Skocz do zawartości

Stonka

Users
  • Zawartość

    76
  • Rejestracja

  • Ostatnio

  • Wygrane dni

    4

Stonka zajął 1. miejsce w rankingu.
Data osiągnięcia: 21 lutego 2012.

Treści użytkownika Stonka zdobyły tego dnia najwięcej polubień!

Informacje

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Lokalizacja
    Ustroń
  • Zawód
    Programista

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

Osiągnięcia użytkownika Stonka

Entuzjasta

Entuzjasta (7/19)

  • Za 5 postów
  • Za 25 postów
  • Wschodząca gwiazda
  • To już rok!
  • To już 5 lat!

Odznaki

27

Reputacja

  1. Masz chyba zwartą jedną nóżkę rezonatora z masą... Chyba w C4 masz na odwrót nóżki na PCB.
  2. No i właśnie w tym miejscu zastanawiam się jak zrobić z układami wykonawczymi. Myślę nad zrobieniem wymiennych "pięterek" (na zasadzie shieldów do Arduino) - jedno dla silników BLDC, jedno dla zestawu typu np. serwa, silniki DC,... No chyba że udałoby się to upchnąć na jednej płytce, np. shield z silnikami. Zastanawiam się czy lepiej zrobić mniejszą płytkę z shieldami, czy może jedną dużą płytkę z wszystkim... Nie wiem co będzie bardziej praktyczne.
  3. Hej, Jestem w trakcie projektowania PCB pod magisterkę - płytkę rozwojową dla robotów mobilnych. Trochę dla zabawy, trochę dla edukacji. Zacząłem się zastanawiać, czy może dorzucić coś jeszcze do tej płytki... Mam tam procesor (STM32F103VGT6), dwie przetwornice (3.3V i 5V), kilka diod, gniazdo mini USB, złącze JTAG, wyprowadzenie wszystkich pinów uC oraz osobne złącza dla interfejsów komunikacyjnych (USARTy, SPI, I2C). Tu pytanie - macie jakieś pomysły, propozycje, itd. co warto by tam dorzucić? Myślę nad zrobieniem miejsca dla akcelerometru i żyroskopu (np. podpięte do SPI). Może magnetometr (czy to się przydaje?), albo jakieś inne układy... Czekam na pomysły, sugestie 😉
  4. R20 i R21 są dla zapewnienia kompatybilności z rodzinami STM32F4xx i STM32F2xx. To samo dotyczy C15, C18 R19, R22, R23. 🙂 Chciałem mieć możliwość wykonania kilku takich płytek i montowania na jednej np. STM32F1 a na innej STM32F4xx.
  5. Stonka

    Dylemat zielonego.

    Robot92, Ad. 1 Ja miałem 21 lat jak zacząłem (5 semestr studiów), więc myślę, że 14 lat to nie jest za późno:D
  6. Nie rozumiem trochę o co chodzi z tym Butterfly, przecież zworka jest albo spięta do GND, albo do 3.3V... Więc raczej BOOT0 nie wisi w powietrzu. Tak samo VBAT jest podpięty do zasilania. Także myślę, że skoro nigdzie nie napisali o tym wprost, to ten pulldown nie zaszkodzi:). Może nie jest potrzebny, ale wolę mieć coś nadmiarowego, niż żeby potem żałować. W każdym razie dzięki za uwagi, Harnas.
  7. marek1707, już zdecydowałem:) będą tam dwie przetwornice, szczegóły: Schematy
  8. Harnas, w którym dokumencie o tym jest napisane? Nie umiem nic o tym znaleźć ani w DSie ani w AN2606. Może jest jeszcze jakiś pdf który przydałoby mi się przeczytać?😉 Albo po prostu nie znalazłem.
  9. Witajcie! Robimy w kole naukowym roboty - niewielkie, na kołach szwedzkich z silnikami BLDC 😎 . W każdym razie, ja ma zrobić do nich elektronikę. A że z tego tytułu idzie też moja mgr, to temat jest bardziej odjechany, ale w skrócie sprowadza się do stworzenia platformy rozwoju systemów sterowania - o co chodzi? Żeby zrobić płytkę rozwojową😋 Ale taką bardziej pod nasze indywidualne potrzeby. W tym temacie proszę o sprawdzenie, czy gdzieś o czymś nie zapomniałem albo nie zrobiłem jakiegoś oczywistego błędu. Ewentualnie może jakieś rady jeśli ktoś coś podobnego robił/korzystał z podobnych elementów. W sumie jest to jeden z pierwszych schematów jakie robiłem własnoręcznie. Mam nadzieję, że nie jest tragicznie 🙂 ... Generalnie to ma być taka płyta bazowa, na którą będzie możliwość nakładania czegoś w stylu shieldów (jak Arduino). Np. ze sterownikami pod BLDC, pod DC, z czujnikami, itp.... Czekam na konstruktywną krytykę 😉 Porty.pdf Interfejsy.pdf Zasilanie.pdf Procesor.pdf
  10. OldSkull, mógłbym robić w Altiumie... W sumie czemu nie, mogę się nauczyć czegoś nowego:P (mamy na uczelni taką możliwość) Co do mojej magisterki, to ja jestem jedynym autorem - ja robię elektronikę i sterowanie:). A projekt jest ciekawy... Będą silniki BLDC i koła omnikierunkowe...:> Dlatego pokombinuję i może uda mi się zrobić coś w formie workloga albo chociaż co jakiś czas będę zakładał temat w celu podpytania o Wasze zdanie na dane tematy:). W każdym razie ta mini dyskusja tutaj mnie do tego zachęciła.
  11. Hm, jest to moja magisterka, więc na forum pewnie nie będę tego umieszczał (muszę się jeszcze upewnić, może opiekun nie będzie miał nic przeciwko), ale z chęcią bym się z kimś skonsultował... Co do schematu, mam jeszcze wątpliwości jak go zrobić - rozdarcie między małą płytką (właściwie wtedy kilkoma modułami) w darmowym eaglu a rozkminianie KiCada... Co byście radzili?🙂
  12. marek1707, chyba nie do końca zrozumiałeś mój problem:). Jak wspomniałem, jest to projekt realizowany w kilka osób. I ja jestem odpowiedzialny za większość elektroniki i softu na robocie, ale zasilanie należy do kogo innego. I to co przedstawiłem, to jest pomysł kolegi, co do którego (tego pomysłu) mam dość niechętne nastawienie, ale brakowało mi rzeczowych i konkretnych argumentów. Dlatego zapytałem co myślicie, żeby mieć większe pojęcie i trochę konkretów od ludzi, którzy się bardziej na tym znają. Szukałem też potwierdzenia moich obaw - wszystkie te wymagania zostały spełnione. Jeśli widzicie jeszcze jakieś przeciw (ew. za?), to z chęcią wysłucham. W każdym razie, marek1707, dzięki za pomoc;-).
  13. Co do 7805, to ma być przylutowany do metalowego podwozia robota... Podobno ma wystarczyć🙂. Myślicie o RLC czy samym LC? Stosował ktoś z Was coś takiego u siebie? Jak myślicie, czy tej wielkości kondensatory po naładowaniu nie będą "podtrzymywały" logiki mimo odcięcia zasilania?
  14. Wprowadzenie: wspólnie w kilka osób robimy projekt robota. Będzie sterował czterema silnikami BLDC. Napięcie Li-pola zasilającego - 14.8V (4S). Elementy: Li-pol -> bezpiecznik 1A -> filtr RC -> L7805 (z kondensatorami) -> LM1117-3.3 (z kondensatorami) -> uC Generalnie to jest ok wszystko. Pytanie dotyczy tego filtra RC. Został zaprojektowany na 8Hz (żeby pozbyć się wszystkiego co może pochodzić od silników). Składa się z 2x szeregowo 0.33 oma 5W oraz za nimi 3x 10000uF/35V . Odcina wszystko co powyżej 8Hz... Pytanie: jakie widzicie wady i zalety zastosowania takiego filtra?
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.