw. Ma ktoś może bibliotekę do tej przetwornicy w Eaglu?
  15. A czy jest różnica w wartości elementów zewnętrznych tej przetwornicy w zależnożności od napięcia zasilania 11,1 od 7,4 ?
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.