Skocz do zawartości

qwee

Użytkownicy
  • Zawartość

    48
  • Rejestracja

  • Ostatnio

Informacje

  • Płeć
    Mężczyzna

Osiągnięcia użytkownika qwee

Wynalazca

Wynalazca (6/19)

  • Za 5 postów
  • Za 25 postów
  • Młodszy Juror
  • To już rok!
  • To już 5 lat!

Odznaki

0

Reputacja

  1. Panowie, Proszę o sprawdzenie niniejszego schematu: W założeniu ma to być konwerter prąd/napięcie o konwersji około 1A/10mV. Sygnał 50Hz +- 2Hz. Zasilanie układu symetryczne +- 5V. Na wejście układu zostanie dostarczone już napięcie rzędu pojedynczych woltów z przekładnika, a konkretnie spadek napięcia na obciążeniu tego przekładnika. W zamyśle potencjometr R1 ma wstępnie dostosować rząd wielkości sygnału, dalej wtórnik napięciowy, wzmacniacz z potencjometrem R2 do precyzyjnej regulacji. R1 i R2 mają służyć do skalibrowania układu. Dalej przesuwnik fazowy a za nim prosty układ do dodania ofsetu w celu pomiaru napięcia sinusoidalnego w zakresie 0-Vcc i na końcu wtórnik napięciowy. Czy mógłby ktoś rzucić okiem czy schemat jest poprawny? Zależy mi na stabilności sygnału wyjściowego względem wejściowego. Mam prototyp zbudowany w taki sposób i on względnie działa, aczkolwiek na wyjściu każdego z wzmacniaczy jest on coraz bardziej zaszumiony. w związku z tym, że przebudowuje to pod względem PCB zastanawiam się czy można coś zmienić. czy może ktoś polecić jaki wzmacniacz operacyjny do tego wykorzystać? Może coś lepszego? Przesuwnik fazowy jest opcjonalny i zastanawiam się czy nie będzie lepszym pomysłem wykorzystanie tego wzmacniacza jako filtru.
  2. Panowie, Szukam rozwiązania które będzie wzmacniało sygnał o częstotliwości 50Hz +- 2 Hz wraz z zadanym przesunięciem fazowym. Sygnał wejściowy to ok kilku mV do 1V, dalej sygnał wyjściowy ma być również w podobnym zakresie, jednak relacja powinna być regulowana. Jeśli chodzi o zmianę wzmocnienia to jakoś sobie z tym radze na bazie wzmacniacza operacyjnego i potencjometrów cyfrowych. Problem pojawia się przy przesunięciu fazowym. Już za wtórnikiem napięciowym mam przesunięcie rzędu kilkunastu stopni. Dalej za wzmacniaczem IC3B sygnał na wyjściu jest w fazie. Następny wzmacniacz IC4B miał pełnić rolę przesuwnika fazy. Przynajmniej w teorii, lecz tak się absolutnie nie dzieje. Zmiana oporności potencjometru nic nie wnosi. Coś na pewno robię źle, lecz co? Czy zastosowany wzmacniacz jest ok?
  3. Szanowne grono, Trafiają do mnie często urządzenia w których pada płyta, a konkretnie układ TMS320 (tms320f28069). Zawsze wymieniana jest cała płyta aczkolwiek chciałbym spróbować wymienić sam układ. Niestety brak mi narzędzi do zaprogramowania scalaka. Czy ktoś w Was zna to rozwiązanie i może polecić narzędzie, którym odczytam wsad z zdrowego układu a dalej zaprogramuje nowy?
  4. Panowie, dzięki za wyczerpujące informacje ale właśnie tego chciałem uniknąć - zabawa z atmegą/raspberry/stm i innymi płytkami rozwojowymi. To ma być rozwiązanie komercyjne. Nie mam ani czasu ani chęci na dłubanie. No nic, najwyżej zlecę to gdzieś na zewnątrz.
  5. Dzięki za odpowiedź, ale skupiasz się nie na tych rzeczach o które pytam 🙂 Nie ma znaczenia jaki silnik, wynikiem ma być sterowanie wyjściem przekaźnikowym. W zasadzie może to być również siłownik hydrauliczny. Aplikacja osadzona na PC czyta z sterownika napięcie i steruje na załączenie jednego wyjścia lub drugiego w zależności czy najeży obniżyć czy podnieść napięcie. Nie interesuje mnie jaka technologia steruje autotransformatorem, może tam nawet siedzieć krasnoludek. Ma reagować na dwa sygnały: góra i dół. Układem kondycjonującym, czy wykonawczym w samym obiekcie nie przejmujemy się na tym etapie. Nie chce mi się wyważać otwartych drzwi a na PLC nie znam się w praktyce, dlatego pytam o jakikolwiek sterownik, który odczyta napięcie, wystawi pozwoli o nie odpytać i na komendę zamknie jeden zestyk lub drugi. Uprzedzając uwagi: rozdzielczość pomiaru, czas odświeżania, zwłoka, precyzja regulacji nie mają znaczenia w skali mikro.
  6. Witajcie, Poszukuje rozwiązania do sterowania dwoma wyjściami przekaźnikowym. Mianowicie finalnie będzie to zmiana obrotów silnika w autotransformatorze aby osiągnąć zadaną wartość napięcia. Potrzebuje więc wysterować silnik w prawo lub w lewo i na bieżąco czytać wartość napięcia w zakresie 0-300V. Nie musi być bezpośrednio. Wymaganiem jest aby zadawać parametry z poziomu panelu operatorskiego jakim będzie komputer PC. Sterowanie mogłoby być wysyłane po RS-232. Szukam jakiegoś gotowca, który wysteruje mi wyjścia i prześle wartość na wejściu analogowym. Wydaje się, że proste będzie wykorzystanie jakiegoś raspberry, ale to raczej musi być coś gotowego, do pracy w przemyśle. Nie specjalnie chce mi się rzeźbić peryferia do raspberry. Nigdy nie zagłębiałem się w temat sterowników. Czy jest jakiś prosty PLC albo coś podobnego, co można wysterować po RS i odpytać o pomiary?
  7. Czy zna ktoś algorytm synchronizacji podnośnika dwukolumnowego? Konkretnie chodzi o podnośnik stenhoj. Napędzany jest dwoma silnikami trójfazowymi asynchronicznymi. Na kole pasowym śruby zamocowany jest magnes a pod nim czujnik halla z wyjściem OC, który służy do zliczania obrotów. Silniki sterowane są poprzez 4 styczniki. Po 2 na każdy silnik do zmiany kierunku obrotów. Styczniki sterowane przez tranzystory i ULN2003. Synchronizację zapewne ogarnia PIC16F, który uwzględnia tez krańcówki mechaniczne. Prawdopodobnie poleciał PIC. Tutaj pytanie czy wie ktoś w jakiś sposób przebiega synchronizacja silników? Złącza od czujników obrotów są jednoznacznie opisane jako Master i Slave, stąd wnioskuje, że obroty jednego są uwarunkowane obrotami drugiego, lecz mechanizm jest zapewne prostszy niż sterowanie prędkością obrotową ponieważ zastosowane są styczniki. Raczej logika jest dwustanowa.
  8. Dokładnie - element będzie pojawiał się przed nosem czujnika raz na obrót. W takim razie spróbuje z parą fototranzystor i dioda IR. Czy możecie polecić jakieś konkretne elementy? Jeśli to nie spełni moich oczekiwań to planuje umieścić magnes a jako czujnik wykorzystać czujnik halla. Pozostaje tylko problem jaki czujnik? Magnes rozumiem, że neodymowy, jak najmocniejszy.
  9. Dziękuję za zainteresowanie. Dokładnie to mam na myśli - Wykrywanie pojedynczego zdarzenia ma nastąpić nie częściej niż 500 razy na sekundę. Nie upieram się nad wykorzystaniem czujników optycznych aczkolwiek czujnik sharp GP2Y0A41SK0F byłby całkiem spoko. Nie wykluczam także czujników magnetycznych jednak czy osiągnę wymaganą czułość z odległości około 10 cm? Jaki magnes i jaki czujnik mogą spełniać takie wymagania? Maksymalny wymiar magnesu to około 2-3 cm szerokości i 10 cm długości.
  10. Potrzebuje pomocy. Mianowicie interesuje mnie pomiar przyspieszenie pewnego obiektu. Chciałbym to rozwiązać na zasadzie transoptorów odbiciowych lecz zakres działania powinien mieć większą odległość czujnika od obiektu. Obiektem jest obracające się aluminiowe ramie a czujnik może być oddalono o około 10 cm. Gotowe transoptory mają bardzo małą odległość działania wiec postanowiłem wykorzystać parę dioda - fototranzystor. Czy taka para https://botland.com.pl/analogowe-czujniki-odleglosci/1977-odbiornik-i-nadajnik-ir-liteon-940nm-para.html ma prawo działać w tym przypadku? Ramie ma kolor czarny lecz nie ma problemu z ewentualnym oklejeniem na biało. Ponadto czy jest sens zwiększenia czułości poprzez zastosowanie dwóch diod nadawczych? Nie interesuje mnie pomiar wartości analogowych tylko binarny sygnał pochodzący z odbicia. Może ktoś zna gotowe dedykowane rozwiązania? Częstotliwość pomiaru nie wiesza niż 500 Hz.
  11. Chyba tego mi trzeba. Dzięki!
  12. To może doprecyzuje. Ma być to coś na kształt breloka, przywieszki, małego urządzenia które będzie przypisane do danej osoby. Gdy osoba wraz z tym układem zbliży się do bazy, wówczas następuje rozpoznanie takiego urządzenia w zasięgu i określona reakcja - np zwarcie styku. Najlepiej gdyby była identyfikacja obiektu, ale niekoniecznie. Zakładam, że będzie tylko 1 góra 2 małe urządzenia, które będą sporadycznie zbliżały się do bazy/centralki i wówczas nastąpi rozpoznanie i reakcja. Nie musi być autoryzacji, unikalności urządzenia, zakładam, że poziom bezpieczeństwa nie jest najwyższy. Oczywiście zasilanie bateryjne jak najbardziej wskazane. Zanim zacznę budować coś swojego chciałem zorientować się czy są takowe dostępne w handlu lecz nie mam pojęcia jak tego szukać, jakie to są urządzenia i gdzie znajdują zastosowanie.
  13. Witam, Poszukuje urządzenia lub zestawu urządzeń które pozwoli na wykrycie obecności innego urządzenia gdy to jest w pobliżu. Np baza, która zareaguje w określony sposób gdy zbliży się do niej jakiś czujnik. Zasięg max 5 m, nawet mniej. Ważne też aby czujnik/odbiornik był rozmiarów kieszonkowych. Czy zna ktoś takie rozwiązanie dostępne w handlu?
  14. qwee

    Asembler '51 pomoc w zrozumieniu

    Nie spodziewałem się tak obszernej i rzeczowej pomocy, jestem zaskoczony i niezmiernie wdzięczny:) Układ o któym mowa to C8051f120 od silicon labs. Pobrane dane nie są zewnętrzne lecz pochodzą z wewnętrznego przetwornika. Moim zadaniem jest tą funkcję zmodyfikować tak aby liczyć fft, a konkretnie daną harmoniczną. Uczę się asemblera stopniowo i tak naprawdę dopiero teraz poznaje mikrokontrolery. Jeszcze raz wielkie dzięki za naprawde pomocne odpowiedzi. Zapewne odezwę się z kolejnymi problemami. Pozdrawiam!
  15. Potrzebuje pomocy w analizie kodu dla 8051 od silicona w asm. Jest to problem natury dydaktycznej. Całe życie pracuje w c i nie znam ani trochę asemblera. Czy mógłby ktoś oświecić mnie w kilku kwestjach składniowych? Mianowicie: obl_20: movx A, @R0 mov MAC0AH, A mov MAC0BH, A inc R0 movx A, @R0 mov MAC0AL, A mov MAC0BL, A ; This line initiates the Multiply operation inc R0 djnz R3, obl_20 mov SFRPAGE, #CONFIG_PAGE cpl OBL_pin ret Czy dobrze kombinuje, że działa to tak: 1 do A (akumulatora???) przenosimy zawartość rejestru(?) R0 N 2 Następnie z A przepisujemy wartości do dwóch bajtów MAC ( mnożarki z 16 bitowej z dodawaniem ) 3 później zwiększamy R0 4. tak samo do kolejnych dwóch bajtów MAC W efekcie w rejsetrach MAC powinni być: MAC0AH = A MAC0AL= A MAC0BH = A MAC0BL = A Gdzie MAC0AH i MAC0AL to jedno 16 bitowe słowo, co powinno dać działanie : (256*A + 256*A) * (256*A + 256*A) ? A- wartość przepisana z rejestru R0. 6. następnie dekrementuj R3, lub skocz do obl_20 jeśli 0. Czyli po polsku for(R3=x, R3>0, R3--)? Nastomiast kompletnie nie czasje co mówi linia mov SFRPAGE, #CONFIG_PAGE Czy mogę liczyć na pomoc?
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.